Inscenizacja zdjęcia "Złamanie szlabanu i zerwanie godła Polski" w Gdyni Orłowie. "Ta fotografia fałszowała historię" [zdjęcia]

Łukasz KamaszZaktualizowano 
Inscenizacja zdjęcia "Złamanie szlabanu i zerwanie godła Polski" w Gdyni Orłowie 7.09.2019 Łukasz Kamasz
Zorganizowane przez Radę Dzielnicy Orłowo oraz uczniów IX Liceum Ogólnokształcącego wydarzenie miało przypomnieć akt zbrojnej napaści na Polskę. Zebrani gdynianie upamiętnili również żołnierzy II Morskiego Pułku Strzelców walczących w obronie granic Polski.

Kliknij i przeczytaj reportaże z lata 1939 roku

Fotografia Hansa Sonnke jest jednym z najczęściej przywoływanych zdjęć dotyczących kampanii wrześniowej. Mało kto jednak wie, że Sonnke wykonał je nie w pierwszych dniach wojny, tylko 14 września, już po zajęciu Gdyni przez Niemców. Nie znajdziemy też na nim żołnierzy Wehrmachtu, w ich rolę wcielili się gdańscy policjanci.

- Są trzy wydarzenia w historii, gdzie fotografia wykorzystana w propagandzie fałszowała historię - mówi Arkadiusz Ordyniec, nauczyciel historii w IX LO w Gdyni oraz jeden z organizatorów wydarzenia. - Dwa są powszechnie znane. To sztandar chwały na wyspie Iwo Jima oraz zawieszenie sztandaru Armii Czerwonej na Reichstagu. Trzecim jest zdjęcie zrobione podczas kampanii wrześniowej, kiedy Niemcy sfałszowali wydarzenia historyczne. Chcielibyśmy, żeby świat usłyszał również o tym trzecim wydarzeniu. Autorem tego kłamstwa historycznego był przedwojenny gdański fotograf Hans Sonnke. W czasie kampanii wrześniowej służył w specjalnym oddziale propagandy stworzonym na terenie Wolnego Miasta Gdańska. W historii Polski, kiedy mówimy o manipulacji fotografią, to jeden ze sztandarowych przykładów.

Autorem tego kłamstwa historycznego był przedwojenny gdański fotograf Hans Sonnke. W czasie kampanii wrześniowej służył w specjalnym oddziale propagandy stworzonym na terenie Wolnego Miasta Gdańska. W historii Polski, kiedy mówimy o manipulacji fotografią, to jeden ze sztandarowych przykładów.

Inscenizację poprzedziło złożenie kwiatów pod pomnikiem żołnierzy II Morskiego Pułku Strzelców, które oprócz organizatorów złożyli także przedstawiciele gdyńskiego samorządu, w tym Marek Stępa, wieloletni wiceprezydent Gdyni.

Archiwalne zdjęcia Gdyni. Od lat 20, przez II wojnę światową...

Zdjęcie symbol wywołuje do dzisiaj wiele emocji. Na inscenizację zaproszeni zostali również świadkowie tamtych wydarzeń.

- Wówczas, 1 września mieszkałem w centrum Gdyni, na ulicy Abrahama. Rano obudził mnie atak niemieckich bombowców - mówił Andrzej Grzywacz, który podczas ataku Niemców na Gdynię miał 10 lat. - Było to dla nas wszystkich olbrzymie przeżycie. Byliśmy wychowywani w przekonaniu, że Polska jest mocarstwem, liczyliśmy na nasze zwycięstwo. Stąd też 14 września, kiedy do Gdyni wkroczyły oddziały niemieckie, był dla nas szokiem. Terror niemiecki w Gdyni rozpoczął się natychmiast.

Byliśmy wychowywani w przekonaniu, że Polska jest mocarstwem, liczyliśmy na nasze zwycięstwo. Stąd też 14 września, kiedy do Gdyni wkroczyły oddziały niemieckie, był dla nas szokiem. Terror niemiecki w Gdyni rozpoczął się natychmiast.

Hans Sonnke stworzył serie 44 zdjęć, m.in. okupowanej Gdyni czy przyłączonego do III Rzeszy Gdańska. Po wojnie osiadł w Niemczech, gdzie prowadził zakład fotograficzny.

Prezydent Gdańska podczas uroczystości na Westerplatte: "Pokój, nie wojna. Nigdy więcej wojny"

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 7

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
8 września, 20:21, sandokan:

przekonywani ze polska jest mocarstwem ....hehe to prawie tak jak teraz chistoria lubi sie powtarzac

Teraz taż jest mocarstwem z zarobkami niewolników 3 łojro na łapę. Duma mnie aż rozpiera że żyję w tak hojnym i opiekuńczym państwie

G
Gość

Widze w tym tylko platfusia akcje "przelamywania barier"

G
Gość

... które oprócz organizatorów złożyli także przedstawiciele gdyńskiego samorządu, w tym Marek Stępa, wieloletni wiceprezydent Gdyni.

Szanowny Marku !. Ciszę się, że to (własnie) Ty uczestniczyłeś w tej uroczystości. Myślę, że będzie (jescze) okazja, aby "omówić" to zdarzenie. Minęły (wszak) czasy, gdy byłem (moralnie) zmuszany do "wycofywania" swej obecności, aby pewne fakty mogły zaistnieć !. Przejdziemy "spacerem" ulicę Morską. Do zobaczenia !!!.

G
Gość

No to mamy zabawę z tego jak nam d..ę obili. A czy będzie inscenizacja w dniu 28 marca rocznicę wydarzeń gdy Gdynia odzyskała niepodległość? Ale kogo to dziś obchodzi.

G
Gość
8 września, 20:21, sandokan:

przekonywani ze polska jest mocarstwem ....hehe to prawie tak jak teraz chistoria lubi sie powtarzac

Sprawdź jak się pisze "historia" ;-)

s
sandokan

przekonywani ze polska jest mocarstwem ....hehe to prawie tak jak teraz chistoria lubi sie powtarzac

W
Whi

Czy sonnke ma już swój tramwaj?

Dodaj ogłoszenie