Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

II Europejski Kongres Sportu i Turystyki. Czas igrzysk w Zakopanem. Honorowe obywatelstwo i platynowy medal podczas Małopolskiej Gali Sportu

Marek Długopolski
Marek Długopolski
Małopolska Gala Sportu była zwieńczeniem pierwszego dnia II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem
Małopolska Gala Sportu była zwieńczeniem pierwszego dnia II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem EKSiT
Hasan Arat, Andrzej Kraśnicki, Jacek Sasin, Kamil Bortniczuk oraz Radosław Piesiewicz – oto uhonorowani prestiżowymi wyróżnieniami 26 września podczas II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem. - Cieszę się, że dzisiejszego wieczoru będziemy mieli zaszczyt wyrazić wdzięczność tym, dzięki których determinacji, zaangażowaniu oraz wyjątkowym umiejętnościom współpracy możemy mówić nie tylko o tym, że III Igrzyska Europejskie odbyły się w naszym kraju, ale także, że okazały się sukcesem sportowo–organizacyjnym – stwierdził Witold Kozłowski, marszałek Województwa małopolskiego, podczas otwarcia Małopolskiej Gali Sportu.

Czas igrzysk w Zakopanem?

Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki, podczas wieczornej Małopolskiej Gali Sportu, podkreślił, że II Europejski Kongres Sportu i Turystyki w Zakopanem będzie wydarzeniem historycznym. Czy oznacza to, że Polska będzie kandydowała do organizacji letnich igrzysk olimpijskich w Warszawie w 2036 roku? Przekonamy się o tym dzisiaj, 27 września. Pod Giewontem gościć maja bowiem prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

- Prezydent Andrzej Duda przyjedzie do nas z bardzo ważnym przesłaniem. Obaj panowie będą mówili o rzeczach wielkich. Na miarę naszych ambicji, ale i możliwości. Jestem przekonany, że będą to wydarzenia o znaczeniu historycznym – zapowiedział minister Kamil Bortniczuk. Czy będzie to oznaczało staranie o organizację letnich igrzysk olimpijskich w Warszawie w 2036, a może w 2044 roku?

Małopolska Gala Sportu

Hasan Arat, członek Komitetu Wykonawczego EOC, wiceprezes Komitetu Olimpijskiego Turcji, otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Województwa Małopolskiego oraz odznakę Honoris Gratia. Platynowy Medal „Polonia Minor” trafił do rąk Andrzeja Kraśnickiego, prezesa PKOl w latach 2010-2023, a także członka Komitetu Wykonawczego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich. Prestiżowe wyróżnienia otrzymali również Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, pełnomocnik Rządu ds. III Igrzyk Europejskich; Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki, a także Radosław Piesiewicz, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Małopolska Gala Sportu odbyła się późnym wieczorem 26 września w zakopiańskim hotelu Bachleda Kasprowy. Było to jednocześnie zwieńczenie pierwszego dnia II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem. Wcześnie dyskutowano o III Igrzyskach Europejskich Kraków-Małopolska, a także o tym wszystkim co dotyczy polskiego sportu.

- Bardzo Wam dziękuję, że po raz kolejny chcecie poświęcić te kilkadziesiąt godzin swojego czasu, aby rozmawiać w gronie przyjaciół polskiego sportu, w gronie ludzi, z którymi współtworzymy polski sport, w obecności przedstawicieli - niemalże wszystkich związków sportowych, mediów, działaczy, sportowców - o tym co się w polskim sporcie dzieje, o tym co się wydarzyło w ostatnim roku i o tym co się w polskim sporcie wydarzy w przyszłości a przyszłość, zapewniam Państwa, będzie bardzo bogata – zapewnił Minister Sportu i Turystyki, Kamil Bortniczuk.

Michał Probierz o polskiej reprezentacji

Ewolucja a nie rewolucja czeka polską kadrę narodową w piłce nożnej. Tak w Zakopanem stwierdził Michał Probierz, nowy selekcjoner reprezentacji Polski w piłce nożnej. Czy Polacy mają jeszcze szansę na udział w EURO 2024? - Tak, ale musimy zacząć wygrywać – stwierdził podczas pierwszego dnia II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki. Wspominał o różnicach pokoleniowych, nie zdradził jednak, których zawodników widzi w kadrze narodowej.
- Kiedyś Gabriel Batistuta powiedział, że dobry trener, to taki, który wzbudza strach, ale i zachwyt u piłkarzy. I tu się zgadzam – tak Michał Probierz podsumował specjalny panel, który w Zakopanem poprowadził Bożydar Iwanow.

Igrzyska Europejskie – czas podsumowań

730 milionów złotych – na tyle wyceniono do tej pory ekwiwalent rozpoznawalności III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska, regionu, miast gospodarzy oraz Polski. Ceremonię otwarcia w TVP obejrzało ponad 1,1 mln osób. O tym m.in. mówili Marcin Nowak, prezes Spółki Igrzyska Europejskie oraz Adam Pawlukiewicz, dyrektor wykonawczy do spraw badań i rozwoju Pentagon Research.

Znakomite oceny sportowców oraz ekip ze wszystkich krajów uczestniczących w Igrzyskach, rozpoznawalność wydarzenia, modernizacja infrastruktury – podczas specjalnego panelu wymieniono wszystko to, co udało się zrobić. - To początek podsumowań, licznik, choćby w zakresie ekwiwalentu wciąż bije, jednak już na tym etapie możemy powiedzieć, że wydarzenie zakończyło się dla nas sukcesem – podkreślił Marcin Nowak, prezes Spółki Igrzyska Europejskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki