Hity rekrutacji na trójmiejskich uczelniach. Najwięcej osób chciało się dostać na stomatologię

nieZaktualizowano 
Przemek Świderski
31 osób na jedno miejsce to rekord tegorocznej rekrutacji na trójmiejskie uczelnie. Najbardziej oblegany był kierunek lekarsko - dentystyczny na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. W przypadku UG najwięcej osób chciało się dostać na skandynawistykę. Z kolei na politechnice hitem była gospodarka przestrzenna.

Zakończyła się rekrutacja na trójmiejskie uczelnie. O możliwość studiowania w Trójmieście walczyły tysiące maturzystów. Jako jedna z ostatnich proces rekrutacyjny zakończyła Politechnika Gdańska. Wyniki naboru opublikowano 27 lipca o godzinie 16. Przez wiele lat najwięcej chętnych ubiegało się o miejsce na architekturze, ale tym razem próżno jej szukać wśród najpopularniejszych kierunków. Jak informuje Ewa Lach z biura prasowego Politechniki Gdańskiej, najbardziej oblegana jest gospodarka przestrzenna - 14,9 zgłoszeń na miejsce. Na drugim miejscu jest energetyka na Wydziale Mechanicznym i transport na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska -11,44 zgłoszeń na miejsce. W czołówce znalazły się także: geodezja z kartografią oraz automatyka i robotyka.

Najbardziej popularne wśród kandydatów na Uniwersytet Gdański kierunki studiów stacjonarnych pierwszego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich to skandynawistyka, kryminologia, psychologia, filologia angielska, zarządzanie instytucjami artystycznymi (specjalność menadżerska) i iberystyka. Na skandynawistykę przypadało 10,27 os na jedno miejsce.

- W roku akademickim 2016/2017 na Uniwersytecie Gdańskim można studiować 74 kierunki studiów w zakresie 220 specjalności - przyznaje dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego. W ofercie jest nowy kierunek – Biznes chemiczny (stacjonarne inżynierskie studia I stopnia) oraz dwie nowe specjalności, na które prowadzony jest bezpośredni nabór: Przetwarzanie języka naturalnego na kierunku Filologia angielska (stacjonarne studia II stopnia), Psychoseksuologia na kierunku Psychologia (stacjonarne i niestacjonarne jednolite studia magisterskie).

Na nowy rok akademicki 2016/2017 Uniwersytet Gdański zaplanował przyjęcie ponad 18 tysięcy studentów.

Jednak rekord w tym roku należy do kierunku lekarsko-dentystycznego na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Na jedno miejsce startowało 31 osób. Oblegana była także dietetyka - 18 osób na miejsce i kierunek lekarski - 13 osób na miejsce. Nowością na gdańskiej uczelni jest psychologia zdrowia. Tu było 7 osób na miejsce.

aneta.niezgoda@polskapress.pl

polecane: Dzwonią do Ciebie te numery? Nie odbieraj!

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

X
XYZ

Ciekawe jest jak ta liczba ma się do liczności kadry nauczającej i jej kwalifikacji
a więc do liczby profesorów, dr habilitowanych, doktorów, ... .
Czy przypadkiem te wielkie liczby przyjmowanych studentów nie mają wpływu
na jakość kształcenia i wyniki działalności badawczej kadry? Wiadomo przecież,
że w rankingu międzynarodowym Polska ciągle pikuje w dół - 500-tne miejsce
to nie jest wielki honor wręcz przeciwnie to wielki wstyd i tyle!

Dodaj ogłoszenie