Hiszpan wygrał Tour de France

Hiszpański kolarz Carlos Sastre z grupy CSC Saxo Bank wygrał po raz pierwszy w karierze najbardziej prestiżowy wyścig kolarski na świecie, Tour de France.

O jego sukcesie zadecydowała praktycznie sobotnia jazda na czas, podczas której obronił żółtą koszulkę lidera. Ostatni etap, zgodnie z przewidywaniami, już nie wpłynął w znaczącym stopniu na końcową klasyfikację tego wyścigu. Tym samym Sastre jest trzecim z rzędu triumfatorem wyćigu Tour de France pochodzącym z Hiszpanii.

Podczas sobotniej jazdy na czas na 53-kilometrowym odcinku z Cerilly do Saint-Amand-Montrond oczy kibiców były zwrócone właśnie na Sastre oraz jego najgroźniejszego rywala Australijczyka Cadela Evansa z teamu Silenco-Lotto. 33-letni Hiszpan pojechał bardzo dobrze i zajął dwunaste miejsce. Evans był lepszy, ale nad Sastre uzyskał tylko dziewięć sekund przewagi. To za mało, aby go minąć w klasyfikacji generalnej Tour de France. Hiszpan zachował zatem żółtą koszulkę lidera i ze spokojem mógł oczekiwać na ostatni etap wyścigu.W nim rywalizują sprinterzy i w czołówce klasyfikacji generalnej trudno oczekiwać zmian. Zwycięzcą indywidualnej jazdy na czas został Niemiec Stefan Schumacher z grupy Gerolsteiner. Schumacher podczas tego Tour de France stał się specjalistą od "czasówek", gdyż wygrał obie w tym wyścigu. W sobotniej jeździe na czas Niemiec wyprzedził Szwajcara Fabiana Cancellarę oraz Kima Kirchena z Luksemburga. Jedyny Polak w tym wyćigu, Sylwester Szmyd z grupy Lampre, zajął 41. miejsce, ze stratą 4.45 s. do zwycięzcy tego etapu, Schumachera.

Ostatni etap Tour de France, którego meta miała miejsce na Polach Elizejskich w Paryżu, zakończył się triumfem Belga Gerta Steegmansa z grupy Quick Step. Zgodnie z przewidywaniami wyniki tego etapu nie wpłynęły znacząco na klasyfikację generalną całego wyścigu. O zwycięstwo w tym etapie mieli rywalizować sprinterzy i tak faktycznie było. Jednak zwycięstwo Steegmana to na pewno niespodzianka. W tym ostatnim etapie Belg minął linię mety przed Niemcem Geraldem Ciolkiem z grupy Team Columbia oraz zwycięzcą klasyfikacji punktowej, Hiszpanem Oscarem Freire z teamu Rabobank.

Na przyzwoitym - 26. miejscu - ukończył swój pierwszy Tour de France Sylwester Szmyd. Na ostatnim etapie Polak zajął 55. miejsce, a więc linię mety minął przed triumfatorem wyścigu. Sastre zajął 62. miejsce . I choć Evan przyjechał na 24. pozycji, to i tak nie był w stanie odrobić strat poniesionych do Hiszpana we wcześniejsze fazie tego wyścigu.

W klasyfikacji końcowej Tour de France Sastre uzyskał 1.05 przewagi nad Evansem. Na trzeciej pozycji wyścig ukończył Austriak Bernhard Kohl z grupy Gerolsteiner.