Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia religijnych symboli

Maciej Wajer
Dzisiaj przedstawiamy kolejne miejsca w naszym powiecie, na których terenie można spotkać wiele symboli religijnych.

Jednym z nich jest wieś Dębogóry w gminie Kościerzyna. Należy ona obecnie do parafii w Niedamowie, a pierwsze informacje na jej temat pochodzą z początków XVII wieku. Na początku minionego stulecia we wsi żyło nieco ponad 90 osób. Okupacja niemiecka z czasów II wojny światowej bardzo mocno wyryła się w pamięci mieszkańców. Wszystko za sprawą zamordowania pięciu mieszkańców tej miejscowości. Ich śmierć została upamiętniona poprzez wybudowanie przydrożnej kapliczki. Była to inicjatywa powojennego sołtysa – Józefa Dziarny. Od momentu wybudowania stanowi ona miejsce modlitw lokalnej społeczności. Warto też wspomnieć, że we wsi znajduje się również krzyż. Został on postawiony jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, a dokładnie w połowie lat 30. XX wieku. Postawili go miejscowi rolnicy, co było wyrazem podziękowania za boże błogosławieństwo. W czasie wojny został zdemontowany i ukryty, ale po zakończeniu działań wojennych powrócił na swoje miejsce. To właśnie w tym miejscu są święcone pokarmy w czasie świąt wielkanocnych.

Symboli religijnych nie brakuje również w Małym Podlesiu. Jako ciekawostkę można podać fakt, że w XVIII wieku wieś należała do polskiej szlachty, która była wyznania katolickiego, ale jej poddani legitymowali się wyznaniem ewangelickim. Pod koniec XIX wieku, we wsi mieszkało ponad 200 osób, spośród których zdecydowana większość reprezentowała katolicyzm. Jak wynika z oficjalnych informacji, jedna z pierwszych kapliczek została wybudowana tuż pow wojnie, w roku 1950 roku, aczkolwiek z relacji starszych mieszkańców wynika, że przed wojną we wsi stała również kapliczka, która była poświęcona Jezusowi. Na czas wojny została usunięta i zakopana w ziemi. Po wojnie niestety nie powróciła na swoje miejsce. Na obecnej kapliczce poświęconej Matce Bożej znajduje się napis – Matko nie opuszczaj nas.

Kolejną wsią, którą chcielibyśmy przybliżyć jest Nowa Kiszewa. Wiemy, że w XVII wieku na jej terenie znajdował się młyn, a także karczma, a w XIX wieku działał tutaj tartak oraz młyn wodny. W tym okresie żyło w niej tylko nieco ponad 70 katolików, a także prawie 250 ewangelików. Ci ostatni należeli do parafii w Nowych Polaszkach. Dodać należy, że we wsi funkcjonowała również szkoła ewangelicka. Jeszcze dzisiaj można spotkać pozostałości po mieszkańcach tej wsi, którzy należeli do kościoła ewangelickiego. Przykładem może być cmentarz z dość dobrze zachowanymi, żeliwnymi krzyżami. We wsi znajdują się jednak obiekty sakralne związane z katolicyzmem. Pierwszy z nich obrazuje Matkę Bożą, która znajduje się na kuli ziemskiej i jednocześnie depcze wijącego się węża. Kapliczka powstała pod koniec lat 40. XX wieku. Podobnie jak w przypadku wielu miejscowości naszego powiatu, również ta kapliczka powstała jako akt podziękowania za ocalenie z II wojny światowej. Innym symbolem religijnym jest boża męka. Krzyż został postawiony pod koniec lat 80. minionego wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki