Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia kultu religijnego na ziemi kościerskiej cz. VII

Maciej Wajer
Na terenie powiatu kościerskiego nie brakuje dużych miejscowości, których istnienie datuje się na czasy średniowiecza. Jednak rozwój kultu religijnego, w przypadku wielu z nich, przypada dopiero na czasy współczesne, mianowicie na wiek XX.

Takim przykładem może być Łubiana. Jest to obecnie największa miejscowość znajdująca się na terenie gminy wiejskiej Kościerzyna. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z końca XIII wieku.

O religijności mieszkańców tej wsi może świadczyć fakt, że pochodziły z niej osoby duchowne. Jedną z nich był ksiądz Teodor Kreft, który zmarł w bardzo młodym wieku, bo w momencie śmierci miał zaledwie 32 lata. Jego śmierć była spowodowana zarażeniem się ospą. Nie zważając na zagrożenie, udał się z posługą do chorych, którzy cierpieli na tę chorobę. Zmarł w latach 70. XIX wieku. Jego ciało zostało pochowane na cmentarzu w Kościerzynie.

Z Łubiany pochodził również ks. Augustyn Worzałła. Był uczniem seminarium w Trzemesznie, gdzie działał również w tajnej organizacji. Trzeba też wspomnieć, że był autorem wielu opowiadań zawierających dużą dawkę humoru. Zmarł w 1905 roku.

Jednym z najstarszych symboli religijnych na terenie Łubiany jest krzyż, który był zlokalizowany na ziemi należącej dawniej do rodziny Felskowskich. Na tym krzyżu znajdowała się data 1901 rok.

Trzeba jednak zaznaczyć, że we wsi nie było żadnego miejsca, gdzie mogłyby być odprawiane msze św. Mieszkańcy byli parafianami parafii Świętej Trójcy w Kościerzynie. Początki tworzenia wspólnoty parafialnej przypadają dopiero na lata 60. minionego stulecia. Miały one silny związek z duchownym – księdzem Kilianem Felskowskim. W 1969 roku otrzymał on pozwolenie na odprawianie mszy świętej w swoim rodzinnym domu. Kaplica powstała w wyniku przeróbek kilku pokoi. To właśnie w niej spotykali się wierni z tej miejscowości. O potrzebie powstania parafii w opisywanej wsi, wiedzieli doskonale księża z parafii Świętej Trójcy. Czynili oni starania, by ten pomysł został jak najszybciej zrealizowany. Konkretne postulaty zostały przedstawione zwierzchnikom pod koniec lat 70. XX wieku.

Jak się później okazało, trafiły one na podatny grunt, ponieważ na początku lat 80. tego wieku, proboszczem ośrodka duszpasterskiego w Łubianie został ksiądz Bogdan Augustyniak. Głównie z jego inicjatywy, a także licznych mieszkańców, doprowadzono do wybudowania nowej świątyni. Proces jej powstawania trwał w latach 1984-90. Wraz z kościołem wybudowano również plebanię. Zasłużony dla parafii duszpasterz przeszedł na emeryturę w 2008 roku, a jego miejsce na stanowisku proboszcza zajął ks. Mieczysław Gajewski.

Niewątpliwie ważnym wydarzeniem dla parafian było poświęcenia krzyża misyjnego, do czego doszło z okazji 25 rocznicy istnienia miejscowej parafii. Pomysłodawcą jego postawienia był wspomniany wyżej proboszcz Gajewski. Obiekt został poświęcony przez biskupa diecezjalnego Jana Bernarda Szlagę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki