Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia kościerskiego sportu

Maciej Wajer
Kościerskie gniazdo Sokoła należało było jednym z najaktywniejszych tego rodzaju organizacji w naszym kraju.

Dowodem na to są chociażby wyniki, które zawodnicy uzyskiwali podczas różnych imprez sportowych. Potwierdzeniem wspomnianej wyżej tezy mogą być również sekcje funkcjonujące w kościerskim Sokole. Zawodnicy sekcji gimnastycznej ćwiczyli zazwyczaj na poręczach oraz drążku, a także na równoważni, koniu, piramidach. Wykonywali też różnego rodzaju akrobacje oraz podnosili ciężary. Jeśli chodzi o zajęcia lekkoatletyczne, to wiodącą rolę w tej sferze odgrywały biegi indywidualne oraz sztafety. Nie brakowało jednak zawodników, którzy uprawiali takie dyscypliny sportu jak rzut dyskiem i oszczepem, pchnięcie kulą, skok w dal. Szybko rozwijały się też trój oraz pięciobój.

- Warto też pamiętać o sekcji kolarskiej – informuje Krzysztof Jażdżewski, dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej. - Jej członkowie nosili charakterystyczne stroje, które składały się z białej czapki, swetra, wąskie spodnie w ciemnym kolorze. Członkowie tej sekcji uprawiali turystykę krajoznawczą oraz rywalizowali w corocznych wyścigach, które były organizowane na dystansie 20 oraz 50 kilometrów.

Podobnie, jak w całym kraju, duże zainteresowanie budziła piłka nożna. Jeśli chodzi o Kościerzynę, to początki tej dyscypliny sięgają przełomu XIX i XX wieku. Wówczas mecze piłkarskie były organizowane z okazji świąt oraz uroczystości. Kościerski Sokół również posiadał członków, którzy bardzo aktywnie oddawali się tej dyscyplinie. Konkretnie w kościerskim Sokole sekcja piłki nożnej rozpoczęła działalność na początku lat 20. XX wieku. Ważnym wydarzeniem w okresie międzywojennym były mecze rozgrywane między zespołami z Kościerzyny oraz Bytowa. Warto wspomnieć, że te spotkania miały charakter międzynarodowy i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców regionu. W latach 30. XX sekcja piłki nożnej liczyła ponad 50 członków. Warto też wspomnieć, że tuż przed wybuchem II wojny światowej pojawił się pomysł, by kościerska drużyna piłki nożnej występowała oficjalnie w rozgrywkach Pomorskiego Okręgu Związku Piłki Nożnej. Plany te jednak nigdy nie zostały zrealizowane ze względu na rozpoczęcie działań wojennych.

Trzeba na koniec podkreślić, że do najbardziej aktywnych sportowców kościerskiego Sokoła zaliczano między innymi: Władysława Anzlika, Teodora Armańskiego, Leona Gierszewskiego, Alfonsa Zulewskiego, pseudonim Ali, Alfonsa Skwierawskiego, pseudonim Alocha, Franciszka Szlagowskiego czy też Józefa Głazika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki