Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gwałtowne burze nad Polską. Jak zabezpieczyć dom, który ucierpiał podczas nawałnicy [PORADNIK]

oprac. mk
Podczas nawałnicy 11.08.2017 r. połamane drzewa i wiatr uszkodziły tysiące budynków na Pomorzu
Podczas nawałnicy 11.08.2017 r. połamane drzewa i wiatr uszkodziły tysiące budynków na Pomorzu Piotr Hukało
W wyniku silnych wichur, które przeszły nad Polską w nocy z 11.08.2017 r. na 12.08.2017 r. zostały zerwane lub uszkodzone dachy na 4154 budynkach, w tym 3005 budynkach mieszkalnych. Sześć osób zginęło, a 52 zostały ranne, w tym 13 strażaków, biorących udział w usuwaniu skutków nawałnicy. Synoptycy ostrzegają, że w naszym regionie burze są coraz gwałtowniejsze. Podpowiadamy, jak zabezpieczyć dom, który ucierpiał podczas nawałnicy, przed wizytą likwidatora szkody.

Odpowiednio dobrane ubezpieczenie nieruchomości może zapewnić odszkodowanie za zniszczone elementy. Co jednak zrobić, gdy czekamy na wizytę przedstawiciela zakładu ubezpieczeń, a nasz dach przecieka?

Uszkodzony dach

W przypadku zerwania lub naderwania połaci dachowej, może się okazać, że brak zabezpieczenia tego elementu doprowadzi do dalszych zniszczeń np. zalania domu lub mieszkania. Do czasu przyjazdu likwidatora warto zabezpieczyć uszkodzenie tak, by nie powodowało kolejnych szkód.

- Czasem wystarczy położenie folii, jeśli jednak uszkodzenie jest na tyle poważne, że trzeba niezwłocznie rozpocząć naprawę, musimy pamiętać o przygotowaniu dokumentacji fotograficznej szkody jeszcze przed rozpoczęciem prac. Pozwoli to na ocenę rozmiarów uszkodzeń i wydanie decyzji dotyczącej odszkodowania – podkreśla Rafał Juszkiewicz, Kierownik ds. Likwidacji Szkód Majątkowych firmy Gothaer TU SA.

Zobacz też:

Faktury i rachunki potwierdzające wydatki

Warto pamiętać o gromadzeniu imiennych rachunków i faktur potwierdzających wydatki związane z zabezpieczeniem lub naprawą przedmiotu ubezpieczenia. Trzeba wykonać też dokładną dokumentację fotograficzną (np. telefonem komórkowym lub poprosić kogoś o pomoc w wykonaniu zdjęć). Rozpoczęcie naprawy bez udokumentowania skali uszkodzeń uniemożliwi ocenę szkody, a tym samym utrudni wypłatę odszkodowania.

- Nie powinniśmy wyrzucać uszkodzonych elementów takich jak dachówki lub części dachu. Warto je zgromadzić w jednym miejscu, by przedstawiciel zakładu ubezpieczeń mógł ocenić rozmiar szkód – podpowiada Rafał Juszkiewicz z Gothaer TU SA.

Uszkodzenia na skutek przepięcia

Burze i nawałnice mogą spowodować również przepięcia elektryczne, a co za tym idzie zniszczenia telewizora, radia, pieca grzewczego, czy paneli słonecznych. W przypadku tego rodzaju zniszczeń należy otrzymać od serwisu naprawczego zaświadczenie o przyczynie danego uszkodzenia. W dokumencie powinna znaleźć się także informacja o kosztach naprawy lub uzasadnienie dotyczące niemożności jej wykonania. Jeżeli jest ona nieopłacalna, zakład naprawczy powinien także wskazać przewidywane koszty naprawy.

- Co ważne, w przypadku tego rodzaju szkód nie trzeba czekać z naprawą na spotkanie z przedstawicielem firmy. Decyzja dotycząca wypłaty odszkodowania jest podejmowana na podstawie zaświadczenia oraz rachunku lub faktury za wykonaną naprawę – podsumowuje Rafał Juszkiewicz.

Sprawdź na interaktywnej mapie miejsca, zniszczone przez żywioł. Zobacz galerie naszych fotoreporterów z miejsc, gdzie ludzie walczą ze skutkami nawałnicy z 11 sierpnia 2017 roku. [Najedź na czerwony punkt na mapie, zobacz zdjęcie i kliknij w link.]

Zobacz także:

Obozowisko strażaków w Rytlu, 14 sierpnia 2017

Nawałnica na Pomorzu: Wojsko pomaga strażakom w Rytlu [ZDJĘCIA]

Tragedia w powiecie chojnickim. Ogromne zniszczenia w lasach...

Obóz harcerski w Suszku po nawałnicy, jaka przeszła w nocy z piątku na sobotę (11/12.08.2017), został zrównany z ziemią

Tragedia na obozie w Suszku. Prokuratura wszczęła postępowanie

Tragedia w obozie harcerskim w Suszku (powiat chojnicki)

Tragedia na obozie harcerskim w Suszku. "Za nami jedna z naj...

Powiat chojnicki. Tragedia w Suszku. Nie żyją młodzi harcerz...

Zniszczenia po nawałnicy na Pomorzu. Reportaż wideo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki