Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GUMed otworzył Centrum Medycyny Translacyjnej [zdjęcia]

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
09.05.2019, otwarcie Centrum Medycyny Transplantacyjnej na GUMed
09.05.2019, otwarcie Centrum Medycyny Transplantacyjnej na GUMed Przemysław Świderski
Po pięciu latach starań, dyskusji i przygotowań w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym 9 maja otwarto Centrum Medycyny Translacyjnej.

Dla potrzeb tej nowej jednostki uczelni przygotowano wyremontowane i przebudowane pomieszczenia na I piętrze budynku nr 5, w którym do niedawna mieścił się Zakład Radiologii. To na razie - jak twierdzą władze uczelni „poligon doświadczalny”, który ma potwierdzić słuszność koncepcji CMT. Jeżeli się ona sprawdzi CMT przeniesie się do specjalnie dla niego wybudowanego budynku.

Nie ulega wątpliwości, że Centrum Medycyny Translacyjnej to najbardziej ambitne zadanie, jakiego podjął się Gdański Uniwersytet Medyczny – uczelnia , która w sferze badań naukowych aspiruje do tytułu akademickiego lidera innowacyjności i liczącego się partnera dla biznesu krajowego i międzynarodowego.

- Inicjatywa stworzenia Centrum Medycyny Translacyjnej pojawiła się jesienią 2014 roku – wspomina prof. Krzysztof Narkiewicz, szef Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii i pomysłodawca tego projektu a obecnie przewodniczący Rady Programowej CMT.

Według prof. Narkiewicza - gwałtowny rozwój biologii medycznej spowodował, że w dotychczasowej strukturze organizacji badań droga od odkryć o potencjalnie wielkim znaczeniu dla medycyny do ich praktycznego wykorzystania na potrzeby diagnostyki i leczenia stała się zbyt długa. Powstała więc pilna potrzeba jej skrócenia i przełamania różnych barier mentalnych i organizacyjnych. Tak powstała medycyna translacyjna, której celem jest przekształcanie podstawowych osiągnięć badawczych w możliwą do zastosowania w praktyce teorię, technologię i metody łączą ce praktykę laboratoryjną i kliniczną. Zasadniczą rolę w tej nowatorskiej dziedzinie medycyny odgrywa interdyscyplinarne podejście oparte na współpracy.

Założenia organizacyjne CMT dyskutowane były w szerokim gronie przedstawicieli wszystkich wydziałów, władz GUMed-u i zarządu UCK podczas kolejnych spotkań. Projekt został następnie przedstawiony na posiedzeniach Rad Wydziałów: Lekarskiego, Farmaceutycznego i Nauk o Zdrowiu a także Marszałkowi Województwa Pomorskiego oraz Prezydentowi Gdańska. W ramach wspołpracy z Urzędem Marszałkowskim przygotowano model biznesowy CMT.

- Nadrzędną misją CMT jest stworzenie nowych rozwiązań organizacyjnych i infrastrukturalnych, które doprowadzą do optymalnego wykorzystania potencjału naukowo-badawczego GUMed -tłumaczy prof. Krzysztof Narkiewicz.

Umożliwi to realizację multidyscyplinarnych projektów, których podstawowym celem będzie opracowanie innowacyjnych rozwiązań o charakterze aplikacyjnym w zakresie medycyny, farmacji i szeroko pojętej ochrony zdrowia. W praktyce chodzi o to, by jak najbardziej optymalnie wykorzystać sprzęt i aparaturę naukowo-badawczą jaką dysponuje uczelnia, zintegrować rozproszone zespoły i grupy badawcze, zwiększyć konkurencyjność jednostek GUMed oraz współpracujących z uczelnią jednostek naukowo-badawczych w regionie pomorskim, a w konsekwencji zwiększenie efektywności pozyskiwania środków na projekty naukowo-badawcze oraz badawczo-wdrożeniowe z publicznych krajowych, europejskich i międzynarodowych źródeł.

- Otwarta w czwartek 9 maja 2019 w budynku nr 5 siedziba składa się z dwóch części – jednej, badawczej dla pacjentów oraz drugiej – administracyjnej – tłumaczy dr n. med. Jacek Wolf, koordynator bieżącej działalności CMT. W pierwszej znajduje się osiem pracowni - w których przy pomocy różnych, wysokospecjalistycznych badań można będzie ocenić u pacjenta funkcję serca i naczyń – a więc duże i małe naczynia wieńcowe ( mikrokrążenia), budowę serca (echokardiografia), rejestrację fal mózgowych, snu. CMT nie realizuje jeszcze własnych.

- Na obecnym, wstępnym etapie przeniesiono do niego toczące się już programy grantowe i doktoranckie w poszczególnych klinikach; Klinice Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii oraz klinikach kardiologicznych – dodaje dr Wolf.

Docelowo CMT składać będzie aplikacje grantowe i realizować projekty na większą skalę. W drugiej części – oprócz biura prof. Narkiewicza znajduje się część zwana „open office” w której 8 stanowisk dla doktorantów oraz osób wizytujących uczelnię mogą „przycupnąć” i pracować. Tu znajduje się również Centrum Transferu Technologii którego szefem jest prof. Krzysztof Chlebus. Ważną rolę w powstaniu CMT, jako doradca i konsultant, odegrał i nadal odgrywa prof. Paul Gründeman z Uniwersytetu w Utrechcie. Od samego początku projekt CMT wspiera również prof. Anna Dominiczak (córka prof. Joanny Penson) z Uniwersytetu w Glasgow, który jest jednym z liderów wprowadzenia podobnych rozwiązań w Europie.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki