Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Gry. Prace z kolekcji Galerii Starmach” w PGS w Sopocie

red
PGS w Sopocie
Trzydzieści lat od założenia przez Teresę i Andrzeja Starmachów krakowskiej galerii jest pretekstem do zaprezentowania kolekcji w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Przed nami kolejna wyjątkowa propozycja dla miłośników sztuki.

„Gry. Prace z kolekcji Galerii Starmach” - taki tytuł nosi najnowsza odsłona kolekcji. Została pomyślana w taki sposób, aby nie powielać schematów wystawienniczych stosowanych do tej pory.

Koncepcja wystawy zbudowana jest na grupach prac zestawionych ze sobą w nieoczywisty sposób. Powstały zestawy dzieł, które prowadzą grę z odbiorcą, umożliwią własne, wielotorowe i wielowątkowe interpretacje i skojarzenia.

Wystawa w Sopocie jest szczególna z tego względu, że pierwszy raz Galeria Starmach pokazuje, iż nie tylko sztuka polska, ale także dzieła zagranicznych twórców stanowią orbitę jej zainteresowań i tworzą istotny i niezwykle ciekawy fragment kolekcji.

Mistrzowie

Na ekspozycji prezentowane są dzieła Magdaleny Abakanowicz, Nobuyoshi Arakiego, Stanisława Dróżdża, Władysława Hasiora, Tadeusza Kantora, Jerzego Nowosielskiego, Romana Opałki, Andy Warhol’a.

- Wojna, konflikt - to czas, w którym dorastał Władysław Hasior. Jego prace są pewnego rodzaju mieszanką mitologii i religii. Tworzą język uniwersalny, ponadczasowy i funkcjonujący ponad podziałami, który najpełniej opowiada o agresji i jej niszczycielskich, długotrwałych konsekwencjach. Hasior, szczególnie w swoich assamblage’ach, ukazuje destrukcję, której doświadczył i śmierć, którą widział w czasie wojny […] O swojej fascynacji przedmiotem i języku twórczym mówił: - Przecież ten rodzaj działań istnieje od początku, a wynika z potrzeby, by nadawać przedmiotom i rzeczom inne niż ich codzienne, utylitarne znaczenie. Prezentowany na fotografii „Cmentarz”, assamblage Hasiora z 1968 roku, uderza oszczędnością i prostotą użytych środków. Aluminiowe krzyże/mogiły, druciane drzewa, górująca nad wszystkim figurka Matki Boskiej z wypalonymi, zwęglonymi wnętrznościami - napisała w tekście „Gry wojenne”, zamieszczonym w katalogu wystawy, kuratorka Julita Deluga.

Koncepcja, aranżacja i wybór prac z kolekcji to dzieło Andrzeja Starmacha.

„Gry. Prace z kolekcji Galerii Starmach” można oglądać w Sopocie do 23 czerwca, od wtorku do niedzieli w godz. 11-19. Państwowa Galeria Sztuki mieści się przy Placu Zdrojowym 2, www.pgs.pl.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki