Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grupa Przemysłowa Baltic chce budować statki serwisowe dla obsługi morskich farm Orlenu

MT
W Gdańsku odbyło się w siedzibie Grupy Przemysłowej Baltic sp. z o.o. spotkanie z udziałem: GPB, Baltic Operator oraz Petrobaltic w sprawie budowy statków serwisowych do obsługi morskich farm wiatrowych na Bałtyku i nie tylko.

Grupa Przemysłowa Baltic potwierdziła zdolność budowy kompletnie wyposażonych statków serwisowych we współpracy z Petrobaltic z Grupy Orlen. W trakcie spotkania strony ustaliły sposób przygotowania dokumentacji projektowej definiującej statki do etapu kontraktowego. Ustalony został harmonogram dalszego postępowania.

Na zamówienia liczą pracownicy spółek GPB. Niedawno związkowcy z Solidarności w Stoczni Gdańsk zaapelowali do premiera o wsparcie w kwestii większego udziału polskich firm w portfelu zamówień związanych z inwestycjami w farmy wiatrowe realizowane przez krajowe koncerny. Pracownicy są rozczarowani faktem, ze zlecenia nie trafiają do lokalnych firm, mimo kompetencji produkcyjnych i kwalifikacji i przy porównywalnych cenach, a nawet czasami niższych niż u konkurencji.

Przypomnijmy, że Sector Deal, porozumienie zawarte przy okazji budowy polskiego przemysłu offshore, zakłada, że udział produkcji krajowej w pierwszym etapie programu ma wynieść od 20 do 30 proc. całej wartości projektu.

Grupa Przemysłowa Baltic obecnie finalizuje budowę dwóch trafostacji morskiej farmy wiatrowej (OSS topside) Ocean Wind na szelf amerykański. Obie wyprodukowane przez GPB konstrukcje trafostacji będą miały masę 2 300 ton i dostarczone będą drogą morską na farmę wiatrową u wybrzeży New Jersey, USA.

Każda z trafostacji ma 42 m długości, 34 m szerokości i 22,5 m wysokości a jej masa to ok. 1 150 ton. Realizacją projektu zajmuje się ponad 300 osób. Spółki Grupy Przemysłowej Baltic od lat angażują się w wykonawstwo konstrukcji stalowych dla sektora offshore budując trafostacje oraz konstrukcje wsporcze dla morskich farm wiatrowych takich jak OWF Kaskasi, OWF Arkadis Ost, OWF Borkum, OWF Vineyard oraz OWF Ocean Wind.

Więcej szczegółów odnośnie szczegółów projektu morskiej farmy wiatrowej Ocean Wind znajdą Państwo na dedykowanej stronie internetowej: https://oceanwindone.com/about-the-project

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki