Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Golenie ciała poprawia wyniki w sporcie wyczynowym? Powody, dla których specjaliści z niektórych dyscyplin pozbywają się owłosienia

OPRAC.:
Rafał Rusiecki
Rafał Rusiecki
Gładkie nogi to rozwiązanie, na które coraz częściej decydują się kolarze i to nie tylko ci zawodowi
Gładkie nogi to rozwiązanie, na które coraz częściej decydują się kolarze i to nie tylko ci zawodowi Mariusz Kapala
Czy gładkie ciało pozwala osiągać lepsze wyniki w sporcie? Czy brak owłosienia w niektórych dyscyplinach wpływa na zauważalnie mniejsze opory powietrza? Wielkiej przewagi czasu w ten sposób się nie osiągnie, ale golenie się nie jest zupełnie pozbawione sensu. Sportowcy o tym wiedzą i starają się to wykorzystać nawet na najwyższym poziomie, na igrzyskach olimpijskich.

Jacy sportowcy najczęściej się golą? Kolarze oraz pływacy! W ich przypadku pozbycie się zarostu pozwoli nadać ciału nieco lepszą aerodynamikę i opływowość. Ogolone nogi kolarza pomogą uzyskać lepszy czas przejazdu - od kilkunastu czy kilkudziesięciu sekund na 40 kilometrów. Niby niewiele, ale w odniesieniu do najbardziej wymagających wyścigów, liczących nawet 180 km – ogolenie nóg pozwala wywalczyć nawet kilka minut. Temat ten podjęli twórcy Specialized Bicycles, kanału na YouTube.

Golenie pobudza także ukrwienie naskórka i prowadzi do wzmożonego czucia skórnego, jak i „głębokiego” (proprioreceptywnego). Ma to szczególne znaczenie w sportach, w których zmienia się środowisko - np. u pływaków, gdzie tzw. czucie wody jest bardzo istotne. I nawet, jeśli są to wrażenia subiektywne, to wpływają na lepsze samopoczucie zawodników.

Na owłosionym ciele osadza się brud i zarazki, szczególnie gdy się pocimy. Co prawda, na co dzień nie jest to poważny problem, ponieważ po zakończonym treningu możemy wziąć prysznic, a po ewentualnym kontakcie z ziemią wytrzeć lub umyć zabrudzone miejsce na ciele. Problem pojawia się, gdy podczas zawodów dochodzi do zranienia skóry. W przypadku długotrwałych rozgrywek, wyścigów czy treningów istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że zawodnik się przewróci, poślizgnie, a w konsekwencji dozna urazu. W ranie, w której znajdą się włosy i inne zabrudzenia, przylegające do nich w czasie wysiłku fizycznego, istnieje większe ryzyko infekcji. Dlatego warto zabezpieczyć ciało, gdyż golenie skóry ogranicza możliwości zabrudzenia ran, można je łatwiej oczyścić, a proces gojenia i regeneracji przebiega sprawniej.

Ogolone ciało to również bezbolesne zabiegi u fizjoterapeuty. Obecność włosów na skórze, z jednej strony sprawia, że masaż jest bardziej bolesny, z drugiej utrudnia pracę fizjoterapeutom. Masowanie ciała, wiąże się z ciągłym pocieraniem skóry, a gładkie ciało zapewnia jej lepszy poślizg, dając większe poczucie komfortu podczas zabiegów, zarówno zawodnikom, jak i masażystom.

- Przed rozpoczęciem golenia innych części ciała niż twarz, pomyślmy o tym, że nogi czy ręce stanowią znacznie większy obszar naszej skóry. W związku z tym upewnijmy się, że mamy pod ręką dobrej jakości maszynkę do golenia, która posiada kilka ostrzy oraz pasek nawilżający skórę. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie maszynki, która posiada ruchomą głowicę, dzięki czemu lepiej dopasuje się do kształtu ciała, co zminimalizuje ryzyko zacięć – mówi Mateusz Góral, kierownik marki Bulldoga, zajmującej się pielęgnacją skóry.

Nie jest tajemnicą, że ludzie lubią... się chwalić. Mając atletyczne i zadbane ciało, część sportowców chce zaprezentować efekty swojej pracy. Ogolenie nóg czy całego ciała powoduje lepszą ekspozycję mięśni – uwydatnia ich zarys, co jest ważnym aspektem psychologicznym w rywalizacji sportowej, gdyż zawodnicy obserwując swoje sylwetki podświadomie się porównują.

- Decydując się na ogolenie skóry warto pamiętać o jej odpowiedniej pielęgnacji, szczególnie wtedy kiedy decydujemy się na ten zabieg po raz pierwszy. Największym błędem, jaki możemy popełnić jest golenie się na sucho. Zwiększamy wówczas ryzyko wystąpienia podrażnień. Maszynka potrzebuje dobrego poślizgu, aby golenie było skuteczne i komfortowe, a efekt idealnie gładki – dodaje Mateusz Góral z Bulldoga.

Prosty i szybki przepis na izotonik

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki