Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Godziny dla seniorów nie wszędzie wyglądają tak samo. Biedronka i Żabka znalazły sposób na obejście przepisów! Sprawdź, co przygotowali!

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Godziny dla seniorów. Znane sklepy spożywcze znalazły sposób na obejście przepisów! Sprawdźcie, co zaproponowali!
Godziny dla seniorów. Znane sklepy spożywcze znalazły sposób na obejście przepisów! Sprawdźcie, co zaproponowali! Pixabay
W czwartek 15 października 2020 roku ponownie wprowadzono godziny dla seniorów, obowiązujące w sklepach, aptekach, drogeriach i na poczcie. Odtąd zakupy w godzinach od 10:00 do 12:00 od poniedziałku do piątku mogą robić jedynie osoby powyżej 60. roku życia. Rozwiązanie to po raz kolejny otworzyło dyskusję. Nic dziwnego, ze znane sieci sklepów szybko zareagowały na nowe obostrzenia i dostosowały się do reguł tak, aby zakupy w wyznaczonym czasie dla osób starszych - mógł zrobić każdy. O jakich sieciach mowa? Jakie rozwiązania wprowadzono? Sprawdźcie niżej!

Koronawirus w Polsce nie odpuszcza. Z dnia na dzień zwiększa się grono osób zakażonych. W zaistniałej sytuacji rząd postanowił wrócić do rozwiązań, które wprowadzono w marcu 2020 roku.

Powrót godzin dla seniorów

Godziny dla seniorów zostały wprowadzone w trosce o bezpieczeństwo osób starszych. Pomysł ten powstał z myślą o izolacji osób starszych od młodzieży, która koronawirusa może przechodzić bezobjawowo. Przepisy weszły w życie 15 października 2020 roku. Od tego dnia zakupy w godzinach 10:00-12:00 mogą robić tylko osoby mające 60 lub więcej lat. Co istotne, godziny dla seniorów nie obowiązują w weekend.

Rozporządzenie obowiązuje do odwołania w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach oraz obiektach świadczących usługi pocztowe.

Przypominamy, że godziny dla seniorów zostały wprowadzone już po raz drugi w tym roku. Pierwszy raz wprowadzono je w kwietniu br. W godzinach od 10 do 12 zakupy w sklepach mogły robić osoby powyżej 65. roku życia. Rozwiązanie przestało jednak obowiązywać na początku maja ze względu na liczne postulaty odwoławcze i niezadowolenie społeczne.

Branża krytycznie o ponownym wprowadzeniu godzin dla seniorów

Pomysł wprowadzenie godzin dla seniorów budzi kontrowersje od dawna. Sam pomysł jest oczywiście słuszny, bowiem osoby starsze to grupa najbardziej narażona na zakażenie koronawirusem. Niestety - przepisy przepisami, a to, co dzieje się w polskich sklepach, pozostawia wiele do życzenia. W praktyce okazuje się, że seniorzy nie korzystają z wyznaczonych dla nich godzin i udają się na zakupy przed lub po określonej godzinie.

Krytycznie wobec powrotu godzin dla seniorów wypowiadają się organizacje branżowe, które wskazują na bezskuteczność tego rozwiązania. Swoje opinie argumentują oni głównie informacją jakoby seniorzy robili zakupy poza wyznaczonymi godzinami, a w czasie od 10:00 do 12:00 sklepy świeciły pustkami. Co więcej, zaobserwowano znaczny wzrost ruchu po godz. 12, kiedy to zarówno osoby młodsze, jak i starsze udawały się na zakupy, w efekcie czego tworzyły się kolejki, których wszyscy chcieli uniknąć.

Są też tacy, którzy w obecnej sytuacji oponują za przywróceniem handlu w niedziele. W ich opinii rozwiązanie to pozwoliłoby na rozluźnienie ruchu w sklepach.

Jak rozwiążemy te spory? Czy rząd weźmie pod uwagę proponowane rozwiązanie? Czas pokaże.

Godziny dla seniorów w Biedronce i Żabce. Tak sieci obchodzą przepisy!

Tak jak wspomnieliśmy wyżej - przepisy o wprowadzeniu godzin dla seniorów dotyczą w dużej mierze sklepów spożywczych. Nikogo chyba nie dziwi fakt, że znane sieci handlowe szukają sposobu na obejście przepisu. Wszystko po to, aby obsłużyć większą liczbę klientów. Nowe rozwiązania w tej kwestii wprowadziły dwie popularne sieci - Biedronka i Żabka.

BIEDRONKA

Biedronka w obecnej sytuacji ponownie uruchomiła akcję "Zakupy24h", w ramach której w wielkopowierzchniowych marketach sieci zakupy będzie można zrobić przez całą dobę. Rozwiązanie to ma na celu złagodzenie uniedogodnień wobec młodszych klientów, którzy przez wprowadzenie godzin dla seniorów mogli robić zakupy w okrojonym wymiarze godzin.

- Biedronka natychmiast reaguje na zmieniającą się sytuację w kraju. Żeby podnieść bezpieczeństwo naszych klientów i pracowników oraz komfort zakupów sieć podjęła decyzję o wydłużeniu godzin pracy jej sklepów - czytamy w komunikacie prasowym sieci Biedronka z 9 października br.

Od poniedziałku, 19 października na terenie Polski znajduje się ponad 400 sklepów Biedronka czynnych przez całą dobę. Dodatkowo około 2350 sklepów sieci otwartych jest co najmniej do godz. 23:30.

ŻABKA

Żabka również postanowiła wyjść naprzeciwko oczekiwaniom klientów i znalazła inne rozwiązanie sytuacji. Właściciel jednej z Żabek wpadł na pomysł zrobienia zakupów przez aplikację mobilną Żappka Pay. Metoda ta pozwala na to, aby w godzinach seniora zakupy mógł zrobić każdy. W sieci pojawiło się zdjęcie komunikatu, który został wywieszony na drzwiach nowoczesnej placówki. Treść ogłoszenia ujawnił na Twitterze ekonomista Rafał Mundry.

Z dostępnych informacji wynikało, że zakupy mógł zrobić każdy w godzinach od 10:00- do 12:00 za pośrednictwem aplikacji Żappka w zakładce "Zamów i odbierz". Płatność odbywać się miała za pomocą Żappka Pay, natomiast odbiór gotowych paczek - przed wejściem do sklepu.

Z najnowszych informacji wynika, że inicjatywa wspomnianego sklepu została podjęta bez poinformowania nadrzędnych władz sieci, dlatego też franczyzobiorca zostanie poproszony o usunięcie informacji.

Co sądzicie o tego typu rozwiązaniach? Spotkaliście się z nimi? Piszcie w komentarzach!

ZOBACZ TAKŻE: Koronawirus: Godziny dla seniorów obowiązują od 15 października 2020 r. do odwołania. W jakich sklepach, w jakich godzinach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki