Dziennik Bałtycki

Wiadomości

WINIETA
  Gniewino za atom chciałoby kanał

  Gniewino za atom chciałoby kanał

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Władze gminy Gniewino (Pomorze Gd.), które mówią "tak" lokalizacji tu elektrowni atomowej, stawiają rządowi podstawowy warunek. Chcą dostępu do morza.
  Zgadzamy się na budowę u nas atomówki, ale liczymy też na sfinansowanie inwestycji jej towarzyszących - to oficjalne stanowisko samorządowców z Gniewina. Wcześniej radni podjęli uchwałę zobowiązującą wójta do starań o zbudowanie na jej terenie jądrówki. Samorządowcy nie ukrywali wtedy, że chcą elektrowni, bo liczą na konkretne zyski dla Gniewina.

  Teraz ich zamiary nabierają realnych kształtów - tym zyskiem ma być budowa kanału żeglownego łączącego Jez.
  Żarnowieckie z Bałtykiem. Pomysł ten popiera także gmina Krokowa, przez której teren ma przebiegać przesmyk dla jachtów. Jezioro Żarnowieckie, jedno z największych w Polsce, było kiedyś morską zatoką. - Świetnie nadaje się do uprawiania sportów, nawet motorowodnych, bo nie ustanowiono tam strefy ciszy - mówi Zbigniew Walczak, wójt gminy Gniewino. - Kanał miałby niewielkie rozmiary, góra 7-10 metrów szerokości.

  - Powstanie łącznika jeziora z morzem ożywiłoby turystykę - dodaje Jarosław Białk, zastępca wójta gminy Krokowa. - Z niej żyje u nas coraz więcej osób. Staramy się o unijne dotacje na budowę pomostów cumowniczych dla jachtów na Jeziorze Żarnowieckim. Mają one powstać w rejonie miejscowości Brzyno, Nadole oraz dwa w Lubkowie. Kanał powinien przebiegać na wschód od rzeki Piaśnicy i byłby nie lada gratką dla żeglarzy. Elektrownia jądrowa w Polsce ma powstać do 2020 roku. Teren nad Jeziorem Żarnowieckim jest wskazywany jako jeden z najlepszych do tego.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo