Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gerard Labuda patronem roku 2016

Marek Adamkowicz
Regionaliści, naukowcy i samorządowcy postanowili oddać hołd wybitnemu historykowi, znawcy średniowiecza

Rok 2016 będzie w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim poświęcony prof. Gerardowi Labudzie, wybitnemu mediewiście rodem z Kaszub. Decyzję w tej sprawie podjęto już wiosną br.

- Profesor Labuda to postać, która w sposób szczególny zapisała się nie tylko w życiu Kaszub, ale całej Polski - mówi Łukasz Grzędzicki, prezes ZKP. - Jego dorobek naukowy jest przeogromny. Warto też zwrócić uwagę, że Rok Gerarda Labudy, obchodzony w stulecie urodzin profesora, wspaniale koresponduje z 1050 rocznicą chrztu Polski, która również będzie obchodzona w roku 2016. Początki państwowości polskiej były jednym z ważniejszych tematów badawczych, jakimi przez lata zajmował się profesor.

Jak bardzo ceniony był Gerard Labuda, pokazuje skład komitetu obchodów poświęconego mu roku. Oprócz działaczy ZKP, znaleźli się w nim przedstawiciele Gminnej Biblioteki Publicznej im. Leona Roppla w Luzinie, Instytutu Kaszubskiego, Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, Polskiej Akademii Umiejętności, Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauki, Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich „Pro bono”, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Szczecińskiego, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniow-skiego w Gdańsku. Są też samorządowcy oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, w którego zbiorach znajduje się znaczna część spuścizny profesora.

- Wyzwaniem, przed którym obecnie stoimy jest budowa Książnicy Gerarda Labudy - opowiada Tomasz Fopke, dyrektor MPiMKP. - Chcemy stworzyć ośrodek, który byłby miejscem spotkań naukowców, nauczycieli, uczniów, ale też odwiedzających Kaszuby turystów.

Dyrektor Fopke liczy na wsparcie i współpracę przy realizacji projektu z innymi podmiotami działającymi na niwie regionalnej, zwłaszcza z Instytutem Kaszubskim i ZKP.

- Ważne, żeby osoby odwiedzające Książnicę mogły nie tylko zapoznać się z życiem i dorobkiem profesora Labudy, ale też spojrzeć na Kaszuby jego oczami - dodaje szef MPiMKP.

Niezależnie od przymiarek do budowy nowego ośrodka, w wejherowskiej placówce wciąż trwa opracowywanie księgozbioru badacza. Do tej pory skatalogowano około 5 tys. z 26 tys. wolumenów.

- Mam nadzieję, że wybudowanie Książnicy rozbudzi zainteresowanie dziejami regionu, choć już teraz trafiają do nas osoby, które chcą skorzystać z dziedzictwa Gerarda Labudy - przyznaje Tomasz Fopke.

Przypomnijmy, że najsłynniejszy kaszubski mediewista urodził się 28 grudnia 1916 r. w Nowej Hucie koło Kartuz. Rozpoczęte na Uniwersytecie Poznańskim studia historyczne przerwała wojna, dlatego tytuł magistra Gerard Labuda uzyskał na tajnym Uniwersytecie Ziem Zachodnich z siedzibą w Warszawie, zaś doktorat obronił w 1944 r. na podstawie rozprawy „Założenia Arcybiskupstwa Magdeburskiego i Biskupstwa Poznańskiego na tle wschodniej polityki misyjnej”. Po wojnie rozpoczął pracę na Uniwersytecie Poznańskim. W 1950 r. uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Poznańskiego, którego rektorem został w późniejszym okresie.

Gerard Labuda był członkiem wielu towarzystw naukowych. Zmarł 9 października 2010 r. Został pochowany w Luzinie. a ą
Inauguracja Roku Gerarda Labudy odbędzie się we wtorek, 12 stycznia.

O godz. 10 w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie (ul. Bukowa 1) prof. Cezary Obracht-Prondzyński wygłosi referat „Gerard Labuda: droga z Kaszub w świat wielkiej nauki. I z powrotem”, po którym odbędzie się pokaz artystyczny.

Ciąg dalszy uroczystości przewidziano w Muzuem Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej (ul. Zamkowa 2). O godz. 13 podpisany zostanie list intencyjny o współpracy przy organizacji Książnicy Gerarda Labudy, następnie zaś odbędzie się konferencja „Profesor Gerard Labuda - dokonania, idee, inspiracje”. Przewidziano wystąpienia:

Gerard Labuda jako historyk Kaszub. Inspiracje - prof. Cezary Obracht-Prondzyński (Uniwersytet Gdański, Instytut Kaszubski); Gerard Labuda a ruch kaszubsko-pomorski - prof. Józef Borzyszkowski (Uniwersytet Gdański, Instytut Kaszubski); Gerard Labuda jako mediewista - prof. Dariusz Sikorski (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Instytut Kaszubski); Gerard Labuda jako niemcoznawca (z pomorskim doświadczeniem) - prof. Jerzy Strzelczyk (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza); Gerard Labuda jako organizator życia naukowego - prof. Józef Dobosz (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza); Gerard Labuda jako metodolog nauk humanistycznych - prof. Edward Włodarczyk (Uniwersytet Szczeciński, Instytut Kaszubski); Gerard Labuda jako recenzent literacki - prof. Daniel Kalinowski (Akademia Pomorska w Słupsku, Instytut Kaszubski); Spuścizna Gerarda Labudy w muzeum wejherowskim oraz projekt utworzenia Książnicy Gerarda Labudy - Tomasz Fopke (Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie)

Dopełnieniem wystąpień będzie dyskusja (godz. 16.30) oraz wernisaż wystawy dedykowanej Gerardowi Labudzie (godz. 17).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki