Gdzie szukać pomocy medycznej podczas wyjazdów? Co z ubezpieczeniem?

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Na Pomorzu trwają zimowe ferie - to czas obozów narciarskich i turnusów wycieczkowych. Przed wyjazdem warto sprawdzić, gdzie szukać pomocy medycznej i jak zabezpieczyć rodzinę na wypadek nieprzewidzianych wypadków i problemów ze zdrowiem.

Wyjazdy wakacyjne, zarówno te letnie, jak i zimowe, zawsze wiążą się z ryzykiem nieprzewidzianych perturbacji zdrowotnych. Dlatego już na etapie planowania podróży dobrze jest sprawdzić, gdzie znajdują się najbliższe placówki medyczne.

Przebywając dala od naszego lekarza rodzinnego, możemy skorzystać z przychodni w miejscu, w którym akurat spędzamy urlop. Poza godzinami przyjęć, w zależności od stanu zdrowia, zawsze możemy również udać się do punktów Nocnej Opieki Zdrowotnej, w których nie obowiązuje rejonizacja czy udać się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. W przypadku wycieczek kolonijnych, warto pamiętać o zabezpieczeniu wyjeżdżających na zimowiska pociech w niezbędne leki.

Jeżeli Twoje dziecko ma chorobę przewlekłą pamiętaj o zaopatrzeniu go w zażywane dotychczas leki i pisemnie poinformuj opiekunów na co dziecko jest uczulone. W razie potrzeby możesz skorzystać z wizyty miejscowego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który ma podpisaną umowę z NFZ

- informują przedstawiciele Funduszu.

Z kolei planując wyjazdy zagraniczne nie powinniśmy zapominać o wyrobieniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która informuje o prawie do leczenia poza granicami na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia. Dokument możemy darmowo uzyskać w oddziałach NFZ i o ile nie ma kolejki, to kartę otrzymujemy na miejscu zaraz po złożeniu wniosku. Co ciekawe dokument możemy wyrobić także dla członków rodziny i to bez ich obecności.

W każdym kraju mogą występować różnice w regulacjach związanych z zakresem opieki, jakie obejmuje ubezpieczenie. NFZ informuje, że np. na Słowacji nie są pokrywane działania w obszarze ratownictwa. Należy również pamiętać, że koszty zostaną zwrócone tylko w przypadku korzystania z ośrodków funkcjonujących w obrębie powszechnych systemów ochrony zdrowia, a do nich oczywiście nie zaliczają się prywatne podmioty.

Między innymi dlatego Polacy coraz częściej korzystają z ubezpieczeń dodatkowych - zwłaszcza w przypadku wyjazdów narciarskich, gdzie wzrasta ryzyko kontuzji lub uszkodzenia ciała.

Różne badania na temat ubezpieczeń turystycznych pokazują rozbieżne dane - informuje Marcin Tarczyński, menedżer ds. komunikacji i analiz Polskiej Izba Ubezpieczeń. - Są badania, mówiące o tym, ze 80 proc. z nas ma polisę na wyjazd, a są takie, które mówią, że ubezpieczenie kupuje mniej niż połowa z nas. Niezależnie od tego, o które badania się oprzemy, widać że pewna część turystów nie dba o ubezpieczenie w ogóle. Niestety skutki tego mogą być bardzo dotkliwe dla naszego portfela.

Oczywiście większość wyjazdów kończy się szczęśliwie, jednak turyści nie zdaję sobie sprawy, że w razie nieszczęścia koszty rosną lawinowo. Do bezpośredniej opieki medycznej często dochodzą również koszty transportu, hospitalizacji i specjalistycznego leczenia.

- Przykładowo konieczność akcji ratowniczej i transportu medycznego za granicą potrafi kosztować kilka-, kilkanaście tysięcy euro. Ubezpieczenie zabezpieczające przed takimi wydatkami to koszt ok. 100 zł za tydzień - powiedział Marcin Tarczyński. - Jeśli chodzi o świadomość ubezpieczeniową, to jest ona coraz większa, bo w ostatnich latach o ubezpieczeniach turystycznych mówi się więcej.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Flesz - Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie