Gdyński Oddział Hematologii i Transplantologii Szpiku już otwarty. To trzecia placówka o tym profilu w regionie [ zdjęcia]

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Gdyński Oddział Hematologii i Transplantologii Szpiku już otwarty. Piotr Kallalas
Zakończył się długofalowy etap modernizacji gdyńskiego Oddziału Hematologii i Transplantologii Szpiku, a tym samym rozpoczyna się nowy rozdział leczenia chorych cierpiących na schorzenia onkohematologiczne na Pomorzu. Inwestycja, która kosztowała 9,5 mln zł, ma znacznie zmniejszyć kolejki w regionie.

W czwartek, 23 maja odbyła się prezentacja nowego Oddział Hematologii i Transplantologii Szpiku w Szpitalu Morskim im. PCK, który docelowo ma leczyć nawet 450 pacjentów rocznie. Wcześniej ośrodek funkcjonował jako mniejsza jednostka w obrębie Oddziału Onkologii. Teraz zmieniła się jego lokalizacja, a przestrzeń została w pełni dostosowana do nowych medycznych wyzwań.

- Będziemy tu leczyć pacjentów głównie z chorobami onkohematologicznymi oraz docelowo będziemy prowadzić zabiegi przeszczepu szpiku. Oddział posiada 23 łóżka. Teraz, mając lepsze warunki dla pacjentów, będziemy mogli przeprowadzać bardziej intensywne leczenie, które nie było możliwe do przeprowadzenia w poprzednich warunkach - powiedziała Wanda Knopińska - Posłuszny, ordynator Oddziału Hematologii i Transplantologii Szpiku.

Gdyński Oddział Hematologii i Transplantologii Szpiku już ot...

Znajduje się tutaj sześć sterylnych izolatek, które będą służyły pacjentom potrzebującym transplantacji, a także dobrze wyposażona sala zabiegowa. W ramach modernizacji powstała również infrastruktura socjalna, pokoje z łóżkami, węzły sanitarne czy pomieszczenia dla personelu medycznego. Ponadto oddano także do użytku część laboratoryjną. Zostały zakupione aparaty do pobierania komórek przetwórczych, separatory komórkowe, analizator hematologiczny, cytometr przepływowy. ]

- Dodatkowo przystosowano pomieszczenia dla instalacji urządzeń dla Banku Komórek ok. 50 m2 wraz z montażem zewnętrznego zbiornika na ciekły azot o poj. 2 500 l. Bank Komórek zajmuje pomieszczenia na parterze (laboratorium) i w piwnicy. Jest wyposażony i gotowy do działania w pełnym zakresie, planuje się jego uruchomienie w niedalekiej przyszłości - poinformowała
Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy Szpitali Pomorskich.
Do tej poru na Pomorzu funkcjonowały trzy podobne ośrodki, w tym w Gdańsku i Słupsku. Uruchomienie gdyńskiego oddziału ma w znaczny sposób zniwelować kolejki. Budowa gdyńskiego ośrodka pochłonęła 9,5 mln zł. Przeważająca część kwoty została pokryta przez środki unijne, natomiast niespełna 1,9 mln zł zagwarantował samorząd województwa pomorskiego.
Szpitale Pomorskie pokryły 148 tys. zł.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie