Gdynianin walcząc z chorobą chce zdobyć Koronę Ziemi, został...

  Gdynianin walcząc z chorobą chce zdobyć Koronę Ziemi, został mu tylko Mount Everest [ZDJĘCIA]

  Lechosław Dzierżak

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Krzysztof Sabisz przygodę z himalaizmem rozpoczął w grudniu 2012 roku
  1/7

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©archiwum prywatne

  Krzysztof Sabisz ma szansę jako pierwszy gdynianin w historii zdobyć Koronę Ziemi. Wrócił ze zwycięskiej ekspedycji na Masyw Vinsona na Antarktydzie. Ma zdobyte już prawie wszystkie szczyty. Został mu jeszcze ten najwyższy – Mount Everest.
  Podróżnik miał się wspiąć na Mount Everest w przyszłym roku, jednak planuje przyspieszyć plany i wybrać się już niedługo. Ekspedycja ma wyruszyć 4 kwietnia i wrócić 6 czerwca. Atak szczytowy ma się odbyć w okolicach 20 maja.

  - Myślałem o wejściu na Mount Everest dopiero w przyszłym roku aby data była bardziej symboliczna. Po pierwsze osobiście w przyszłym roku 15 maja 2018 będę obchodzić 40 urodziny.
  Miała być to też wyjątkowa data gdyż obchodzimy wtedy 40 rocznicę kiedy to Polak został wybrany na papieża i 40 rocznica kiedy to pierwsza Polka i pierwsza europejka weszła na Mount Everest, była to Wanda Rutkiewicz – mówi Krzysztof Sabisz. - Te trzy daty miały być tą magiczną czterdziestką. Jednak po powrocie z Antarktydy po rozmowie z innymi zdobywcami korony ziemi postanowiłem wybrać się tam już w tym roku. Powiedzieli mi żebym szedł za ciosem i nie odkładał wyprawy na później – dodaje.

  Robi to nie tylko dla własnego sukcesu, ale również dla zdrowia. Leczy się w Akademii Medycznej na Hematologii. Ma samoistną małopłytkowość.

  Czytaj też: Mieszkanka Gdańska wygrała maraton na Antarktydzie

  - Podczas wyjazdów górskich okazało się, że ilość płytek zaczyna mi się podnosić. Miałem 17-20 tys płytek/μl, gdy norma człowieka jest 200-300 tys. Miałem 1/8 minimalnej normy. Nagle podskoczyła mi 80-100 tys. To jest jak dla mnie bardzo dużo. Dla zdrowia więc zacząłem zdobywać góry, choć nie ukrywam, że człowiek się też wkręcił i stało się to pasją. Pasja i antydotum zdrowotne zaczęło iść ze sobą w parze – mówi Sabisz.

  Przed wyjazdem w celu zdobycia ostatniego szczytu korony ziemi odwiedził Prezydenta Gdyni aby opowiedzieć o swoich zamierzeniach.

  - Pan Krzysztof nam bardzo zaimponował. Pokonywanie tych najwyższych gór na świecie to dla przeciętnego człowieka wydaje się niewyobrażalne. Jest to przełamywanie wielu własnych ograniczeń, które każdy z nas nosi – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Trzymamy mocno kciuki za Pana Krzysztofa – dodaje.

  Po drodze Krzysztof Sabisz musiał pokonać wiele problemów. Wszystkim jednak sprostał i stawia sobie ciągle to nowe wyzwania. Teraz jest przed nim zdobycie Mount Everest, ma jednak kolejne plany.


  - Chcę zrobić koronę maratonów świata. Jest to siedem maratonów na różnych kontynentach świata. Taki wyczyn pozwoli mi spędzać czas razem z moją partnerką. Jak będziemy w Australii jeden dzień spędzę na maratonie, pozostałe będziemy mogli spędzić razem zwiedzając Australię – mówi himalaista.


  Swoją przygodę z himalaizmem rozpoczął w grudniu 2012 roku. Zdobył Kilimandżaro, najwyższy szczyt Afryki. Zrobił to wtedy zbyt szybko i nabawił się choroby wysokościowej, to jednak nauczyło go respektu do gór. Co ciekawe wcześniej nie znał w ogóle gór, a tam pojechał za namową swoich przyjaciół. Nie myślał wtedy o kolejnych szczytach. Sytuacje jednak doprowadziły go do tego, że zdobywał kolejne szczyty.

  Korona ziemi to przede wszystkim 7 najwyższych gór świata. Z powodu konfliktu himalaistów która góra jest najwyższa w Europie i i Australii, zdobywając koronę ziemi himalaiści zdobywają 9 gór. W Europie najwyższe są Mont Blanc (4810 m n.p.m.) i Elbrus (5642 m n.p.m.). Alpiniści uznający góry Kaukaz jako granice Europy, stąd też nie wszyscy uznają Elbrus za szczyt europejski. Góra Kościuszki w Australii ma 2230 m n.p.m. wysokości. W Oceanii jest jednak góra Puncak Jaya mierząca 4884 m n.p.m. Krzysztof Sabisz zdobył więc 8 gór, a na szczyt dziewiątej ma zamiar wejść w tym roku.

  lechoslaw.dzierzak@kuriergdynski.pl

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Polecamy

  Magazyn

  Magazyn "3miasto Kobiet". Lista punktów w Trójmieście

  Weź udział w konferencji poświęconej marketingowi internetowemu!

  Weź udział w konferencji poświęconej marketingowi internetowemu!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!