Gdynia: Radni Platformy Obywatelskiej chcą młodzieżowej Rady...

  Gdynia: Radni Platformy Obywatelskiej chcą młodzieżowej Rady Miasta

  Szymon Szadurski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Radni Platformy Obywatelskiej forsować będą pomysł powołania Młodzieżowej Rady Miasta Gdyni. Mają już gotowy projekt uchwały w tej sprawie, z pomocą zarządu gdyńskiego koła Stowarzyszenia "Młodzi Demokraci" opracowali też statut rady. Teraz do pomysłu będą próbowali przekonać przedstawicieli Samorządności, klubu dysponującego większością głosów w Radzie Miasta Gdyni. Niewykluczone, że to się uda.
  - Jesteśmy otwarci na rozmowy - deklaruje Joanna Zielińska, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdyni, jedna z liderek Samorządności.
  Kadencja Młodzieżowej Rady Miasta Gdyni według pomysłu PO miałaby trwać dwa lata, zasiadać w niej mogłoby ok. 50 osób.

  - Tyle jest w mieście gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych - uzasadnia Wojciech Gierjatowicz z Młodych Demokratów. - Chcemy, aby w każdej młodzieżowego radnego wybierano w tajnym głosowaniu.


  Radny PO Łukasz Cichowski wymienia natomiast zalety powołania młodzieżowej rady.
  - Działalność w niej pomoże umacniać wśród uczniów postawy obywatelskie - mówi. - Nauczy też młodzież aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, nawyku głosowania i startowania w wyborach. A wiadomo, że z frekwencją teraz nie jest najlepiej.
  - Wystarczy tylko spojrzeć, jak trudno było zachęcić kandydatów do startu w najbliższych wyborach do rad dzielnic - wtóruje mu radna PO Mirosława Król.

  PO chce teraz przeprowadzić konsultacje społeczne odnośnie projektu i wnieść go najpóźniej na czerwcową sesję rady. Będą się też toczyły rozmowy z radnymi Samorządności. - Pomysł aktywizowania młodych ludzi jest dobry, ale sprawa wymaga przedyskutowania - nie ukrywa Joanna Zielińska. - Trzeba wypracować taki model, aby młodzieżowa rada nie była sztucznym tworem, tylko rzeczywiście mogła doradzać dorosłym radnym. Inaczej zapał młodzieży do pracy szybko się skończy. Przerabialiśmy już to w radach dzielnic.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "zapał młodzieży do pracy szybko się skończy"

  schwb (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 19

  co innego staszek, ten to ma zapał

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo