Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdynia. Radni miasta będą głosować zmiany w tegorocznym budżecie. Zdjęte ma zostać finansowanie rewitalizacji osiedla "Meksyk"

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Osiedle "Meksyk". Czy jego mieszkańcy doczekają się rewitalizacji?
Osiedle "Meksyk". Czy jego mieszkańcy doczekają się rewitalizacji? archiwum Polska Press
Jeszcze w tym miesiącu radni Gdyni zamierzają zdjąć z tegorocznego budżetu samorządu kwotę ponad 5,6 miliona złotych na rewitalizację substandardowego osiedla "Meksyk" w Chyloni. Więcej środków, 2,6 mln zł, przeznaczonych zostać ma natomiast na projekt uspokajania ruchu samochodowego w Śródmieściu.

Zmiany zapisów w budżecie Gdyni, głosowane przez radnych długo po uchwaleniu dokumentu, to żadna nowość. Zdarzają się regularnie. W ostatnich latach w ten właśnie sposób zdejmowano środki zabezpieczone na kilkadziesiąt różnych inwestycji i przesuwano je na kolejne lata. Nie inaczej będzie w ostatnią środę sierpnia 2020 roku. Według projektu przedstawianego radnym Gdyni zdjęte ma zostać z tegorocznego budżetu finansowanie rewitalizacji osiedla "Meksyk" w Chyloni, którego mieszkańcy od kilkudziesięciu już lat borykają się z takimi problemami, jak brak porządnych dróg i chodników, kanalizacji, zalegające w okolicy śmieci.

Budżet Gdyni 2020. Rewitalizacja osiedla "Meksyk" w Gdyni. Od kiedy plany?

Jest to inwestycja, której rozpoczęcie władze Gdyni zapowiadają od 2016 roku. Wtedy to po konsultacjach społecznych do Gminnego Programu Rewitalizacji dołączono właśnie "Meksyk". W 2018 roku wiceprezydent Gdyni Michał Guć zapowiadał, że na projekt wydana zostanie kwota 22 milionów złotych. Jednocześnie samorządowcy informowali o uzyskaniu zgody na realizację inwestycji drogowej, tzw. ZRID. Miał być to ostatni krok przed wyłonieniem wykonawcy prac. Informowano o zamiarze m.in. budowy nowych ulic, w tym do ul. Hutniczej i stacji Szybkiej Kolei Miejskiej w Chyloni oraz uporządkowaniu całego układu drogowego i zieleni.

Jak na razie z zapowiedzi tych niewiele jednak wyszło. W ramach rewitalizacji utworzono w zasadzie jedynie ogród deszczowy w okolicach ul. Śliwkowej. Mieszkańcy przyznają też, że kilka razy teren osiedla był sprzątany. To o tyle istotne, że wcześniej niemal nigdy się to nie zdarzało. W efekcie w wielu miejscach zalegały szpetne hałdy śmieci.

- Więcej zmian jednak nie zauważyłem - mówi pan Roman, mieszkaniec "Meksyku". - Opóźnienie programu rewitalizacji to dla nas przykra niespodzianka. Z drugiej strony jesteśmy już do tego przyzwyczajeni. Od wielu lat mami się nas obietnicami, że okolice naszych domów zostaną uporządkowane. Zaczęliśmy już podchodzić z rezerwą do tych wszystkich projektów.

Trwa głosowanie...

Czy zdjęcie środków z rewitalizacji "Meksyku" i dołożenie ich do inwestycji w centrum Gdyni to dobry pomysł?

Kwota 5,6 mln zł, zapisana w tegorocznym budżecie Gdyni na rewitalizację "Meksyku", przesunięta ma zostać na przyszły rok. W związku z tym mieszkańcy mogą mieć nadal nadzieję, że doczekają się jeszcze rozpoczęcia szeroko zakrojonych prac w ramach tej inwestycji.

Budżet Gdyni 2020. Więcej na "Klimatyczne centrum", dla nauczycieli i szpitala

Radni nie tylko jednak zamierzają podczas najbliższej sesji zdjąć środki zaplanowane na rewitalizację osiedla "Meksyk". Do kilku innych zadań, dość istotnych z punktu widzenia mieszkańców, fundusze mają zostać dołożone. Pięć milionów złotych samorządowcy chcą przeznaczyć dodatkowo na wynagrodzenia dla pracowników oświaty. Niemal trzy miliony złotych na podwyżki dla pracowników jednostek pomocy społecznej w Gdyni. 2,6 mln zł więcej przeznaczonych zostanie być może na projekt "Klimatycznego centrum", czyli uspokajania ruchu i udogodnień dla pieszych w Śródmieściu. Pozostałe, zaproponowane zwiększenia w wydatkach to między innymi:

 • 2 mln zł dotacji dla niepublicznych i publicznych niesamorządowych placówek oświatowych
 • 1,3 mln zł na usługi opiekuńcze
 • 1 mln zł dla Szpitali Pomorskich na utworzenie oddziału pediatrii i chirurgii dziecięcej w Szpitalu św. Wincentego a Paulo
 • 700 tys. zł na utrzymanie oświetlenia gminnego
 • 550 tys. zł na opłaty za pobyt mieszkańców w domach pomocy społecznej poza Gdynią
 • 330 tys zł na rozszerzenie strefy płatnego parkowania

Budżet Gdyni 2020. Jakie jeszcze uszczuplenia w wydatkach?

Aby jednak dokładać pieniądze do licznych zadań, skarbnik miasta, prof. Krzysztof Szałucki, rekomenduje także radnym inne uszczuplenia w tegorocznym budżecie, niż tylko przesunięcie środków z rewitalizacji osiedla "Meksyk". Najważniejsze z nich to:

 • 2 mln zł na przebudowę skrzyżowań ul. Rdestowej, Nowowiczlińskiej, Wiczlińskiej, Miętowej i Koperkowej na Dąbrowie
 • 503 tys. zł na projekt "30+na start"
 • 0,5 mln zł na gospodarowanie wodami opadowymi na terenie Gdyni
 • 200 tys. zł na utworzenie Centrum Nowoczesnego Seniora
 • 194 tys. zł na mostek wenecki nad Potokiem Cisowskim

Jakie jeszcze decyzje chcą podjąć radni Gdyni?

Na najbliższej sesji Rady Miasta Gdyni radni zamierzają też udzielić pomocy finansowej gminie Chmielnik z województwa podkarpackiego, poszkodowanej podczas ulew pod koniec czerwca tego roku. Zaproponowana kwota wsparcia na odbudowę infrastruktury drogowej to 150 tys. zł. Rozrośnie się też prawdopodobnie liczba wydziałów i jednostek, podległych pod gdyński samorząd. Radni przegłosować zamierzają powołanie do życia Gdyńskiego Centrum Usług Opiekuńczych. Z istotnych decyzji, jakie podjęte mogą zostać na najbliższej sesji Rady Miasta Gdyni, wymienić należy ponadto zamiar przystąpienia do sporządzania planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentu Wiczlina w okolicach ul. bp. Pelczara.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki