reklama

Gdynia: Młodzież niechętnie korzysta z doradztwa zawodowego

Łukasz BartosiakZaktualizowano 
Uczniowie niechętnie korzystają z doradztwa zawodowego - alarmuje Mariusz Bzdęga, gdyński radny. - W ubiegłym roku po indywidualną poradę wybrało się zaledwie 9 gimnazjalistów i 39 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. To śmieszne liczby biorąc pod uwagę fakt, iż w ubiegłym roku do gimnazjów i szkół średnich uczęszczało łącznie ponad 15 tys. osób - twierdzi.

Radny uważa, że poradnictwo zawodowe jest zbyt słabo rozpowszechnione i zajmuje się nim zbyt wąska grupa osób. Na terenie miasta w poradniach psychologiczno-pedagogicznych zatrudnionych jest tylko 3 specjalistów z tej branży.

- Potrzeby są jednak zdecydowanie większe. Rodzice i młodzież nie korzystają z tego typu ofert, ponieważ nie ma wystarczającej świadomości na ich temat. Tymczasem zwiększyło się bezrobocie, a kryzys szczególnie odczuwamy w obszarze nowych ofert zatrudnienia. Pracodawcy bardzo niechętnie przyjmują nowych pracowników, nie tworzą etatów, co drastycznie obniża szanse młodych ludzi na wejście na rynek pracy - uważa Mariusz Bzdęga.

Radny postuluje więc by w Gdyni, wzorem m.in. Poznania, powstało profesjonalne centrum doradztwa zawodowego. Władze miasta jednak mają odmienny punkt widzenia na tę sprawę. - W Gdyni doradztwo realizowane jest programowo i zgodnie z wymogami formalno-prawnymi - ripostuje Ewa Łowkiel, wiceprezydent miasta.

Ewa Łowkiel przypomina, że obowiązek organizowania zajęć z doradztwa zawodowego spoczywa na poradniach psychologiczno-pedagogicznych i szkołach i nie zanosi się by sytuacja ta miała ulec zmianie.

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie