Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdynia: Cykl "Za granicą sztuki". Wykład o Romanie Opałce w InfoBoksie

Tomasz Rozwadowski
Biografia Romana Opałki (1931-2011) na początku i na końcu była związana z Francją, a pośrodku było 30-lecie przeżyte w PRL
Biografia Romana Opałki (1931-2011) na początku i na końcu była związana z Francją, a pośrodku było 30-lecie przeżyte w PRL Głos Wielkopolski/Archiwum PP
Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza w środę (11.02.2015) na godzinę 17.30 do Gdynia InfoBoksu na kolejne spotkanie w cyklu "Za granicą sztuki".

Bohaterem dzisiejszego spotkania w gdyńskim InfoBoksie będzie Roman Opałka. Twórczość tego malarza należy do najbardziej oryginalnych, a jednocześnie radykalnych prac w historii polskiej sztuki XX wieku. Jego "obrazy liczone" - kontemplujące czas i przemijalność ludzkiego życia - osiągnęły astronomiczne ceny.
O artyście opowie prof. Joanna Sosnowska, historyk sztuki w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie.

Opałka należał do najbardziej uznanych na świecie polskich artystów XX w., od wczesnych lat 70. aż do śmierci w 2011 r. był w europejskim i światowym obiegu sztuki, a jego oddziaływanie na sztukę światową jest prawdopodobnie większe niż na polską.
Niepospolita była również jego droga życiowa. Urodził się i pierwsze 15 lat życia przeżył we Francji, by od 1946 do 1977 mieszkać i tworzyć w Polsce, kraju rodziców, a następnie powrócić do Francji. Na jego życie wpłynęła więc międzywojenna emigracja zarobkowa z Polski na Zachód, powojenna akcja repatriacyjna oraz podział kontynentu na dwa wrogie obozy.

Absolwent ASP w Warszawie potrafił włączyć się w dominujący w latach 60. na całym świecie nurt sztuki konceptualnej i wypracować sobie w nim poczesne miejsce. Od 1965 r. zaczął malować na płótnie kolejne liczby całkowite od jednego do nieskończoności. Ostatnią liczbą, którą było 5 607 249, namalował tuż przed nagłą śmiercią podczas wyjazdu wakacyjnego w okolice Rzymu. Jego obrazy znajdują się w stałych kolekcjach najważniejszych muzeów sztuki nowoczesnej, na czele z Centre Pompidou w Paryżu i nowojorskim MoMA.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki