Gdańszczanie wygrali! Satelita Heweliusz poleci w kosmos

  Gdańszczanie wygrali! Satelita Heweliusz poleci w kosmos

  Magdalena Sapkowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Tak będzie wyglądał satelita "Heweliusz"

  Tak będzie wyglądał satelita "Heweliusz" ©http://www.brite-pl.pl

  Dzięki staraniom gdańszczan, Heweliusz będzie imieniem drugiego z dwóch polskich satelitów badawczych BRITE, które w przeciągu trzech lat polecą w kosmos. Pierwszy z nich będzie nosić imię Lem. -Kraków wysłał w kosmos Pana Twardowskiego, teraz Lema, w 2013 dołączy do nich Heweliusz, to bardzo dobre towarzystwo - mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.
  Tak będzie wyglądał satelita "Heweliusz"

  Tak będzie wyglądał satelita "Heweliusz" ©http://www.brite-pl.pl

  Zadecydowało o tym głosowanie na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Trwało od czerwca do końca października. Wyniki zmieniały się jak w kalejdoskopie, głosów przybywało każdego dnia. Również tych nabijanych nie do końca zgodnie z zasadami przez głosujące automaty.

  Ale w ostatecznym rozrachunku, ministerstwo usunęło wszystkie fałszywe kliknięcia. - Wśród tysięcy uczciwie oddanych głosów odnotowaliśmy próby naruszenia reguł uczciwego głosowania i obejścia elektronicznych zabezpieczeń. Dlatego wyniki głosowania zostały przeliczone wspólnie z firmą czuwającą nad prawidłowym przebiegiem konkursu - wyjaśnia ministerstwo.

  Ostatecznie Lem zdobył 20922, a Heweliusz 5509 głosów. Zwycięstwo najbardziej znanego polskiego pisarza fantastyki naukowej, było niezagrożone przez cały czas trwania ankiety. Za to o drugie miejsce, imieniu astronomów Jana Heweliusza i Arego Sternfelda, wytrwale walczyli mieszkańcy Gdańska i Sieradza. Ale gdańszczanie oddali ponad 2 tys. głosów więcej.

  Po raz pierwszy na orbicie Ziemi znajdą się satelity noszące imiona Polaków. Ich zadaniem będzie badanie gwiazd jaśniejszych i gorętszych od Słońca. Na kosmicznych urządzeniach, oprócz imion, wygrawerowany zostaną herby dwóch zwycięskich miast.

  - To fantastycznie, że Heweliusz wygrał. Dla nas to podwójna radość, bo nosimy jego imię - cieszy się Lucyna Rokitiańska z Cenrtum Hewelianum. - Angażowaliśmy się w promocję głosowania, bo zależy nam, by Heweliusz był znany w jak najszerszych kręgach - dodaje.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo