Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańskim szlakiem kulturalnym

Grażyna Antoniewicz
Przemek Świderski
Gdańsk to miasto, gdzie wiele się dzieje. Są tu teatry, muzea, galerie, ale też miejsca o ciekawej historii związane z kulturą. Takie jak dawny Klub Studentów Wybrzeża Żak, który mieścił się przy Wałach Jagiellońskich, w budynku przedwojennej siedziby Wysokiego Komisarza Ligi Narodów.

Radość poważna

W 1957 roku gmach przekazano studentom. Stał się wówczas barwną wyspą w morzu szarości. Ludzie walili drzwiami i oknami na wszystkie imprezy. To tu rezydował Bim-Bom, słynny gdański teatr studencki. To tu wystawiono program „Radość poważna”, w reżyserii Zbigniewa Cybulskiego i Bogumiła Kobieli, a było to 16 marca 1956 roku (w dniu pogrzebu Bolesława Bieruta). Dwa lata później, dzięki znajomościom Zbigniewa Cybulskiego, w Żaku odbył się pokaz premierowy filmu „Popiół i diament” z udziałem Andrzeja Wajdy.

Żona Krzysztofa Komedy, Zofia zapewniała, że tutaj odbywały się najlepsze przed laty jam session. Była to bowiem w latach 50. i 60. największa w Trójmieście mekka jazzmanów i filmowców.

Rozmowy w oparach papierosowego dymu kończyły się nad ranem. Jeszcze słynniejsza od artystów w restauracji Żaka była kiełbasa z wody lub podsmażana, z cebulą. No i te bale filmowe! Działo się.

U świętego Jana

Koniecznie zajrzyjmy do gotyckiego kościoła świętego Jana, który niegdyś uważany był za jeden z najpiękniejszych kościołów w Gdańsku. Dzisiaj mieści się tu Centrum Świętego Jana, które łączy funkcje sali koncertowej i wystawowej. W świątyni tej kręcono zdjęcia do słynnego serialu Janusza Morgensterna „Kolumbowie”.

Wędrujemy dalej, na końcu uliczki Mariackiej, w zabytkowym budynku tzw. Domu Przyrodników mieści się Muzeum Archeologiczne. Nazwa pochodzi od mającego tu swą siedzibę Gdańskiego Towarzystwa Przyrodniczego, założonego w Gdańsku w 1743 roku. Cechą charakterystyczną kamienicy jest wysoka na 30 metrów fasada. Największą jej ozdobę stanowi mieszcząca klatkę schodową, smukła, 36-metrowa wieżyczka. W 1866 roku na wieży umieszczono obserwatorium astronomiczne. Wieżę można zwiedzać.

Mariacka to uliczka artystów, wielu z nich ma tu swoje pracownie. Są też sklepiki z biżuterią bursztynową, ale też małe klimatyczne kawiarenki. Na Długim Targu czekają na nas fontanna Neptuna i Panienka z okienka.

Bursztynowe inkluzja

Z Długiego Targu powędrujemy ulicą Długą przez Złotą Bramę do Katowni i Muzeum Bursztynu, gdzie swoją siedzibę ma Muzeum Bursztynu. Znajduje się w nim bezcenny zbiór naturalnych form bursztynu, w tym inkluzji zwierzęcych i roślinnych, ale są też znamienite zabytki sztuki dawnej. W Katowni trzy cele więzienne nawiązują wyposażeniem i klimatem do ponurej tradycji tego miejsca. Zobaczymy narzędzia służące do wymuszania zeznań. Gdańsk to miasto związane z morzem, więc popłyńmy stateczkiem na Ołowiankę, gdzie mieści się Narodowe Muzeum Morskie, jedno z piękniejszych w kraju. Odwiedzajmy miejsca mniej znane, jednak obowiązkowo zajrzyjmy do

Muzeum Narodowego, przy ulicy Toruńskiej, gdzie znajduje się największy nasz skarb tryptyk Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny”.


[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki