Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańskie Archiwum X spędza sen z powiek pomorskim przestępcom

Szymon Zięba
Paweł Miecznik
Niewyjaśnione zagadki i paranormalne zjawiska to przedmiot zainteresowań sławnej pary detektywów - Muldera i Scully, znanych z popularnego serialu "Z Archiwum X". I mimo że historie z bijącej sukcesy produkcji można włożyć między bajki, mało kto zdaje sobie sprawę, że tajemnicze Archiwum X... istnieje naprawdę.

Przestępstwa niewykryte

- Archiwum X - tak naprawdę Zespół Przestępstw Niewykrytych - zostało utworzone w 2005 roku przy Wydziale Dochodzeniowo - Śledczym KWP w Gdańsku. W pracę zespołu zaangażowani są również funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego - mówi policjant z Zespołu Przestępstw Niewykrytych Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Gdańsku.

Ta komórka, skupiająca najlepszych policyjnych specjalistów, powołana została do rozwiązywania zagadek... nierozwiązywalnych. Śledztwa, które trafiły w ślepą uliczkę, zatarte dowody, brak zeznań świadków - to wszystko sprawy przekazywane mundurowym z Archiwum X.

- Praca w zespole polega na analizowaniu akt postępowań przygotowawczych (w głównej mierze dotyczących zabójstw), które zostały umorzone z powodu niewykrycia sprawcy przestępstwa - wyjaśnia funkcjonariusz. - Akta analizowane są pod kątem ustalenia, czy w sprawach tych istnieją jakiekolwiek możliwości wykrywcze, przede wszystkim, czy zabezpieczono ślady i czy można je poddać dalszym badaniom - dodaje.

Przeczytaj koniecznie: Pomorze: Miłośnicy lodów, amatorzy cudzych aut i rowerów - czyli kryminalna lista przebojów

Jak się okazuje, zadania specjalistów z Archiwum X zmuszają czasem do podjęcia dawnych tropów, które typowali kryminalni pracujący nad sprawą. Dzięki najnowszym technologiom, a czasem po prostu zwykłej spostrzegawczości, w sprawie pozornie nierozwiązywalnej można natrafić na klucz.

- Analizie poddaje się wersje śledcze przyjęte w rozmaitych sprawach, które z różnych przyczyn zostały odrzucone bądź nie zostały do końca zweryfikowane. Dogłębna lektura akt w niektórych przypadkach pozwala również na "wyłuskanie" kolejnych wątków, mogących naprowadzić na osobę sprawcy, które należy sprawdzić - tłumaczy specjalista.

Wyjaśnione sprawy niewyjaśnione

Sama praca w Archiwum X tylko pozornie zbliżona jest do badań prowadzonych w "zwykłych" laboratoriach kryminalistycznych. Tu jednak poświęca się czas sprawom - często tylko w teorii - skazanym na zamknięcie z powodu nierozwiązania lub braku dowodów.

- W pracy Zespołu Przestępstw Niewykrytych wykorzystywane są nowe metody badawcze z zakresu genetyki sądowej (badania DNA) oraz komputerowy system identyfikacji śladów linii papilarnych AFIS - mówi członek ZPN. - Ponadto wykorzystuje się umiejętności specjalistów z komórki analizy kryminalnej - dodaje funkcjonariusz.

Czytaj również: Kryminalna lista przebojów Pomorza: cmentarny złodziej, fałszywy alarm, siekierą w drzwi i rabusie

Charakter prowadzonych badań uzależniony jest od rodzaju sprawy. - W zależności od charakteru śledztwa i rodzaju zgromadzonego materiału dowodowego przeprowadzone są badania z zakresu medycyny sądowej, informatyki, traseologii i innych dziedzin - wymienia mundurowy.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij, zarejestruj się i korzystaj za darmo: www.dziennikbaltycki.pl/piano

Jak się okazuje, praca specjalistów z Archiwum X przynosi skutki. Pozornie nierozwiązywalne sprawy, dla współpracujących funkcjonariuszy z pionu dochodzeniowo - śledczego, psychologów oraz kryminalnych zajmujących się pracą operacyjną, często nabierają nowych kształtów.

Sukcesy gdańskiego Archiwum X

Gdańskie Archiwum X wyróżnia się na tle pozostałych polskich jednostek. Poza liczbą rozwiązanych spraw, na uwagę zasługuje stanowisko tzw. profilera, czyli psychologa, który określa profil psychologiczny podejrzanego. Specjalista taki bierze udział w przesłuchaniach oraz analizuje zebrane dowody.

Dzięki sprawnie działającemu zespołowi dawno zamknięte śledztwa otwiera się ponownie, a do tej pory nieuchwytni przestępcy trafiają za kratki. 

Nasz plebiscyt: Wybierzmy najpopularniejszego i najlepszego policjanta na Pomorzu

- W ciągu kilku lat istnienia zespołu wyjaśniono między innymi sprawę zabójstwa aptekarki ze Słupska, zabójstwa Mirosława S. z Sąpólna Człuchowskiego, zabójstwa Krzysztofa Z. ze Starogardu Gdańskiego. Wykryto również sprawców napadu na właściciela kantoru Dariusza W. z Gdyni - wylicza śledczy z ZPN. - Policjanci z Zespołu Przestępstw Niewykrytych wyjaśnili również okoliczności śmierci Łukasza Ł. z Gniewina. W wielu innych sprawach poczyniono postępy, polegające m.in. na ustalaniu profilów DNA sprawców czy dotarciu do nowych świadków i osób mających wiedzę na temat przestępstw będących w zainteresowaniu zespołu - dodaje.

Odnoszący sukcesy na polu "wykrytych spraw niewykrytych" zespół wciąż spędza sen z powiek przestępcom. Specjaliści z Archiwum X aktualnie są na tropie rozwiązania kolejnej mrocznej zagadki. - Przez cały czas prowadzone są czynności w kilkunastu sprawach - zdradza funkcjonariusz. - Są to dochodzenia prowadzone m.in. w głośnych sprawach zabójstw na tle seksualnym - dodaje.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij, zarejestruj się i korzystaj za darmo: www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki