Gdański Teatr Szekspirowski rozwija skrzydła

Materiał partnera zewnętrznego

Wideo

Gdański Teatr Szekspirowski zyskał wsparcie Grupy LOTOS, która została jego mecenasem. Umowę w tej sprawie podpisano w piątek, 14 lutego, w siedzibie GTS.

- Spektakle, koncerty, lekcje szekspirowskie i warsztaty. Gdański Teatr Szekspirowski od lat przyciąga miłośników kultury z kraju i zagranicy - powiedział wczoraj Jarosław Wittstock, wiceprezes Zarządu Grupy LOTOS. - Grupa LOTOS od wielu lat napędza polską kulturę. Szczególnie bliskie są nam trójmiejskie instytucje, takie jak Gdański Teatr Szekspirowski, które swoimi działaniami przybliżają Polakom sztukę. Teraz teatr zyskał wsparcie Grupy LOTOS, która została jego mecenasem - podkreślił.

Od kamienia węgielnego

Firma od lat była zaangażowana w tworzenie tej instytucji, sponsorowała uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod jej budowę w 2009 roku. Była też partnerem happeningu „Aktorzy Przyjechali” w reżyserii Andrzeja Wajdy oraz Pierwszego Zjazdu Polskich Hamletów.

Gdański Teatr Szekspirowski to miejsce, gdzie - oprócz przedstawień teatralnych - odbywają się liczne warsztaty i koncerty. Organizowany przez teatr i fundację Theatrum Gedanense letni Festiwal Szekspirowski to przedsięwzięcie znane w całej Europie.

Burza w październiku

- Mamy przyjemność ogłosić dla teatru historyczny moment, ponieważ po raz pierwszy od otwarcia tego pięknego budynku mamy przyjemność nawiązać całoroczną współpracę z Grupą LOTOS jako mecenasem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. To znaczące wsparcie, dzięki temu będziemy mogli zrealizować plany, które do tej pory bardzo mgliście się rysowały - powiedział dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego prof. Jerzy Limon. - Nie tylko będziemy mogli dofinansować Festiwal Szekspirowski, naszą flagową imprezę, czy cykl Teatry Europy, ale po raz pierwszy wystąpić w roli producenta przedstawienia teatralnego. Prawdopodobnie będzie to „Burza” Szekspira.

Reżyserem będzie Szymon Kaczmarek, który w minionym roku zdobył nagrodę Złotego Yoricka za przedstawienie „Kupiec Wenecki”. Premierę zaplanowano na październik 2020 roku, powiedział dyrektor i dodał, że wsparcie Grupy LOTOS jest dla teatru zbawienne.

- Bo chociaż jesteśmy instytucją kultury dofinansowywaną przez oba samorządy, większość naszych środków na działalność pochodzi z zewnątrz. Składamy wnioski do ministerstwa, do różnych fundacji i bardzo nas cieszy wsparcie korporacji, zwłaszcza tak dużych jak LOTOS.

- Chcemy, by Polacy częściej uczęszczali do placówek kulturalnych, mieli dostęp do rozrywki na najwyższym poziomie. Moim zdaniem na tej współpracy zyskają nie tylko mieszkańcy Pomorza. Dzięki wsparciu LOTOSU teatr będzie mógł nadal się rozwijać i umacniać swoją pozycję na kulturalnej mapie naszego kraju - podkreślał na konferencji prasowej Jarosław Wittstock.

Sztuka słowa i obrazu

- Teatr to nie tylko budynek, gdzie wystawia się sztuki. To przestrzeń, w której kształtuje się pamięć i jej język. Jest sztuką słowa, obrazu i miejscem edukacji. Jest rzeczą ważną, że Grupa LOTOS dostrzega rolę teatru i kultury w ogóle w kształtowaniu wrażliwości i postaw. Dzięki temu możemy wspólnie budować publiczność. W języku angielskim istnieje takie określenie, wciąż mało u nas rozpowszechnione: „corporate citizenship”, co oznacza „obywatelską świadomość korporacji”. I za nią chciałbym Grupie LOTOS podziękować - dodał prof. Jerzy Limon.

Z kolei Jarosław Wittstock dodał, że dla koncernu ważne jest wspieranie kultury przez wielkie K.

- Myślę, że William Szekspir, jak również patron tej ulicy Wojciech Bogusławski są bardzo zadowoleni z tego, jak rozwija się Gdański Teatr Szekspirowski . To właśnie jest kultura przez wielkie K, chcemy ją promować - mówił wiceprezes.

Za słowa podziękował dyrektor GTS.

- Dziękuję zwłaszcza za podkreślenie kultury przez wielkie K. W czasach, gdy żyjemy przytłoczeni blichtrem, bylejakością, tandetą bardzo ważne jest, żeby wysoka kultura przetrwała - dodał dyrektor Limon. - Chcę przytoczyć słowa aktorów angielskich, którzy do Gdańska przyjeżdżali od początku XVII wieku i mniej więcej 50 metrów stąd była scena, gdzie grali. To cytat z supliki, jaką złożyli Wysokiej Radzie Gdańska: „Nic nie oddaje wierniej biegu rzeczy tego świata niźli tragedie i komedie ukazujące ludzi i ich losy niczym w zwierciadle, w którym każdy może się ujrzeć i rozpoznać samego siebie. Będzie ona, ta sztuka, trwała podziwiana i umiłowana przez światłych ludzi również w naszych czasach, żyjąc w naszej mowie i obyczajach dopóty, dopóki świat będzie istniał.”

Ponad 10 lat współpracy

Grupa LOTOS już od ponad 10 lat współpracuje z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim. Koncern jest m.in. sponsorem Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, jednego z największych międzynarodowych wydarzeń teatralnych w Europie.

W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, przy udziale Fundacji Theatrum Gedanense, oprócz przedstawień teatralnych odbywają się także seminaria, happeningi i warsztaty oraz spotkania z kulturą i sztuką krajów Europy i świata.

Teatr zajmuje się również edukacją teatralną dzieci i młodzieży, promocją młodych artystów i wspieraniem talentów aktorskich. To także sztuka związana z teatrem ulicznym. Dzięki Gdańskiemu Teatrowi Szekspirowskiemu powstał studyjny „Teatr w Oknie”, prowadzony obecnie przez Fundację Theatrum Gedanense, usytuowany w centrum gdańskiego Głównego Miasta.

Nie tylko dla Szekspira

Grupa LOTOS od wielu lat wspiera prestiżowe wydarzenia i inicjatywy kulturalne realizowane na skalę całego kraju, jak i te mniejsze, ważne dla lokalnej społeczności. Koncern wspiera m.in. działalność sopockiego Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej, jest partnerem strategicznym gdańskiej Opery Bałtyckiej, sponsorem głównym LOTOS Jazz Festiwal Bielska Zadymka Jazzowa, Gdańsk LOTOS Siesta Festival i Ladies Jazz Festival.

Dodaj ogłoszenie