Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdański sąd przystępniejszy dzięki nowym technologiom

Łukasz Kłos
Przemysław Świderski
Po latach zaniedbań, Sąd Okręgowy w Gdańsku zaczął wychodzić frontem do obywatela. Kierownictwo zamierza w ciągu najbliższych tygodni wdrożyć kilka pomysłów racjonalizatorskich. Od czerwca będzie nowe biuro obsługi interesantów, w dodatku połączone z czytelnią akt sądowych (wspólną dla wszystkich wydziałów). Za to o wgląd do akt już można się starać poprzez złożenie wniosku drogą elektroniczną.

Kierownictwo tej instytucji chce, by skończyły się czasy błądzenia po labiryncie korytarzy przy Nowych Ogrodach w poszukiwaniu rozwiązania własnej sprawy. Pomysły realizowane są w ramach tej samej kadry i przy minimalnym nakładzie finansowym.

Zmiany nie będą kosztowały podatnika ani grosza. Radzimy sobie w ramach przydzielonej nam puli funduszy - mówi sędzia Rafał Terlecki, wiceprezes gdańskiego Sądu Okręgowego. - Często proste zmiany organizacyjne przynoszą konkretną wartość dodaną.

Generalną intencją wdrażanych rozwiązań jest to, by jak najwięcej spraw można było załatwić "przy wejściu". Dosłownie i w przenośni. - Czytelnię wraz z biurem obsługi interesantów uruchomimy w salach 37 i 38, nieopodal głównego wejścia - kontynuuje sędzia Terlecki.
Osoby, które są wzywane w charakterze świadków to tylko część spośród przychodzących do sądu. Oprócz nich jest jeszcze gros interesantów załatwiających różnego rodzaju zaświadczenia, odpisy czy inne sprawy wymagające działania ze strony sądu i sądowej administracji. Jak wynika z szacunków kierownictwa "okręgówki", liczba interesantów jest niemała:

Średnio statystycznie tylko rozmów telefonicznych pracownicy sekretariatów przeprowadzają łącznie około 1 tys. dziennie! A do tego dochodzą przecież jeszcze wizyty osobiste - wylicza wiceprezes.

Stąd też pomysł i starania o to, by rozdzielić obsługę klientów od pracy sekretariatów związanej ściśle z orzekaniem. Tym bardziej że warunki lokalowe przy Nowych Ogrodach odbiegają znacząco od idealnych. Choć historyczny gmach Sądu Okręgowego jest pokaźnych rozmiarów, to projektowany był z myślą o obsłudze kilkukrotnie mniejszej liczby interesantów i sędziów.
Skutki przepełnienia widać wchodząc do pierwszego lepszego sekretariatu, gdzie za niewielkim kontuarem stłoczonych bywa kilkoro pracowników.

W tych samych pomieszczeniach obsługiwani są zarówno interesanci, jak i czytający akta sądowe. Pierwsi szukają rozwiązania swojej - nierzadko kłopotliwej - sytuacji (a rozmowy niestety nie zawsze przebiegają w przyjaznej atmosferze). Drudzy - adwokaci, oskarżeni, powodzi czy pozwani - szukają skupienia podczas lektury akt procesowych, bo tylko w ten sposób mogą przygotować się do kolejnej sądowej rozprawy.

Statystycznie rzecz biorąc codziennie 44 osoby czytają akta sądowe. To po 4 osoby w wydziale, ale zdarza się - jak w I Wydziale Cywilnym - że naraz aż 56 osób potrzebuje do nich dostępu. Dotąd radzono sobie z problemem w ten sposób, że czytających akta "rozsyłano" najczęściej po pokojach asystentów sędziowskich, ale i to rozwiązanie nie było pozbawione wad. W ciasnych klitkach z trudnością daje się rozłożyć kilka tomów procesowej dokumentacji, a dochodzą do tego jeszcze kwestie bezpieczeństwa dokumentacji procesowej.

Teraz ma być profesjonalnie. Po kilku kliknięciach w komputerze elektroniczny wniosek o wgląd do akt trafi do pracownika, który przygotuje teczki i zaniesie je do czytelni.Tam też będzie można skorzystać z kserokopiarki. W czytelni będzie też można odtworzyć nagrania oraz poprosić o wydruk w razie konieczności. Jak zapewniają władze sądu wszelkie zmiany powinny zakończyć się jeszcze przed wakacjami.

Od 26 maja we wszystkich salach Sądu Okręgowego w Gdańsku rozprawy mają być nagrywane.
To część ogólnopolskiego projektu cyfryzacji sądów. W założeniu nagrywanie rozpraw ma zastąpić papierowe protokoły, a przez to ograniczyć kilogramy dokumentacji produkowanej podczas przeciętnego procesu. Z każdej rozprawy powstawałoby tylko skrócone podsumowanie, zaś ze szczegółowym przebiegiem każdy uczestnik mógłby później zapoznać się oglądając nagranie wideo.

[email protected]

Możesz wiedzieć więcej! Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki