Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdański koncern Energa zaczyna wielkie inwestycyje

Jacek Klein
Dzięki budowie i modernizacji - 6 tys. km sieci będzie można przyłączyć 134 tys. odbiorców
Dzięki budowie i modernizacji - 6 tys. km sieci będzie można przyłączyć 134 tys. odbiorców Janusz Wojtowicz
Gdański koncern Energa zainwestuje 2,5 mld zł w ciągu najbliższych 2 lat w "zieloną energię" i poprawę bezpieczeństwa dostaw energii w północnej i środkowej Polsce.

Pieniądze na ten cel pozyskała z trzech międzynarodowych instytucji finansowych: Nordyckiego Banku Inwestycyjnego (NBI), Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR). Największy w historii spółki program inwestycji w sieci zrealizowany będzie do końca 2011 roku.

Pozyskane 2,5 mld zł zostaną przeznaczone na modernizację i budowę sieci elektroenergetycznej, pozwalającą przyłączyć do niej więcej odnawialnych źródeł energii oraz tysiące nowych odbiorców.
Energa jest pierwszą polską grupa energetyczną, która pozyskała finansowanie swoich inwestycji z międzynarodowych instytucji finansowych. Swoim partnerom stawiają one bardzo wysokie wymagania.

- Musieliśmy przekonać naszych partnerów, że spełniamy ich wyśrubowane kryteria i normy, choćby te dotyczące konkurencyjnych i przejrzystych zasad wyboru wykonawców dla finansowanych projektów - mówi Mirosław Bieliński, prezes Energa SA. - Dla EBOiR, który był szczególnie zainteresowany finansowaniem inwestycji umożliwiających podłączanie odnawialnych źródeł energii, szczególnie istotny był pozytywny lub neutralny wpływ finansowanego projektu na środowisko naturalne. Audyt środowiskowy, któremu zostaliśmy poddani, przeszliśmy pozytywnie. Zaplanowane przez nas inwestycje nie tylko przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego terenów obsługiwanych przez naszą spółkę, ale w istotny sposób będą wspierać jej proekologiczną działalność.

Program inwestycyjny dotyczy sieci niskiego i średniego napięcia, ale również sieci wysokiego napięcia. Energa zbuduje i zmodernizuje 6 tysięcy kilometrów sieci elektroenergetycznej, co pozwoli na przyłączenie 134 tys. nowych użytkowników, w tym prawie 340 odnawialnych źródeł energii.

Inwestycje pozwolą zredukować emisję dwutlenku węgla o 855 tys. ton rocznie. Wielkość tę można porównać do rocznej produkcji dwutlenku węgla przez ok. 300 tys. samochodów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki