reklama

Gdański Areopag

Jarosław ZalesińskiZaktualizowano 
Fot. G.Mehring/archiwum
W przyszłym roku Gdańskie Areopagi świętować będą dziesiąte urodziny. Gdy przychodziły na świat, nikt chyba nie spodziewał się, że wyrosną na niemający swojego odpowiednika w Polsce cykl publicznych debat, przyciągających za każdym razem blisko dwa tysiące słuchaczy.

Warto pamiętać, że duchowym patronem Gdańskich Areopagów jest Jan Paweł II. Jego wezwanie do uczczenia Wielkiego Jubileuszu chrześcijaństwa w Gdańsku podjęto w szczególny sposób. W kręgu duszpasterstwa środowisk twórczych narodził się pomysł uroczystego proklamowania w Gdańsku dokumentu, który spisywałby nie prawa, tylko powinności człowieka. Nie to, co nam się należy, tylko to, co należy się od nas. Tekst Karty Powinności Człowieka został uroczyście podpisany w gdańskim Dworze Artusa w 2000 roku.

Zapisy Karty domagały się jednak rozwinięcia, dyskusji. Takim rozwinięciem stały się organizowane przez siedem lat Gdańskie Areopagi, publiczne debaty z udziałem znanych, zapraszanych do Gdańska osobistości. Ostatnim znakomitym gościem Areopagu był prof. Zbigniew Brzeziński.

Przez tych siedem lat po-wstała jedyna w swoim rodzaju wspólnota areopagitów, którzy szturmowali salę koncertową Filharmonii Bałtyckiej na gdańskiej Ołowiance i wypełniali ją do ostatniego miejsca. Uskładanego kapitału nie można było zmarnować. Organizatorzy Gdańskich Areopagów rzucili więc propozycję, by spotykać się przez następne lata, za temat obierając za każdym razem kolejną cnotę, których alegoryczne figury umieścili nie-gdyś gdańszczanie na Złotej Bramie. Po dotychczasowych dwóch Areopagach, na których w sali na Ołowiance było równie ciasno, można już powiedzieć, że pomysł został kupiony.

Odbyły się dotąd dwa Areopagi, pierwszy dotyczył Zgody, drugi Wolności. Po Sprawiedliwości przyjdzie kolej na Dobrobyt, Szacunek, Sławę, Roztropność i Pokój. Ostatnie spotkanie odbędzie się na wiosnę 2012 roku. Można mieć obawę, że wówczas organizatorzy znów staną przed tym samym pytaniem: co dalej?

Głód rozmowy niedoraźnej i niekoniunkturalnej, obracającej się wokół spraw ważnych, niepolegającej na typowym dla mediów zapraszaniu do jednej dyskusji małpy i brzytwy, pewnie nieprędko wygaśnie...

Kolejna odsłona zaczyna się w sobotę 7 listopada br o godz. 18. Głównym gościem będzie brytyjski historyk prof. Timothy Garton Ash. Debaty odbędą się w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance.
Program Areopagu

7 listopada, godz. 18.00

1. Skąd się bierze syndrom złego sąsiada? - Adam Krzemiński, dziennikarz, specjalista od spraw polsko-niemieckich, publicysta tygodnika "Polityka" i niemieckiego "Die Zeit"
2. Czy prawo powinno rozliczać historię? - prof. Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego
3. Czym sprawiedliwość różni się od zemsty? - prof. Wiktor Osiatyński, specjalista z zakresu praw człowieka
4. Na ile mity narodowe przesłaniają prawdę? - prof. Henryk Samsonowicz, historyk mediewista
Moderatorzy: Maciej Wierzyński, dziennikarz, ks. Krzysztof Niedałtowski, duszpasterz środowisk twórczych

8 listopada, godz. 18.00
1. Czy sprawiedliwie znaczy równo? - Ryszard Petru, główny ekonomista BRE Banku, wykładowca SGH
2. Czy nowym czasom potrzebny jest nowy Kościół? - o. Jacek Prusak, teolog, psycholog publicysta "Tygodnika Powszechnego"
3. Jak sprawiedliwie korzystać z kapitalizmu? - Sławomir Sierakowski, socjolog, publicysta, redaktor naczelny "Krytyki Politycznej"
4. Dlaczego monopol jest niesprawiedliwy? - Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej
Moderatorzy: prof. Jerzy Bralczyk, językoznawca, ks. Krzysztof Niedałtowski, duszpasterz środowisk twórczych

9 listopada, godz. 18.00
Próba generalna końca świata: Kto do nieba, kto do piekła? Dyskutują: rzecznik prawników Wiktor Osiatyński, prawnik; rzecznik artystów i teologów ks. Krzysztof Niedałtowski, teolog; rzecznik tak zwanego zdrowego rozsądku - publiczność

10 listopada, godz. 18.00
Gość specjalny Timothy Garton Ash, brytyjski historyk. Jeden z bardziej szanowanych specjalistów badających transformację Europy na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza. Pytania zadawać mu będą: Piotr Czauderna, chirurg dziecięcy; Aleksandra Dulkiewicz, absolwentka prawa; Jerzy Limon, anglista i teatrolog, prezes Fundacji Theatrum Gedanense; Barbara Szczepuła, dziennikarka.
Moderator: Jacek Pałasiński, dziennikarz

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie