Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Wątpliwy Sierpień ponad podziałami

Jarosław Zalesiński
Solidarność stara się, aby obchody Sierpnia były godne. Jednak do świętowania ponad podziałami droga jeszcze daleka
Solidarność stara się, aby obchody Sierpnia były godne. Jednak do świętowania ponad podziałami droga jeszcze daleka Tomasz Bołt
Czy to możliwe, by w czasie tradycyjnych obchodów rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych pod pomnikiem Poległych Stoczniowców i bramy nr 2 nie rozlegały się już gwizdy, buczenia i nie padały obraźliwe epitety?

Po pokojowych obchodach 65 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego politycy zaczęli szykować także pokój w Gdańsku.

Sygnał dał prezydent Lech Kaczyński, który w wywiadzie dla tygodnika "Wprost" powiedział, że chciałby przyszłoroczne obchody 30 rocznicy Sierpnia świętować z udziałem Lecha Wałęsy i "ponad wszelkimi podziałami".

- To naturalna i obiecująca wypowiedź - komentuje słowa prezydenta Kaczyńskiego przewodniczący Solidarności Janusz Śniadek. - Solidarność od lat stara się o to, by w obchodach brali udział wspólnie i Lech Wałęsa, i inne ważne osobistości. To zresztą oczekiwanie nie tylko Solidarności, ale i wszystkich Polaków - dodaje Śniadek. - Tak się do tej pory nie działo. Będziemy robili wszystko, by te obchody zaczęły wyglądać przyzwoicie. - Jestem za, ale... - odpowiada Lech Wałęsa w wywiadzie dla "Dziennika Bałtyckiego" (czytaj na stronie Opinie). I deklaruje, że w uroczystościach mógłby wziąć udział nawet w tym roku, ale oczekiwałby albo przeprosin ze strony Lecha Kaczyńskiego za wypowiedzi na temat rzekomej agenturalnej przeszłości Wałęsy, albo zgody na proces. Co perspektywę wspólnego świętowania już w tym roku czyni mało prawdopodobną.

- W tegorocznych uroczystościach planujemy około trzech wystąpień pod pomnikiem Poległych Stoczniowców - informuje Wojciech Książek, członek prezydium gdańskiego Zarządu Regionu Solidarności. - Jest bezdyskusyjne, że gdyby prezydent Wałęsa pojawił się na uroczystościach, głos zostałby oddany między innymi jemu. Nie będziemy przecież poprawiać historii.

Janusz Śniadek: Będziemy robili wszystko, aby te obchody zaczęły wyglądać przyzwoicie.

Nie wiadomo jeszcze, kto ostatecznie z najważniejszych polskich polityków pojawi się w Gdańsku 31 sierpnia. Zaproszenia wysłano do wszystkich, ale główne rocznicowe uroczystości zaplanowano w tym roku w Szczecinie. Z drugiej strony jednak, nazajutrz po obchodach Sierpnia w Gdańsku upamiętniana będzie 70 rocznica wybuchu II wojny. Celowo gdańskie obchody 31 sierpnia zaplanowano na popołudnie, aby ułatwić polskim politykom obecność w Gdańsku w oba dni. Na pewno można się spodziewać marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, który 30 sierpnia odsłoni w Gdańsku replikę tablicy umieszczonej w czerwcu tego roku na pomniku Solidarności w Berlinie.

Obchody 29 rocznicy wydarzeń sierpniowych w Gdańsku rozpoczną się od mszy świętej w bazylice św. Brygidy, koncelebrowanej przez abp. Sławoja Leszka Głódzia. Prawdopodobnie we mszy uczestniczyć będą poczty sztandarowe szkół noszących imię bohaterów Westerplatte. Jednym z organizacyjnych planów jest także przygotowanie specjalnego przesłania do ludzi młodych, nawiązującego do słów Jana Pawła II, wypowiedzianych niegdyś na Westerplatte.Uczestnicy uroczystości po mszy przejdą pod pomnik Poległych Stoczniowców. - Zamiast wieńców, które kojarzyć się mogą z żałobą, zostaną złożone wiązanki kwiatów na bramie nr 2 - wyjaśnia Wojciech Książek.
Na koniec goście obchodów przejdą do siedziby Komisji Krajowej Solidarności. Tam ma się odbyć uroczystość wręczenia odznaczeń około 20 osobom, które uczestniczyły w strajkach i działaniach opozycyjnych. W tym gronie jest jedna osoba ranna w wydarzeniach Grudnia 1970 roku na ulicach Gdyni.

Uroczystości

14-31 sierpnia odbywa się Festiwal Solidarności.
Rozpoczyna się 14 sierpnia, czyli w dniu, w którym rozpoczął się strajk w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku. Najważniejsze wydarzenia to koncert Iana Gillana (22 sierpnia) i Ennio Morricone (30 sierpnia).

31 sierpnia oficjalne obchody 29 rocznicy wydarzeń sierpniowych i powstania NSZZ Solidarność:
- Godz. 17, msza w bazylice św. Brygidy,
- Godz. 18.30, przemarsz na plac Solidarności,
- Godz. 18.45, uroczystości pod bramą nr 2,
- Godz. 19.15, spotkanie okolicznościowe w siedzibie Solidarności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki