Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk upamiętnił 84. rocznicę agresji Związku Sowieckiego na Polskę. Na Ukrainie Rosja jak Sowiety w Polsce 17 września 1939

OPRAC.:
Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
17.09.2023 skowronkiobchody w 84. rocznicę agresji sowieckiej na polskę -  uroczyste obchody dnia sybiraka. fot. przemek swiderski / polska press / dziennik baltycki
17.09.2023 skowronkiobchody w 84. rocznicę agresji sowieckiej na polskę - uroczyste obchody dnia sybiraka. fot. przemek swiderski / polska press / dziennik baltycki Przemyslaw Swiderski
Na Cmentarzu Łostowickim uczczono 17 września, 84. rocznicę napaści Armii Czerwonej na Polskę podczas II wojny światowej. „Czy w nowym wcieleniu nie powraca przeszłość sowiecka?” – nawiązując do agresji rosyjskiej na Ukrainę pytała pod Pomnikiem Golgoty Wschodu wiceprezydent Gdańska Monika Chabior.

Gdańskie obchody rocznicy sowieckiej agresji na II Rzeczpospolitą

Głos podczas uroczystości pod pomnikiem Golgoty Wschodu na łostowickiej metropolii w Gdańsku w niedzielę 17 września zabrał Kordian Borejko, prezes Związku Sybiraków.

- 17 września 1939 roku zawsze będzie nam się kojarzył z agresją sowiecką na Polskę i będzie przypominał o poniesionych ofiarach, śmierci bliskich, o zaborze naszych ziem i eksterminacji naszego narodu. Choć w owym czasie większość z nas była dziećmi, to przeżycia, jakich doświadczyliśmy, szczególnie lata cierpienia na zesłaniu, nie dadzą się nigdy zatrzeć w pamięci – powiedział.

Rocznica sowieckiej agresji to również święto zesłańców

17 września obchodzony jest też jako Światowy Dzień Sybiraka. Po inwazji sowieckiej, następującej po ataku Niemiec na Polskę, będącej następstwem uzgodnień paktu Ribentropp-Mołotow, na obu zagarniętych terytoriach rozpoczęła się eksterminacja Polaków. W sowieckiej strefie rozpoczęły się wywózki do Kazachstanu i na Syberię. W trzech wielkich falach zesłano wówczas w głąb Związku Sowieckiego blisko pół miliona ludzi. Kordian Borejko wspomniał kolejne trudności zesłanych, powracających do Polski w strefie wpływów ZSRS po zakończeniu II wojny światowej.

- Jesteśmy szczęśliwi, że doczekaliśmy czasów wolności i niepodległości. Zadedykujmy dzisiejsze spotkanie, nasze uczucia, szacunek i pamięć tym wszystkim, którzy ponieśli największą ofiarę – własne życie, realizując swoje marzenie o wolnej i niepodległej ojczyźnie – podkreślił prezes Związku Sybiraków.

Pamięć o sowieckim ataku – dziś rosyjskie metody są takie same

Wiceprezydent Gdańska Monika Chabior podkreśliła pod pomnikiem Golgoty Wschodu znaczenie pamięci o sowieckiej agresji i jej konsekwencjach.

- Dla wielu rodzin w naszym mieście ten pomnik jest symbolem losów ich bliskich, rzuconych w bezkres Syberii. To jeden z powodów, dla których przywiązuję taką wagę do dzisiejszych obchodów. Inny – wiąże się z wojną Rosji Putina w Ukrainie, która trwa już 571 dni – powiedziała Monika Chabior.

Podkreśliła, że dzisiejsza wojna za naszą wschodnią granicą jest „równie okrutna”, jak ta, która rozpoczęła się 1 września 1939 roku. - I podobnie II wojna światowa – niesie śmierć i pozostawia za sobą rozpacz, łzy i ruiny. Często zastanawiam się, czy w nowym wcieleniu nie powraca przeszłość sowiecka, tym razem w formie putinizmu - dodała.

To był „nóż w plecy”

- Kiedy 17 września 1939 roku Armia Czerwona wkroczyła na ziemie polskie, II Rzeczpospolita od kilkunastu dni toczyła nierówną, heroiczną walkę z niemieckim agresorem. Inwazja sowiecka przekreśliła jakiekolwiek szanse polskiej wojny obronnej. To był „nóż w plecy”. Tego dnia Stalin stał się jawnym sojusznikiem Hitlera, a nasza ojczyzna znalazła się w śmiertelnym potrzasku. Konsekwencją sojuszu był czwarty rozbiór Polski – przypomniała wiceprezydent Gdańska.

W uroczystości wzięła udział kompania honorowa 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej i orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Na Cmentarzu Łostowickim byli obecni kombatanci, młodzież szkolna oraz posłowie: Michał Urbaniak z Konfederacji i Jarosław Wałęsa z Koalicji Obywatelskiej.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki