Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Tajemnica miłości Mikołaja Kopernika

Kazimierz Netka
Okazuje się, że Mikołaj Kopernik nie tylko umiłował sobie ciała niebieskie, ale też gustował w ziemskich. Mimo że był księdzem, miał romans z Holenderką.

Fragment tej historii ma związek z Gdańskiem, a odkryli to dziennikarze miesięcznika "Focus Historia" - czasopisma, którego redakcja zajmuje się dokumentowaniem niezwykłych historycznych wydarzeń.

Publiczna odsłona tajemnic związanych z życiem najsłynniejszego astronoma świata księdza kanonika Mikołaja Kopernika i znajomej duchownego, Anną Schilling, odbyła się w piątek w Filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Mariackiej w Gdańsku. Efekty swych dociekań przedstawili Michał Wójcik - redaktor naczelny "Focus Historia" oraz jego zastępca, Artur Górski, prowadzący "śledztwo" w sprawie kontaktów księdza z kobietą.

Z dotychczasowych ustaleń dochodzenia wynika, że Mikołaj Kopernik mógł romansować ze swą piękną gosposią w kanonii we Fromborku. Gdy doniesiono o tym biskupowi, Kopernik musiał swą sympatię odprawić właśnie do Gdańska. Z legendy wynika, że zesłana do dużego miasta kobieta (zresztą, pochodziła z Gdańska), zamieszkała w kamienicy, dzisiaj pod nazwą "Gotyk", przy ul. Mariackiej 1.

Próby powrotu Anny do Fromborka nie powiodły się; nawet po śmierci astronoma. Władze kościelne obawiały się, że piękna Anna zacznie uwodzić następnych księży. Oczywiście, niezbitych dowodów na romansowanie Mikołaja Kopernika nie ma. Jego związki z kobietą były jednak opisywane w dziełach literackich. Niewykluczone, że Mikołaj utrzymywał kontakty z dwiema kobietami: matką i córką...

Miejmy nadzieję, że te sekrety redaktorzy z "Focus Historia" wyjaśnią podczas swych dociekań. Organizatorzy piątkowego spotkania zadbali, by swe stanowiska mogli przedstawić bohaterowie wydarzeń sprzed wieków: Mikołaj Kopernik i jego biskup Jan Dantyszek. W role tych postaci wcielili się aktorzy Teatru Wybrzeże.

Historia romansu Mikołaja Kopernika i Anny Schiling będzie miała ciąg dalszy współcześnie. Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, zaproponował, by organizować konkursy na następczynie sympatii słynnego astronoma. Współczesna Anna Schilling ma być wybierana spośród gdańszczanek noszących to imię. Szczegóły dotyczące przebiegu konkursu zostaną wkrótce sprecyzowane.

Niewątpliwie ta historia wpłynie na uatrakcyjnienie Gdańska. O związkach stolicy województwa pomorskiego z Kopernikiem przypomniał zebranym Stanisław Sikora, gdański radny i szef przewodników turystycznych. Już jest co zwiedzać, a w nieodległej przyszłości Gdańsk otrzyma reprinty (kopie dawnych publikacji) prac astronoma. To bowiem właśnie w Gdańsku, w 1540 roku wydano dzieło "Narratio Prima", zawierające skrót najważniejszych zasad astronomii Mikołaja Kopernika, opisanych później w "De revolutionibus orbium coelestium...".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki