Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Rozpoczęła się budowa kaplicy Jana Pawła II

Karolina Kulaszewicz
Relikwiarz zaprojektował Mariusz Drapikowski
Relikwiarz zaprojektował Mariusz Drapikowski
Trwają prace przy budowie kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu Jana Pawła II. W tym sakralnym obiekcie, który powstaje na parterze kościoła Opatrzności Bożej w Gdańsku Zaspie, obok Najświętszego Sakramentu staną relikwie polskiego Papieża. Budowa kaplicy o powierzchni 200 metrów kwadratowych zakończy się prawdopodobnie w przyszłym roku.

- Chcemy, by było to miejsce modlitwy z Janem Pawłem II - tłumaczy ks. prałat Kazimierz Wojciechowski, proboszcz parafii Opatrzności Bożej.

Już za miesiąc gotowy będzie relikwiarz Sługi Bożego Jana Pawła II. Naczynie, w którym przechowywane będą doczesne szczątki Jana Pawła II, jest wykonywane przez artystę Mariusza Drapikowskiego. Ponadmetrowy relikwiarz w kształcie łodzi zbudowany jest ze srebra, tytanu i bursztynu.

- Po uroczystej beatyfikacji Jana Pawła II zwrócimy się za pośrednictwem metropolity gdańskiego do Watykanu z prośbą o relikwie - tłumaczy ks. Kazimierz Wojciechowski.

O tym, jakie relikwie otrzyma kościół Opatrzności Bożej, zdecyduje Stolica Apostolska.

Wniosek o papieskie relikwie złożyła również parafia św. Wojciecha w Kartuzach. Tu znajdują się już relikwie św. Wojciecha, Faustyny Kowalskiej, ks. Jerzego Popiełuszki oraz ojca Pio. Z kolei w puckim hospicjum im. św. Ojca Pio przechowywany jest fragment sutanny Jana Pawła II ze specjalnym certyfikatem Papieskiego Kolegium Polskiego potwierdzającym autentyczność relikwii.

Tymczasem przygotowania pomorskich parafii do obchodów uroczystości beatyfikacyjnej Jana Pawła II nabierają rozpędu. Za pośrednictwem ks. arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia do Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie wysłana została prośba o możliwość użycia wizerunku Jana Pawła II na okolicznościowym stemplu i kartce.

- Jak tylko otrzymamy zgodę, takie kartki i stemple dla miasta Gdańska zaczną być przygotowywane - tłumaczy prałat Wojciechowski.

Świątynię Opatrzności Bożej - miejsce, w którym w szczególny sposób kultywuje się pamięć polskiego Papieża w Trójmieście - w dniu Jego beatyfikacji zdobić będzie kilkumetrowy plakat z wizerunkiem Ojca Świętego na tle ołtarza z 1987 roku.

- Sama uroczystość wyniesienia Jana Pawła II na ołtarze transmitowana będzie na telebimach wystawionych przed kościołem - wyjaśnia proboszcz parafii.

Przypomnijmy, że kilka tygodni temu abp Głódź zapowiedział, że w Gdańsku powstanie kościół pw. błogosławionego Jana Pawła II. Świątynia, której patronować będzie Papież, zostanie wybudowana na nowym osiedlu w rejonie Łostowic.

Świątynia Opatrzności Bożej jest dziękczynnym wotum za wizytę Jana Pawła II w 1987 roku, kiedy to Papież odprawił mszę na płycie dawnego lotniska w Gdańsku Zaspie.

Jan Paweł II poświęcił wówczas kamień węgielny pod budowę kościoła. Dolny kościół w dwupoziomowej świątyni został konsekrowany w 1988 roku. Górny czekał do 2009 roku, kiedy to został w nim zbudowany stały, a nie przenośny ołtarz. Konsekracji kościoła Opatrzności Bożej w Gdańsku przewodniczył kardynał Tarcisio Bertone - od 2006 roku sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki