Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Rozpoczęła się budowa Europejskiego Centrum Solidarności (FILMY, ZDJĘCIA)

Redakcja
Budowę Europejskiego Centrum Solidarności w pobliżu Pomnika Poległych Stoczniowców, nieopodal historycznej sali bhp i zabytkowej bramy nr 2 do stoczni gdańskiej będzie można obserwować na bieżąco w internecie. Inwestycja rozpoczyna faktyczną rewitalizację terenów postoczniowych i ma się zakończyć w październiku 2013 r.

Od października, kiedy rozpoczęła sie budowa, ścięto drzewa kolidujące z budową, rozebrano budynki i bramę wjazdową do stoczni gdańskiej nr 2A oraz usunięto wierzchnią, zanieczyszczoną warstwę ziemi - poinformowała rzeczniczka Gdańskich Inwestycji Komunalnych, Magdalena Skorupka-Kaczmarek.

Niedługo będzie robiony wykop pod budynek o głębokości 6 m, a obecnie trwają prace instalacyjne przy geotermalnym źródle ciepła, które będzie pobierane docelowo przez ok. sto pomp z głębokości ok. 90 m - poinformowała dyrektor biura realizacji ECS, Renata Wiśniowska. Jednak - jak przyznała - realizację inwestycji utrudnia konieczność zachowania historycznych elementów sąsiadujących z terenem budowy, czyli obszar Placu Solidarności wraz z murem i historyczną bramą do stoczni.

Prace poprzedziły badania archeologiczne. W trakcie ich prac znaleziono kilka monet oraz murowaną piwniczkę z dużą ilością porcelany i szkła.

- Porcelana jest "Rosenthalowska"a na naczyniach znajdują się niemieckie swastyki" - powiedziała Skorupka-Kaczmarek. Poinformowała, że porcelana z lat 1932-1945 została specjalnie wykonana dla stołówki na terenie stoczni. Na niektórych naczyniach jest napis "Danziger Werft" (Gdańska stocznia - PAP).

Archeolog Jakub Prager powiedział, że najwartościowszym znaleziskiem na terenie budowy jest trakt drewniany, który znajdował się w tym miejscu na przełomie XVIII i XIX wieku. Jak sądzi, wraz z traktem funkcjonowały też składy drewna.

Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz podkreślił podczas konferencji, że budowa ECS rozpoczyna faktyczną rewitalizację terenów postoczniowych o powierzchni ponad 80 ha. "W tym sensie jest to wymiar historyczny dla miasta, bo te tereny przez ponad sto lat były zajęte przez przemysł a teraz staną się nową dzielnicą mieszkaniowo-usługową Gdańska" - dodał.

Adamowicz uważa, że budowane ECS rozszerzy "przestrzeń pamięci" w Gdańsku. W dalszym etapie zostanie zagospodarowany szlak pieszy prowadzący do kanałów stoczniowych, roboczo nazwany "Drogą do wolności".

ECS buduje spółka Polimex Mostostal S.A. Koszt inwestycji wynosi ok. 156 mln zł. Centrum powstaje na działce o powierzchni ponad jednego hektara. Główną, stałą jego częścią będzie interaktywna wystawa prezentująca za pomocą nowoczesnych środków idee Solidarności w taki sposób, aby z przekazem dotrzeć do każdego odbiorcy.

Placówka mieścić będzie także m.in. archiwum, salę wielofunkcyjną na 430 słuchaczy, ośrodek badawczo-naukowy, bibliotekę na 100 tys. woluminów oraz ośrodek edukacyjno-szkoleniowy.

Kamień węgielny pod budowę ECS wmurowano w sierpniu 2005 r. podczas obchodów 25. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Centrum Solidarności powstanie według projektu architektonicznego gdańskiej pracowni "Fort". Budowa jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko; Priorytet XI "Kultura i dziedzictwo kulturowe".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki