Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk rajem dla kierowców! Według badań, jeździ się tu najszybciej w Polsce [RAPORT]

Kazimierz Netka
Narzekamy na zakorkowane ulice w Gdańsku, ale gdzie indziej jest jeszcze gorzej. Jak wynika z analiz Korkowo.pl, Gdańsk jest "najszybszym", spośród 9 stolic województw, zbadanych pod względem średnich prędkości samochodów w obrębie centrum.

Na znaczące polepszenie się warunków komunikacji samochodowej w Gdańsku wskazują wyniki analiz, jakie przeprowadzili specjaliści z serwisu: Korkowo.pl. Efekty swych badań przedstawili w opracowaniu pt. "Ranking najwolniejszych miast w Polsce". W tym rankingu Gdańsk ulokował się na najniższych pozycjach tabeli. Jest więc miastem... "najszybszym", spośród 9 zbadanych stolic województw.

Na "medalowych" pozycjach w tym wykazie znalazło się aż sześć miast, co oznacza, że rywalizacja między nimi była zacięta - wynika z informacji, które przekazała nam Magda Zglińska z Działu PR spółki Crenadi. - Pierwsze miejsce zajęły ex aequo Kraków i Wrocław. Drugie - Poznań wraz z Warszawą. Trzecie Łódź i Szczecin. "Prymusi" to Gdańsk i Rzeszów, w których kierowcy osiągali średnio najwyższe prędkości (prawie 38 km na godzinę).

W Gdańsku, jak wynika z analiz Korkowo.pl, przekazanych nam przez Crenadi.pl , średnia prędkość pojazdów w ścisłym centrum (0 - 2 km) wynosi około 38 kilometrów na godzinę, ale w odległości 2 - 5 kilometrów od centrum średnia szybkość nieco w Gdańsku maleje i oscyluje wokół 37 km na godzinę. Im dalej od śródmieścia, tym lepiej. W odległości 5 - 15 km od Głównego Miasta w Gdańsku średnia prędkość osiągana przez samochody wynosi 52 km na godzinę.

Co wpłynęło na tak korzystny wynik badań w Gdańsku?

Czytaj więcej na temat, zobacz TABELE I MAPY w serwisie gdansk.naszemiasto.pl.

Sytuacja w innych miastach

Dla porównania: w Warszawie sytuacja wygląda trochę mniej różowo. Jeżeli porównać dane z maja 2012 i grudnia 2012. W centrum miasta (0 - 5 km) średnie prędkości pojazdów w zasadzie nie uległy zmianie. Jednak w dalszych częściach Warszawy (5 - 10 km od centrum) prędkościomierze w grudniu wskazują trochę niższe liczby niż pokazywały w maju.

Nieco mniej korzystnie wygląda porównanie maja 2012 do grudnia 2012 we Wrocławiu. Średnie prędkości uległy zamrożeniu i utrzymały się na stałym poziomie. W ścisłym centrum Wrocławia kierowcy raczej nie przekraczają prędkości 30 km na godzinę. W odległości 2 - 5 km od centrum miasta sytuacja wygląda nieco lepiej, gdyż średnia szybkość wynosi 38 km na godzinę. W obszarze oddalonym od centrum Wrocławia o 5 - 15 km, prędkościomierze wskazują ok. 52 - 53 km na godzinę.

Sytuacja na szczecińskich drogach nie wygląda dobrze, przy porównywaniu prędkości osiąganych w maju 2012 i grudniu 2012. Szybkość jazdy nie zmieniła się.

Czytaj także: Chcesz zdać prawko za pierwszym razem? Zobacz jak to zrobić

W Poznaniu warunki jazdy najbardziej poprawiły się w okresie między grudniem 2011 a majem 2012. Wtedy nastąpił największy skok średnich prędkości. Między majem a grudniem 2012 nie zauważono już większych zmian. Nieznaczne przyspieszenie nastąpiło jedynie w obszarach dalej położonych od centrum miasta.

W Łodzi, w odległości 0 - 2 kilometrów od centrum średnia prędkość pojazdów wynosi teraz 31 km na godzinę. W maju były to 33 km na godz. Podobną sytuację zaobserwowano w odległości 2 - 5 km od centrum. Obecnie średnia prędkość pojazdów sięga około 38 km na godzinę, w maju oscylowała ona wokół 33 km.

W Krakowie, w ścisłym centrum tego miasta średnia prędkość pojazdów nadal wynosi około 29 km na godzinę. W odległości 2 - 5 kilometrów od centrum nieznacznie wzrosła - do około 38 km. Znacznie szybciej, bo ok. 49 km na godzinę, poruszają się kierowcy o odległości 5 - 10 km od centrum.

Białystok, pod względem średnich prędkości pojazdów, to miasto wzlotów i upadków - wynika z analiz przedstawionych przez korkowo.pl. Rok temu jazda w ścisłym centrum była możliwa z prędkością około 24 km na godzinę. Latem tego roku średnia prędkość w centrum znacząco wzrosła - do 36 km na godz. Obecnie trochę zmalała i wynosi około 34 km.

Wyraźną poprawę sytuacji widać na rzeszowskich drogach, porównując dane z grudnia 2011 i grudnia 2012. W Rzeszowie dokonano dużych postępów pod tym względem. Prędkość pojazdów wzrosła w sumie o średnio 16 km na godzinę. Największy przyrost odnotowano w odległości 5 - 10 km od centrum i teraz, w grudniu 2012 jeździ się tam o 18 km na godzinę szybciej - wynika z materiałów przekazanych nam przez Kingę Przybysz z Crenadi.pl .

Zobacz również: Ranking najwolniejszych miast w Polsce - MAPA

Możesz wiedzieć więcej! Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki