Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Premiera filmu o Irenie Sendlerowej

Henryk Tronowicz
Irena Sendlerowa wraz z grupą współpracowników w Warszawie wyprowadzała dzieci z warszawskiego getta, ratując od śmierci około 2500 z nich
Irena Sendlerowa wraz z grupą współpracowników w Warszawie wyprowadzała dzieci z warszawskiego getta, ratując od śmierci około 2500 z nich www.syrenafilms.pl
31 sierpnia w Gdańsku odbędzie się europejska premiera głośnego już polsko-amerykańskiego filmu "Dzieci Ireny Sendlerowej".

Przybycie na uroczysty pokaz filmu, w przeddzień 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, zapowiedzieli zdobywczyni Oscara Anna Paquin oraz reżyser filmu John Kent Harrison, znany w Polsce jako twórca filmu "Jan Paweł II" z Johnem Voightem w tytułowej roli. Z ekipy filmowej pojawią się jeszcze aktorka grająca rolę matki Ireny Sendlerowej - Marcia Gay Harden oraz występujące w filmie polskie aktorki: Danuta Stenka i Maja Ostaszewska, a także twórca muzyki Jan A.P. Kaczmarek (laureat Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel"). Obecność na pokazie zapowiedział prezydent Lech Kaczyński. Najpewniej film obejrzy także premier Donald Tusk.

Film przedstawia dzieje bezprzykładnego heroizmu Ireny Sendlerowej, Polki, która w czasie hitlerowskiej okupacji wraz z grupą współpracowników w Warszawie wyprowadzała dzieci z warszawskiego getta, ratując od śmierci około 2500 z nich. Umieszczano je potem w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach. Prawdziwa tożsamość uratowanych osób była przez panią Irenę systematycznie zapisywana na bibułkach, które umieszczała w słoiku i zakopywała w ogrodzie. Twórcy kończą film sceną wyjazdu bohaterki do gospodarstwa rolnego w górach, gdzie pod fałszywym nazwiskiem ukrywać się będzie wraz z narzeczonym aż do wybuchu Powstania Warszawskiego.

W postać słynącej ze skromności Ireny Sendlerowej, która zwykła zawsze zaznaczać, że za swoją działalność nie oglądała się za nagrodami, wcieliła się aktorka Annie Paquin.

Film powstał w koprodukcji polsko-amerykańskiej i jest jednym z większych przedsięwzięć naszej rodzimej kinematografii w ostatnich latach. Budżet wyniósł ponad 38 mln złotych. Zaangażowano ponad dwa tysiące statystów.

Dla pełnej autentyczności obrazu zdjęcia kręcono na ulicach Rygi, która do złudzenia przypomina scenerię okupowanej Warszawy. Rekwizyty i kostiumy sprowadzane były z Polski, Anglii i Czech. Dzięki autentycznym obiektom i wnętrzom z epoki obeszło się bez popularnej dzisiaj komputerowej ingerencji w końcową obróbkę obrazu. Autorem zdjęć jest polski operator Jerzy Zieliński. Scenografię przygotował Waldemar Kalinowski. W filmie wystąpili także inni polscy aktorzy, między innymi Krzysztof Pieczyński i Jerzy Nowak.

Po prapremierze "Dzieci Ireny Sendlerowej" 19 kwietnia 2009 roku (w rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie) w amerykańskiej stacji telewizyjnej CBS, która nadała film w porze najwyższej oglądalności, prasa amerykańska zamieściła opinie zróżnicowane. Recenzentka "New York Timesa" Ginia Bellafante oceniła film krytycznie, pisząc, że dziełu Harrisona zabrakło pasji, a nawet że grzeszy łopatologią. Recenzentka ironizowała, że film jest reżyserowany tak, aby ktoś, kto wcześniej sądził, że przechytrzenie SS nie było wielkim dokonaniem, mógł przekonać się raz na zawsze, że było inaczej. Niemniej Irena Sendlerowa nazywana jest przez recenzentkę żeńskim odpowiednikiem Oskara Schindlera i film rzeczywiście dowodzi, że miała odważne serce. Szkoda tylko, że w jej filmowym wizerunku zabrakło wielkiego ducha.

Więcej o filmie i jego twórcach czytaj w czwartkowym, papierowym wydaniu "Polski Dziennika Bałtyckiego"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki