Gdańsk: Podpisano umowę o odbudowie polskiego klasztoru w...

  Gdańsk: Podpisano umowę o odbudowie polskiego klasztoru w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie

  IAR

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  W Gdańsku podpisano umowę o odbudowie polskiego klasztoru sióstr dominikanek w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie. Dokument sygnowali biskup diecezji, dziekan wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej oraz prezes stowarzyszenia Wspólnota Polska.
  Doktor Antoni Taraszkiewicz z Politechniki Gdańskiej podkreślił, prace obejmą między innymi ocenę konserwatorską i opracowanie projektów studyjnych na odbudowę klasztoru. W inwentaryzacji zgliszczy klasztoru maja pomóc studenci.

  Inicjator podpisanego porozumienia, prezes Wspólnoty Polskiej Maciej Płażyński jest przekonany, że pieniądze na odbudowę znajdą się w budżecie stowarzyszenia. Być może uda się zebrać część pieniędzy od indywidualnych ofiarodawców. Maciej Płażyński przyznaje, że koszt odbudowy klasztoru nie będzie mały. Prezes fundacji ma nadzieję, że w tym roku uda się opracować dokumentację, a prace konserwacyjne ruszą w przyszłym roku.

  23 maja ubiegłego roku w klasztorze wybuchł pożar. Spalił się także kościół świętego Michała w Kamieńcu Podolskim. Budynki XVII wiecznej architektury w chwili pożaru były w remoncie.
  Przyczyną było podpalenie. Klasztor sióstr dominikanek pochodzi z 1615 roku. W latach 90-tych ubiegłego wieku klasztor i świątynię zwrócono Kościołowi Katolickiemu. W przyszłości po remoncie miałby się w klasztorze mieścić Dom Polski.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo