Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Pikieta przed niemieckim konsulatem

ASG
Kilkanaście osób pikietowało Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku, domagając się uznania przez Niemcy zamieszkujących tam Polaków za mniejszość narodową.

- Niemcy nie chcą nadać Polakom statusu mniejszości narodowej i zgodnie z niemieckim prawem Polacy mieszkający za Odrą traktowani są jedynie jako osoby pochodzenia polskiego - napisali w oświadczeniu działacze Ligi. Ich postulaty trafiły do biura konsula Joachima Bleickera z wnioskiem o przekazanie do niemieckiego MSZ.

- Domagamy się wprowadzenia zasady symetrii w traktowaniu Polaków mieszkających w Niemczech, tak, jak są traktowani Niemcy zamieszkujący Polskę. Dysproporcje są rażące. Tak dalej być nie może. Mniejszość niemiecka w Polsce ma dwóch posłów w Sejmie i nie musi przekraczać 5 procentowego progu wyborczego. Cieszy się więc większymi prawami niż Polacy. Kolejne ekipy rządzące Polską są bierne, a sytuacja mniejszości polskiej w państwach ościennych systematycznie się pogarsza.

- Statystycznie na 1 euro wydane na naukę języka polskiego w Niemczech przypada dwa tysiące euro na naukę języka niemieckiego - uzasadnia wystawienie pikiety Andrzej Pawłowicz, wiceprzewodniczący Rady Politycznej Ligi Obrony Suwerenności. Pawłowicz oczekuje od polskich parlamentarzystów i MSZ wsparcia postulatów Ligi i wymuszenia na naszym zachodnim sąsiedzie zapewnienia Polakom takich samych praw jakie mają Niemcy w Polsce. Działacze Ligi skrytykowali też niemiecki urząd d.s. młodzieży tzw. "Jugendamt" podnosząc argumenty, iż w sprawach rozwodowych przy ustalaniu opieki nad dziećmi ta instytucja rozstrzyga niemal wyłącznie na korzyść strony niemieckiej.

W Niemczech do 1940 r. funkcjonowało pojęcie polskiej mniejszości narodowej. Przeciwnicy uznania Polaków w Niemczech za mniejszość narodową podnoszą obecnie argument, iż nasi rodacy nie są tam "ludnością osiadłą".

Gdańska pikieta zorganizowana przez Ligę Obrony Suwerenności jest pierwszą z serii pikiet przed niemieckimi konsulatami. Kolejne planowane są w Olsztynie, Gliwicach i Wrocławiu. Szacuje się, że w Niemczech mieszka około 1,5-2 mln osób pochodzenia polskiego. O prawa Polaków upomniał się w raporcie za 2010 rok Komitet Doradczy Rady Europy, zwracając uwagę, że w Niemczech konwencja o ochronie mniejszości nie ma zastosowania wobec Polaków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki