„Maska” Gabrieli Pewińskiej to kolejna - poświęcona Ryszardowi Jaśniewiczowi - sztuka o szalonej miłości do teatru. W „Aktorze” bohater, mistrz żarliwego monologu szuka na zawsze utraconej pamięci. W „Królu” - w małym pokoju biednego mieszkania buduje swój teatr ogromny, czekając aż w drzwiach stanie rola jego marzeń. W „Masce” jego przeciwnikiem jest Czas.
Stary Aktor w „Masce” liczy sobie ze sto lat. Uważa, że to kpina ze śmierci. Ma długie siwe włosy, fartuch rzemieślnika i kufer pełen teatralnych nosów. Pochylony, ciężko zmierza ku scenie. Tam - szafa spowita teatralną kurtyną. Stary Aktor wdrapuje się na proscenium. Nerwowo szarpie się z kurtyną, znika. Po chwili pojawia się, jak nowy. Woła: „Jestem! Oto jestem! Teatr mnie woła!”. Tak rozpoczyna się jego dramatyczna wędrówka, podróż do początku, na szczyt ... zakurzonej drabiny.
Bo Czasowi poddać się nie zamierza. Wie, że musi wrócić, by... nie odejść. I wraca, dziarsko przeskakując dekady życia. Na przykład do dnia, gdy miał dziesięć lat i przyglądał się sąsiadowi trzepiącemu dywan na podwórku. Ten sąsiad był aktorem: „Patrzę na twarz kamienną, bladą, która jest maską wielkiego artysty. Przede mną rozgrywa się spektakl! Biję brawo! Do blasku tamtej kurtyny na trzepaku chciałbym wrócić”.
RYSZARD JAŚNIEWICZ: Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Aktor, reżyser, autor sztuk teatralnych, pedagog, poeta. Grał i reżyserował m. in. w Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (1971-83) gościnnie w Teatrze Miejskim w Gdyni (nagroda teatralna 1994 za rolę Bladaczki w Ferdydurke) i Theatre Les Dechargeurs w Paryżu. Główne role w spektaklach wybitnych reżyserów: Marka Okopińskiego, Jerzego Jarockiego, Adama Hanuszkiewicza, Stanisława Hebanowskiego, Jakuba Rotbauma. W latach 1983-88 dyrektor artystyczny Teatru Dramatycznego w Słupsku. W latach 1988-92 kierownik artystyczny Centrum Edukacji Teatralnej w Gdańsku. W roku 1999 w Sopocie monodramem "Sukinsyn" wg Ernesta Hemingway'a zainaugurował własną scenę Teatr z Polski6. W ciągu tych 20 lat wystawił premierowo 15 monodramów: m. in. „Moje serce – wielkie monologi dramatu polskiego", "Wielkie pranie", „Ostatnia lekcja aktorstwa", „Aktor”, „Król”.
Premiera, 29 września (niedziela), godz. 18. Dom Zarazy w Oliwie, St. Rynek Oliwski 15. Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego.

Czapka Mikołaja na wieży ratuszowej w Głogowie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?