Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Obsługa medyczna SOR grozi zwolnieniami

(JGA)
G. Mehring
40 lekarzy pielęgniarek i ratowników medycznych z oddziału ratunkowego Pomorskiego Centrum Traumatologii w Gdańsku zatrudnionych na kontraktach grozi, że w ślad za swoim ordynatorem złoży wypowiedzenia z pracy.

Ratownicy medyczni, lekarze i pielęgniarki jako powód wskazują przeciążenie pracą spowodowane źle funkcjonującym system ratownictwa na Pomorzu, brakiem koordynacji działań karetek pogotowia i rzetelnej informacji o wolnych łóżkach w strategicznych dla Pomorza szpitalach. Ich zdaniem odpowiedzialne jest za to Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody.

Jako pierwszy dymisję złożył ordynator SOR - dr Grzegorz Kurowski. Pozostali pracownicy chcą pójść jego śladem. Zamierzają złożyć wypowiedzenie grupowe.

- Dziennie przyjmujemy od 160 do 240 pacjentów, balansujemy na granicy bezpieczeństwa - tłumaczy dr Kurowski.- Na dyżurze pracuje trzech lekarzy i konsultant, często po kilkadziesiąt godzin non sto bo nie ma ich kto zastąpić. Łatwo o pomyłkę, która pacjenta może kosztować życie. Nie ma lekarzy chętnych do pracy w takich warunkach. Dobija ich fatalnie funkcjonujący na Pomorzu system ratownictwa.

- Gdy na raz karetki pogotowia przywożą nam czterech chorych w ciężkim stanie, nie wiadomo kogo najpierw ratować - przyznaje dr Zbigniew Krzywosiński, zastępca dyrektora PCT ds. medycznych.

Groźbą paraliżu pracy SOR w dawnym Szpitalu Wojewódzkim zaniepokoiła wojewodę pomorskiego Romana Zaborowskiego. Na jego polecenie w najbliższy poniedziałek w szpitalnym oddziale ratunkowym w Pomorskim Centrum Traumatologii ma się odbyć kontrola z udziałem dr Ewy Raniszewskiej, wojewódzkiego konsultanta ds. ratownictwa.

- Podejmę wszelkie działania, aby ay system ratownictwa na Pomorzu funkcjonował sprawnie, a lekarze nie odchodzili z pracy - obiecuje Roman Zaborowski.

Szerzej na ten temat w sobotnim wydaniu "Dziennika Bałtyckiego".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki