18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Młode Miasto - projekty studentów Akademii Sztuk Pięknych [ZDJĘCIA]

Jacek Wierciński
Galeria sztuki przy budynku dyrekcji, hotel wbudowany we wnętrza stoczniowej hali, podzielony i otwarty pasaż zamiast galerii handlowej - to tylko niektóre z kilkudziesięciu projektów przygotowanych przez studentów gdańskiej ASP jako alternatywa dla koncepcji utworzonej dla wizji stoczniowych terenów i zaprezentowanej przez prywatnych właścicieli. Prace można studentów zobaczyć można w Instytucie Sztuki Wyspa.

Właściciel większości terenów Młodego Miasta, czyli dzielnicy, która powstać ma na terenach po Stoczni Gdańskiej, duński fundusz BPTO, swoje plany przedstawił na początku marca. Na 22 hektarach mają powstać m.in. restauracje i kafejki, budynki mieszkalne, także dla młodych ludzi i osób o niższych dochodach, inkubator technologii informatycznych oraz podwójny hotel łączący elementy 2- i 4-gwiazdkowe ze wspólną recepcją i kuchnią. Oprócz Sali BHP, budynku dyrekcji i niektórych dźwigów, firma planuje zachować m.in. gmach stoczniowej centrali telefonicznej.

Swoje pomysły zaprezentowali studenci Pracowni Projektowania Wnętrz Miejskich gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych - czytaj więcej na gdansk.naszemiasto

W sprawie planów dotyczących Młodego Miasta głos zabierają także politycy i gdański magistrat.
"Jako poseł z Pomorza jestem szczególnie wrażliwy na problemy i oczekiwania wypowiadane przez mieszkańców jego stolicy - miasta Gdańska. Historyczne dziedzictwo Stoczni Gdańskiej, w tym jej materialna spuścizna, wypracowana przez wiele pokoleń gdańszczan, powinno podlegać ochronie, a w tym dźwigi i inne ocalałe jeszcze budynki, milczący świadkowie historii Polski" - to fragment listu, jaki lider SLD Leszek Milller napisał w tym tygodniu. List jest poparciem dla autorów petycji, domagających się pilnej interwencji wojewódzkiego konserwatora zabytków w sprawie stoczniowych obiektów.

W marcu głos w sprawie stoczni zabrała prof. Małgorzata Omilanowska, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. - To, co zrobiono wcześniej ze Śródmieściem, przeciętym Podwalem Przedmiejskim na pół, może się powtórzyć - mówiła o złożonej z czterech pasów ruchu i tramwaju głównej arterii dzielnicy, Nowej Wałowej.

W gdańskim Urzędzie Miejskim trwają prace nad projektem utworzenia na terenie stoczni parku kulturowego, co ograniczyłoby możliwość ingerencji inwestorów.

Treści, za które wartozapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki