Gdańsk: Mieszkańcy są w stanie walczyć z masztami telefonii...

  Gdańsk: Mieszkańcy są w stanie walczyć z masztami telefonii komórkowej?

  Magda Popek, Paweł Rydzyński, Piotr Weltrowski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Anteny przekaźnikowe telefonii cyfrowej są wszędzie. Na dachach domów, kościołów, na masztach... Mieszkańcy często sprzeciwiają się montażowi kolejnych stacji w pobliżu ich domów. Ale zazwyczaj nikt ich nie słucha.
  Mieszkańcy ul. Szczecińskiej na Przymorzu, od przeszło roku walczą, by tuż przy ich domach nie stanął gigantyczny, 61-metrowy maszt, na którym zainstalowane będą anteny telefonii cyfrowej.

  - O inwestycji zawiadomiono tylko nielicznych mieszkańców. Z czterech najbliższych domów powiadomienie dostał jeden - mówi pan Tomasz (nie chce ujawniać nazwiska).

  - Jeśli w sąsiedztwie planowanych wież znajdują się budynki mieszkalne, mamy obowiązek poinformować mieszkańców o inwestycji. Jeśli jest ona zgodna z przepisami, to nie ma podstaw, żeby odmówić pozwolenia na budowę - tłumaczy Michał Piotrowski z UM w Gdańsku.

  Mieszkańcy, gdy dowiedzieli się o inwestycji, zgłosili protest. Urząd uznał, że jest bezzasadny i wydał pozwolenie. Za mieszkańcami opowiedział się wojewoda. Błędy formalne, m.in. fakt niepoinformowania mieszkańców, ale także kwestia sprawdzenia projektu architektoniczno- budowlanego pod względem zgodności z przepisami przez projektanta, zadecydowały, że wojewoda uchylił decyzję prezydenta Gdańska. Miesiąc później pozwolenie wydano po raz drugi, a niedociągnięcia inwestora w dokumencie określono jako "pomyłkę pisarską".

  - Niech ktoś nas zrozumie. Ten maszt będzie miał 61 m, a ma stanąć 40 m od najbliższego domu. Jeśli się przewróci, spadnie na budynek. A jeśli nawet nie spadnie, to nie chcemy mieszkać przy czymś takim. Tyle tylko, że wyprowadzić się też nie będzie łatwo. Mała szansa, że ktoś będzie chciał kupić dom pod masztem. A jeśli tak, to za bardzo niską cenę - dodaje pan Tomasz.

  - Nasze zadanie polega jedynie na zbadaniu pewnych norm i określeniu, czy inwestycja jest zgodna z przepisami. Jeśli są roszczenia, to powinny być kierowane do inwestora, można wejść na drogę sądową - ripostuje Piotrowski.

  Radni z okręgu, do którego należy Przymorze, są zaniepokojeni. - Przez lata mieszkałem w budynku z transformatorem i co rusz słyszeliśmy, że nie jest on szkodliwy. Aż w końcu okazało się, że szkodzi - mówi Stefan Grabski, radny PiS.

  - Mieszkańcom zaniepokojonym takimi planami proponuję, by alarmowali Komisję Rozwoju Przestrzennego lub radnych ze swoich dzielnic - podpowiada Jarosław Gorecki, radny PO.
  W Gdyni stoi obecnie około 110 masztów telefonii komórkowej. - Na części znajdują się anteny więcej niż jednego operatora - przyznaje Janusz Przybyszewski, miejski architekt.

  Masztów mogło być więcej, jednak, w kilku wypadkach skutecznie przeciwko inwestycjom protestowali mieszkańcy. Tak było chociażby w wypadku 24-metrowego masztu, który stanąć miał przy ul. Poprzecznej - obok dzielnicy domków jednorodzinnych i szkoły. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ostatecznie uchylił on wydaną w 2005 r.decyzję pozwalającą na budowę.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Będziecie płakać

  mirek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 33 / 36

  Jak wam postawią tam maszt i serwerownie, te wasze stodoły bęndą ..... warte nie mówiąc o waszym zdrowiu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mafia komórkowa

  paweł (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 24

  Od znajomego wiem że na szczecińskiej na przymorzu telefonia komórkowa buduje pomieszczenie technologiczne ciekawe kto i na jakiej podstawie wydał im zezwolenie jeśli chodzi o ten teren to tam...rozwiń całość

  Od znajomego wiem że na szczecińskiej na przymorzu telefonia komórkowa buduje pomieszczenie technologiczne ciekawe kto i na jakiej podstawie wydał im zezwolenie jeśli chodzi o ten teren to tam dopiero jest tworzony plan zagospodarowania tego terenu a bez takiego planu nie ma mowy o inwestycjach. O co tu chodzi? Mówią ze pliszka który sprzedał tam działkę dla telefonii komórkowej miał plany związane z budową ale nie dostał zezwolenia od miasta i nie chciał czekać sprzedał działkę o której mowa,a cto mają w planach inwestycje na ich terenie dlaczego jej nie zaczynają a o warunki wystąpili przypadek , a na koniec dlaczego od strony Rzeczpospolitej na terenie hurtowni które tam były nic się nie robi. A dlatego ze nie dostają pozwolenia.Pewne jest tak ze jak ktoś ma plecy to mając działke może wybudować nawet schron bo takim jest budynek który jest budowany przez ere na tej ulicy , lecz czy budowa jego jest zgodna z prawem?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mieszkanie pod anteną

  waldek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 35 / 21  Mam mieszkanie w bloku , wczesniej nie zdawałem sobie sprawy jak trudno jest je sprzedać gdy na bloku obok zamontowana jest antena przekaznikowa.Takie mieszkanie...rozwiń całość  Mam mieszkanie w bloku , wczesniej nie zdawałem sobie sprawy jak trudno jest je sprzedać gdy na bloku obok zamontowana jest antena przekaznikowa.Takie mieszkanie traci na wartośći wiele. A to dlatego ze nikt nie chce mieć widoku na maszt z anteną . Wystarczy ze zjawi się u was człowiek z biura nieruchomośći który wam potwierdzi problem takich mieszkań

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  maszty

  BD (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 46 / 38

  Brzydko jak to urzędnicy mają gdzieś mieszkańców, ale co powiedzieć jak sąsiedzi strzelają gola sąsiadom. Przykład: Babie Doły. Wyrósł w czasie wakacji maszt na budynku pewnej wspólnoty na wprost...rozwiń całość

  Brzydko jak to urzędnicy mają gdzieś mieszkańców, ale co powiedzieć jak sąsiedzi strzelają gola sąsiadom. Przykład: Babie Doły. Wyrósł w czasie wakacji maszt na budynku pewnej wspólnoty na wprost okien budynków innych wspólnot. Nikt nie został powiadomiony o takim przedsięwzięciu. Brzydactwo to wyrasta ponad drzewa i szpeci krajobraz takiej fajnej dzielnicy. Urzędnikom z Gdyni podczas rozmowy z redakcją nos musiał urosnąć co najmniej o kilka centymetrów, bo właśnie tak „ukierunkowują” wizerunek miasta. Co do szkodliwości... to chcę przypomnieć, że azbest też był świetnym materiałem budowlanym. Acha i jeszcze jedno, czy ktoś widział maszt w pobliżu domu lub mieszkania wysokiego urzędnika Ratusza?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Anteny

  Władek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 38 / 42

  Ludzie chcieliby mieć telefony komórkowe z różnymi „bajerami” takimi jak np. internet z bardzo dobrym zasięgiem, ale maszty sieci jak najdalej od ich miejsca zamieszkania. Dobrego...rozwiń całość

  Ludzie chcieliby mieć telefony komórkowe z różnymi „bajerami” takimi jak np. internet z bardzo dobrym zasięgiem, ale maszty sieci jak najdalej od ich miejsca zamieszkania. Dobrego zasięgu i dużym oddaleniu od masztów przy obecnej technice nie można zrealizować. Kupują także tanie mieszkania lub domki w pobliżu masztów sieci komórkowej, a później tworzą komitety protestacyjne przeciw masztomzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Anteny

  mieszkaniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 36 / 37

  Ciekawe co mieszkańcy zrobią, jak będą chcieli zadzwonić po Policję, Straż, Pogotowie, a tu.... brak zasięgu...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo