Gdańsk: Konferencja na temat zapobiegania chorobom...

  Gdańsk: Konferencja na temat zapobiegania chorobom cywilizacyjnym w GPNT

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  W czwartek w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyła się konferencja pt. „Rola aktywności fizycznej w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym u dzieci – innowacyjne metody, modele terapii i wsparcia”. Wg najnowszych badań, w 80 proc. przyczynami śmierci Europejczyków są choroby cywilizacyjne.
  - Choroby cywilizacyjne to coraz większy problem nie tylko w Polsce, ale na całym globie – mówiła Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek województwa pomorskiego, otwierając konferencję. - Zajmuje się nimi nie tylko WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), ale też ekonomiczne agendy ONZ. Profilaktycznie działania w tym zakresie trzeba zaczynać już od dzieci, gdy kształtują się nasze nawyki oraz styl życia.


  Czytaj więcej na temat słuzby zdrowia na Pomorzu  Zdaniem dr. Tadeusza Podczarskiego, dyrektora Szpitala Dziecięcego „Polanki” w Gdańsku, problemem jest także między innymi cukrzyca u dzieci, która akurat nie jest przedmiotem konferencji. Zwracanie uwagi na to, co robimy, co jemy, jest bardzo ważne. Styl życia aż w 50 procentach ma wpływ na nasze zdrowie. Medycyna naprawcza – w znacznie mniejszym stopniu, bo w 20 procentach. Jak wynika z sondaży, młodzież wie o tym, ale nie ma to odzwierciedlenia w sposobie życia młodych ludzi.

  - Chcemy apelować do osób, pracujących z dziećmi, do rodziców, by wdrażały zdrowy styl życia – mówiła Ewa Lewandowska, prezes Fundacji „Sport na zdrowie”, główna organizatorka konferencji.

  W programie znalazły się wystąpienia m.in. prof. Bolesława Samolińskiego z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - na temat epidemii astmy i alergii; dr n. med Teresy Małaczyńskiej ordynator Oddziału Alergologii i Chorób Płuc Szpitala Dziecięcego Polanki - o atopowym zapaleniu skóry jako problemie epidemiologicznym i społecznym wśród dzieci; dr n. med. Michała Brzezińskiego z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, koordynatora programu „6-10-14 dla Zdrowia” - na temat problemu otyłości wśród dzieci i młodzieży; prof. Tomasza Frołowicza z Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku – o wpływie edukacji i sportu na poprawę jakości życia z astmą; Karola Bobera z Ośrodka Terapii, Edukacji i Aktywizacji Sportowej przy Fundacji Sport na Zdrowie - o innowacyjnych metodach wsparcia w chorobach cywilizacyjnych; Marity Koszarek, doktorantki na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej - o roli Klastrów w rozwoju współpracy sektorów zdrowia, edukacji i sportu.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo