MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk, Gdynia i Sopot zamawiają materiały bezpieczeństwa sanitarnego do lokali wyborczych na wybory prezydenckie 2020

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Wybory prezydenckie odbędą się 28.06.2020
Wybory prezydenckie odbędą się 28.06.2020 Pawel F. Matysiak
Do głosowania w pierwszej turze wyborów prezydenckich pozostał niewiele ponad tydzień. Tegoroczne wybory odbywają się w warunkach epidemicznych, samorządy zamawiają więc przez Krajowe Biuro Wyborcze środki higieny i bezpieczeństwa sanitarnego dla członków komisji. Sprawdziliśmy jak duże zamówienia złożyły magistraty w Trójmieście oraz ile osób dopisało się do spisów wyborców lub chce głosować korespondencyjnie.

15.06.2020 Ministerstwo Zdrowia opublikowało rozporządzenie w sprawie wykazu środków ochrony osobistej dla członków obwodowych komisji wyborczych. Rozporządzenie obejmuje również zalecenia dot. zachowania w lokalu wyborczym podczas głosowania 28.06.2020.

W rozporządzeniu czytamy m.in. o konieczności wyposażenia członków komisji wyborczych w kilka kompletów jednorazowych rękawic ochronnych, płyn do dezynfekcji rąk, maseczki i przyłbice.

W lokalu wyborczym może przebywać jednocześnie nie więcej niż jedna osoba na 4 m2 - z wyłączeniem członków komisji, mężów zaufania czy obserwatorów społecznych i międzynarodowych. Przy wejściu do lokalu powinien być płyn do dezynfekcji rąk dla wyborców. Powierzchnie takie jak klamki, urny wyborcze czy stoły muszą być dezynfekowane.

Samorządy, które muszą przygotować do pracy obwodowe komisje wyborcze, musiały zamówić odpowiednią ilość środków bezpieczeństwa sanitarnego dla członków komisji.

Gdańsk

- Zamówienie wysłaliśmy za pośrednictwem odpowiedniej platformy Ministerstwa Zdrowia za pośrednictwem Krajowego Biura Wyborczego. To nie będzie zakup na koszt gminy. Mamy nadzieję, że dojdzie na czas, bo trzeba 199 lokali wyborczych wyposażyć w maseczki, rękawice, płyny i długopisy - mówiła w środę prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

W Gdańsku utworzono 199 obwodowych komisji wyborczych z czego 16 to tzw. komisje odrębne (szpitale, domy pomocy, areszt itp.). We wszystkich stałych obwodowych komisjach wyborczych udało się zapewnić co najmniej 5 członków, również w OKW w Osowej i na Wyspie Sobieszewskiej (minimalny skład wymagany przez Państwową Komisję Wyborczą to 3 osoby na każdą komisję).

28 czerwca Polacy wybiorą prezydenta RP. Jakie są ich oczekiwania? Czego wymagają od głowy państwa w kadencji 2020-2025? Zapytaliśmy o to czytelników. Oto wybrane odpowiedzi. Zobacz galerię.

Wybory prezydenckie 2020. Czego Polacy oczekują od prezydent...

- Obecnie zgłoszonych jest 1264 członków obwodowych komisji wyborczych, ale liczba ta wciąż się zmienia - mówi Jędrzej Sieliwończyk z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

W Gdańsku, dla członków OKW zamówiono:

 • 796 opakowań rękawic jednorazowych (po 100 sztuk),
 • 16 000 masek,
 • 1 300 przyłbic,
 • 796 pięciolitrowych opakowań płynu do dezynfekcji rąk,
 • 398 pięciolitrowych opakowań płynu do dezynfekcji stołów.

Zamówione środki mają być dostarczone 22.06.2020.

Jak na razie w Gdańsku:

 • 2 400 osób wyraziło chęć głosowania korespondencyjnego,
 • 6 300 osób dopisało się do spisu wyborców
 • 1 400 osób pobrało zaświadczenia o prawie do głosowania.

- Powyższe dane cały czas się zmieniają z uwagi na ciągły wpływ wniosków o odpisanie do spisu oraz z uwagi na to, że pierwszy termin zgłoszeń głosowania korespondencyjnego minął 16.06.2020 o godz. 24:00. Dodatkowy termin zgłaszania zamiaru głosowania korespondencyjnego upływa 23.06 oraz 26.06 i dotyczy tylko wyborców przebywających w kwarantannie lub izolacji - mówi Jędrzej Sieliwończyk z Urzędu Miejskiego. Jak dodaje, zainteresowanie tymi usługami - dopisaniem się do spisu wyborców oraz pobraniem zaświadczeń o prawie do głosowania - jest ogromne do tego stopnia, że wyczerpały się już wolne terminy w systemie rezerwacji. - Jednak wszyscy, którzy chcą dopełnić tych formalności mogą przyjść do urzędu bez wcześniejszego umawiania się. Urzędnicy, przez cały następny tydzień będą pracować o godzinę dłużej, aby sprawnie obsłużyć wszystkich zainteresowanych - dodaje urzędnik.

Gdynia

Zamówienie na materiały bezpieczeństwa sanitarnego złożono również w gdyńskim magistracie.

- Zamówiliśmy za pośrednictwem portalu Ministerstwa Zdrowia maseczki, przyłbice i rękawiczki dla komisji i pracowników urzędu obsługujących komisje - mówi Agata Grzegorczyk, rzecznik Urzędu Miejskiego w Gdyni. - Czekamy na dostawę od Wojewody. Jednocześnie kupujemy koperty, naklejki itp. oraz drukujemy instrukcje głosowania korespondencyjnego, oświadczenia wyborców itd. w celu sporządzenia ponad 1400 pakietów korespondencyjnych. Nie jesteśmy w stanie w tej chwili oszacować kosztów, ponieważ czekamy na uzupełnienie i zwiększenie przez KBW dotacji (bowiem cześć środków dotacji została już wydana na przygotowanie wyborów 10 maja, które się nie odbyły, a dodatkowe koszty wyborów w czasie pandemii są dużo wyższe niż planowano) - dodaje.

W Gdyni jest 118 obwodowych komisji, dla których łączny maksymalny skład to 1148 osób, a minimalny 354.

- Komisje zostały powołane zgodnie z rozporządzeniem w terminie, ale nadal prowadzimy nabór. Zachęcamy mieszkańców do pracy w komisjach jesteśmy w stanie przyjąć jeszcze nawet 300 osób - mówi Agata Grzegorczyk.

Ile osób zadeklarowało już, że zagłosuje korespondencyjnie, ile przez pełnomocnika, a ile osób dopisało się już do spisu wyborców? Czy znane są wytyczne sanepidu odnośnie przeprowadzenia głosowania w obwodowych komisjach wyborczych?

W Gdyni:

 • 1 400 zadeklarowało, że zagłosuje korespondencyjnie
 • 495 osób pobrało zaświadczenia o uprawnieniu do głosowania
 • ok. 4 000 osób dopisało się do spisu wyborców.

Sopot

W Sopocie władze miasta musiały wystąpić do Dyrektora Delegatury Krajowego Biura Wyborczego o przyznanie dodatkowej kwoty na nowopowstałe 3 obwody zamknięte (Szpital Reumatologiczny, Szpital Geriatryczny i dom pomocy społecznej. W Sopocie działać będą 24 komisje, w tym 3 okręgi to okręgi zamknięte (DPS, Geriatria, Reumatologia). wszystkie komisje są obsadzone, w maksymalnej ilości członków – dwie, pozostałe w minimalnie wymaganej liczbie (czyli 7-8 członków).

- Koszty określa dotacja celowa na przygotowanie i przeprowadzenie wyborów prezydenta RP 2020 i została przekazana gminie w kwocie 41 115,00 zł. (I tura). Z tej kwoty została wydatkowane 2 751,72 zł (na wybory 10 maja, które się nie odbyły, ale gmina poniosła koszty, np. druków) – prezydent Jacek Karnowski wystąpił o zwrot tych kosztów - mówi Anna Dyksińska z Urzędu Miejskiego w Sopocie.

Zamówiono (dla 181 członków komisji):

 • 50 opakowań po 100 sztuk rękawiczek
 • 2 500 maseczek
 • 200 przyłbic
 • 50 opakowań po 5 litrów płynów do dezynfekcji rąk
 • 25 opakowań po 5 litrów płynu do dezynfekcji powierzchni

Gmina ma przygotowane maseczki rezerwowe z własnych zasobów, dla osób które będą chciały zagłosować, a nie będą miały ze sobą maseczki.

W Sopocie jak na razie:

 • 373 osoby zgłosiły chęć głosowania korespondencyjnego (teraz te zgłoszenia są weryfikowane). Wyborcy pobrali
 • 150 osób pobrało zaświadczenia o możliwości głosowania
 • 600 osób wykreśliło się ze spisu wyborców.
 • 1 020 osób dopisało się do spisu wyborców (stan na czwartek 18.06.2020 na godz. 11:00).

- Zazwyczaj przy wyborach było to około 300 osób, ostatnio – w rekordowych wyborach parlamentarnych było to aż 1700. Wszystko więc jeszcze przed nami - mówi Anna Dyksińska.

Ważne terminy:

 • do 16.06.2020 można było zgłosić chęć wzięcia udziału w głosowaniu w sposób korespondencyjny
 • do 19.06.2020 osoby niepełnosprawne lub, które w dniu wyborów ukończą 60. rok życia, mogą zgłosić chęć oddania głosu za pośrednictwem pełnomocnika
 • do 23.06.2020 można złożyć wniosek o dopisanie się do spisu wyborców w Gdańsku
 • do 23.06.2020 można zgłosić chęć wzięcia udziału w sposób korespondencyjny, jeżeli przebywa się w izolacji lub na kwarantannie, jeżeli ktoś trafi do izolacji lub na kwarantannę później, ma czas na taki wniosek do 26.06.2020
 • od 24.06.2020 do dnia wyborów 28.06.2020 o godzinie 18:00 można zgłosić potrzebę dowozu do lokalu wyborczego
 • do 26.06.2020 można odebrać zaświadczenie o możliwości oddania głosu poza miejscem zamieszkania

Dane z Gdańska zostały nam podane w piątek 19.06.2020, z Gdyni i Sopotu w czwartek 18.06.2020.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki