18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

reklama

Gdańsk: Elektrownia jądrowa coraz bliżej Żarnowca

Kazimierz NetkaZaktualizowano 
Hanna Trojanowska
Hanna Trojanowska
Pomorskie w pierwszej kolejności będzie rozpatrywane przy wyborze lokalizacji elektrowni atomowej.

Nie tylko dlatego, że u nas są bardzo dobre warunki do jej budowy, ale przede wszystkim z tego względu, że brakuje w tej części kraju dużego źródła energii.

W takim właśnie tonie wypowiadała się w piątek w Gdańsku Hanna Trojanowska, wiceminister gospodarki, pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej. Pani minister gościła w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym na posiedzeniu wojewódzkiej rady ds. bezpieczeństwa energetycznego i zespołu ds. przygotowań województwa do budowy elektrowni jądrowej.

Bezpieczeństwo energetyczne to w naszym regionie jeden z bardziej palących problemów. Powód to słabość sieci przesyłowych i dystrybucyjnych. Dlatego, wojewoda pomorski Roman Zaborowski - nie czekając, aż zacznie działać u nas jakakolwiek elektrownia - zawarł porozumienia dotyczące wymiany informacji o awariach. Zostało ono podpisane z Tadeuszem Szczepańskim, prezesem Polskich Sieci Elektroenergetycznych Północ w Bydgoszczy oraz z Włodzimierzem Jażdżykiem, dyrektorem generalnym Energa Operator Oddział w Gdańsku. Podobne dokumenty uregulują współdziałanie z prezesem zarządu Polskich Sieci Elektroenergetycznych Operator w Warszawie i dyrektorem Departamentu Infrastruktury ENEA Operator.

Sieci przesyłowe o napięciu np. 400 kilowoltów muszą zostać wzmocnione, żeby - w razie zbudowania elektrowni jądrowej na Pomorzu - można było prąd z tego źródła dostarczać do innych rejonów kraju. W tym zakresie jest konieczna ścisła współpraca z władzami centralnymi. Według Teresy Kamińskiej, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, na bieżąco musimy się dowiadywać, co rząd postanowił odnośnie jądrówki i dopasowywać działania do strategii rozwoju energetyki jądrowej w kraju. Ważne jest ponadto przygotowanie Pomorskiego nie tylko pod względem ułatwień niezbędnych do budowy elektrowni atomowej (np. zapewnienie odpowiednich dróg umożliwiających transport urządzeń o wielkich rozmiarach), ale też kształcenie fachowców od energetyki jądrowej. - Politechnika Gdańska już czeka na chętnych - podkreśla prof. Andrzej Reński, pełnomocnik uczelni ds. studiów podyplomowych w tym zakresie.

Pierwsza w kraju elektrownia atomowa powstać może w Żarnowcu.

Akceptacja dla jądrówki

Rozmowa z Hanną Trojanowską wiceministrem gospodarki
Pani minister, jak Pani ocenia przygotowanie Pomorskiego do budowy elektrowni atomowej?

Bardzo duża w tej mierze jest aktywność zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To zaś owocuje akceptacją społeczną dla tej inwestycji. Zwłaszcza u mieszkańców okolic Żarnowca, gdzie elektrownia mogłaby powstać.

Czy w innych województwach też są czynione podobne przygotowania?
Tak samo jest w Zachodniopomorskiem i w Wielkopolsce.

A czy może zaistnieć sytuacja, że będą w Polsce budowane dwie elektrownie atomowe jednocześnie?
Trudno powiedzieć, choć byłyby z tego korzyści. Myślę jednak, że obiekty te będą powstawać po kolei.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marek

Mam nadzieje, że elektrownia atomowa w końcu powstanie. Żarnowiec wydaje się być idealną lokalizacją. Jedna atomówka to jednak za mało jak na nasz kraj. Warto szukać więc innych lokalizacji na budowę kolejnych elektrowni. Szkoda, że są małe szanse na jednoczesną budowę dwu elektrowni atomowych jednocześnie. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że tym razem obiekty powstaną, a nie zostaną zapomniane wraz ze zmianą władzy...

Dodaj ogłoszenie