18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Elektrownia jądrowa coraz bliżej Żarnowca

Kazimierz Netka
Hanna Trojanowska
Hanna Trojanowska
Pomorskie w pierwszej kolejności będzie rozpatrywane przy wyborze lokalizacji elektrowni atomowej.

Nie tylko dlatego, że u nas są bardzo dobre warunki do jej budowy, ale przede wszystkim z tego względu, że brakuje w tej części kraju dużego źródła energii.

W takim właśnie tonie wypowiadała się w piątek w Gdańsku Hanna Trojanowska, wiceminister gospodarki, pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej. Pani minister gościła w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym na posiedzeniu wojewódzkiej rady ds. bezpieczeństwa energetycznego i zespołu ds. przygotowań województwa do budowy elektrowni jądrowej.

Bezpieczeństwo energetyczne to w naszym regionie jeden z bardziej palących problemów. Powód to słabość sieci przesyłowych i dystrybucyjnych. Dlatego, wojewoda pomorski Roman Zaborowski - nie czekając, aż zacznie działać u nas jakakolwiek elektrownia - zawarł porozumienia dotyczące wymiany informacji o awariach. Zostało ono podpisane z Tadeuszem Szczepańskim, prezesem Polskich Sieci Elektroenergetycznych Północ w Bydgoszczy oraz z Włodzimierzem Jażdżykiem, dyrektorem generalnym Energa Operator Oddział w Gdańsku. Podobne dokumenty uregulują współdziałanie z prezesem zarządu Polskich Sieci Elektroenergetycznych Operator w Warszawie i dyrektorem Departamentu Infrastruktury ENEA Operator.

Sieci przesyłowe o napięciu np. 400 kilowoltów muszą zostać wzmocnione, żeby - w razie zbudowania elektrowni jądrowej na Pomorzu - można było prąd z tego źródła dostarczać do innych rejonów kraju. W tym zakresie jest konieczna ścisła współpraca z władzami centralnymi. Według Teresy Kamińskiej, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, na bieżąco musimy się dowiadywać, co rząd postanowił odnośnie jądrówki i dopasowywać działania do strategii rozwoju energetyki jądrowej w kraju. Ważne jest ponadto przygotowanie Pomorskiego nie tylko pod względem ułatwień niezbędnych do budowy elektrowni atomowej (np. zapewnienie odpowiednich dróg umożliwiających transport urządzeń o wielkich rozmiarach), ale też kształcenie fachowców od energetyki jądrowej. - Politechnika Gdańska już czeka na chętnych - podkreśla prof. Andrzej Reński, pełnomocnik uczelni ds. studiów podyplomowych w tym zakresie.

Pierwsza w kraju elektrownia atomowa powstać może w Żarnowcu.

Akceptacja dla jądrówki

Rozmowa z Hanną Trojanowską wiceministrem gospodarki
Pani minister, jak Pani ocenia przygotowanie Pomorskiego do budowy elektrowni atomowej?

Bardzo duża w tej mierze jest aktywność zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To zaś owocuje akceptacją społeczną dla tej inwestycji. Zwłaszcza u mieszkańców okolic Żarnowca, gdzie elektrownia mogłaby powstać.

Czy w innych województwach też są czynione podobne przygotowania?
Tak samo jest w Zachodniopomorskiem i w Wielkopolsce.

A czy może zaistnieć sytuacja, że będą w Polsce budowane dwie elektrownie atomowe jednocześnie?
Trudno powiedzieć, choć byłyby z tego korzyści. Myślę jednak, że obiekty te będą powstawać po kolei.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki