MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Domy obok stadionu będą zrównane z ziemią

Ewelina Oleksy
Karolina Misztal
Jest już decyzja dotycząca przyszłości budynków przy ul. Uczniowskiej. Niemal wszystkie zostaną zrównane z ziemią.

- Po zbadaniu i przeanalizowaniu stanu technicznego zdecydowano o wyburzeniu domów położonych przy ul. Uczniowskiej 1, 7, 7A, 9, 15, 17,19, 19A, 21, 23, 23A, 23B, 25A, 25B, 25C, 25D i 27 - informuje Anna Dobrowolska z gdańskiego magistratu.

Urzędnicy tłumaczą, że o decyzji zaważył kiepski stan techniczny domów, niemal zupełny brak inwestycji miasta w zachowanie budynków oraz niewielkie nakłady własne lokatorów.
- Przeanalizowano też postulaty mieszkańców, rozpatrzono także przyszłe zagrożenia dla trwałości i stabilności istniejącej zabudowy, a także uciążliwości związane z inwestycją - Drogą Zieloną - która zlokalizowana będzie w ich bezpośrednim sąsiedztwie - wskazuje Dobrowolska.

Grzegorz Lechman z Referatu Rewitalizacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku wyjaśnia, że budynki przeznaczone do wyburzenia, do remontu się nie nadają.
- Lokatorzy większości lokali mają problemy z zawilgoceniem, przemarzaniem i związanym z tym występowaniem pleśni i grzybów. Pewna część lokali nie ma własnych łazienek, a toalety dostępne są na korytarzach - wylicza Lechman wady budynków. - Brak dobrych fundamentów praktycznie uniemożliwia ustabilizowanie budynków, a także zapewnienie ich mieszkańcom odpowiedniego komfortu akustycznego i zabezpieczenie tkanki przed niszczącym działaniem drgań - dodaje Lechman.

Pod znakiem zapytania stoi jednak los dwóch domów - przy ul. Uczniowskiej 11 oraz 23 E i F. W ich przypadku zadecydowano o przeprowadzeniu ekspertyz budowlanych.
- Są w zdecydowanie lepszym stanie technicznym niż pozostałe i nasze wątpliwości budzi to, czy można je wyburzyć. Chcemy mieć czyste sumienie, dlatego decyzję podejmiemy w przeciągu miesiąca - informuje Lechman.

Ekspertyza ma wykazać, czy budynki można wyremontować i pozostawić jako element odtwarzanej w przyszłości pierzei ul. Uczniowskiej, która ma w przyszłości pełnić funkcje usługowe.
Mieszkańcy, których poinformowano o planach wyburzenia, nie kryją obaw.

- Wygląda to tak, jakby chcieli stąd tanim kosztem i szybko pozbyć się ludzi - mówi pan Jarosław z ul. Uczniowskiej. Pani Joanna, która mieszka w jednym z domów, którego losy jeszcze się ważą, boi się o to, co dalej będzie.

- Nie pozwolę na wyburzenie! Wydałam 60 tys. zł na remont, przejęłam długi po poprzednim lokatorze, specjalnie przeprowadziłam się tu 7 lat temu, by móc tu mieszkać na stałe - podkreśla kobieta.
Zanim na ul. Uczniowskiej zaczną się wyburzenia, mieszkańcy zostaną wykwaterowani do innych mieszkań.

- Przeprowadzki rozpoczną się w maju. Letniczanie, którzy zdecydują się pozostać w dzielnicy, zamieszkają w wyremontowanych budynkach przy ul. Sielskiej i Starowiejskiej - mówi Anna Dobrowolska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki