W rankingu dzielnic, w których dochodzi do największej liczby kradzieży, przodują Wrzeszcz, Śródmieście i Orunia. Sporo takich przestępstw notuje się również na Przymorzu. Tylko w styczniu we Wrzeszczu zgłoszono 91 kradzieży, na Oruni i w Śródmieściu było ich 41. Na Przymorzu doszło do 27 takich przestępstw.
Sporo przestępstw w ogóle nie jest zgłaszanych policji. - Ukradziono mi portfel w tramwaju. Nie było w nim dokumentów, więc nie zawracałam sobie głowy zgłoszeniem tej sprawy policji - mówi Monika Mazur z Chełmu.
Policjanci przyznają, że złapanie pospolitego złodzieja proste nie jest. Powód - brak świadków. Dlatego w ręce funkcjonariuszy najczęściej wpadają szajki i recydywiści.
- Poszkodowani zazwyczaj nie potrafią nawet powiedzieć, gdzie i kiedy zostali okradzeni. Nie mówiąc już o rysopisie sprawcy - zauważa st. sierż. Aleksandra Siewert, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
Kolejny problem, z którym borykają się gdańszczanie, a zwłaszcza mieszkańcy Oruni, to włamania. W styczniu policyjne statystyki odnotowały tam 34 takie przestępstwa. Dzielnica jest od lipca na pierwszym miejscu pod względem liczby dokonywanych tam włamań. W styczniu najbezpieczniejsza była natomiast - z liczbą 9 włamań - Osowa. Niewiele przestępstw tego typu odnotowywano także w Oliwie.
- Do włamań dochodzi najczęściej pod nieobecność lokatorów, a łupem złodzieja zazwyczaj padają telefony komórkowe, laptopy, aparaty cyfrowe, biżuteria i pieniądze, a bywa, że i sprzęt RTV czy AGD - wylicza Siewert.
Spada natomiast liczba rozbojów i wymuszeń. W styczniu w całym mieście zgłoszono ich 12, a we wrześniu 2009 r. takich przestępstw było 49.
Jak ustrzec się kradzieży czy włamania do domu
Mieszkanie
- opuszczając je, sprawdź, czy: pozamykane są wszystkie okna, drzwi od piwnicy, garaży itp., wyłączone są odbiorniki prądu, pozamykane kurki gazowe i wodne
- wychodząc wieczorem, zaciągnij zasłony lub żaluzje, zostaw zapalone światło
- wyjeżdżając na dłużej, zostaw klucze zaufanym osobom i poproś, by kontrolowały, czy w mieszkaniu nic złego się nie dzieje, zabierały ulotki spod drzwi lub ze skrzynki pocztowej, zapalały światło, czy otwierały okna, by sprawić wrażenie, że w domu ktoś jest
- cenne przedmioty zdeponuj.
Samochód
- jeśli wyjeżdżasz, a samochód zostawiasz, zaparkuj go na parkingu strzeżonym lub pod domem np. kogoś z rodziny. Nie zostawiaj w środku żadnych przedmiotów
- koniecznie pamiętaj, by nie zostawić w samochodzie dowodu rejestracyjnego
- nawet na chwilę nie zostawiaj kluczyków w stacyjce
- jeżeli masz alarm, nie zapomnij go włączyć
- pamiętaj, że każda nieuzasadniona niedyspozycja systemu zabezpieczenia może być sygnałem, że złodziej zainteresował się samochodem i spłoszony nie zdołał go ukraść.
Telefon komórkowy
- nie zostawiaj go na biurku, stoliku lub w kieszeni odzieży wiszącej na wieszaku, np. w restauracji - to samo dotyczy portfela czy dokumentów
- po utracie telefonu koniecznie zawiadom operatora, który zablokuje kartę SIM, by złodziej nie mógł z niej korzystać. Wstępnie karta zostanie zablokowana na 48 godzin.
- jak najszybciej zgłoś kradzież telefonu na policji. Zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży należy dostarczyć operatorowi - unikniesz zapłacenia kary za zerwanie umowy.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?