Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Chora na raka może umrzeć przez zarządzenie prezesa NFZ

Dorota Abramowicz
Przemek Świderski
Z jednej strony - dramatyczna walka lekarzy o życie Wioletty Grzywy, chorej na raka piersi mieszkanki Gdańska. Z drugiej - zarządzenie 16/2009/DGL, wydane przez prezesa NFZ

Zarządzenie, które nie pozwala na podanie pani Wiolecie leku, który może ją uratować - herceptyny. Jeśli w ciągu najbliższych dni Narodowy Fundusz Zdrowia nie wyda zgody na zakup tego właśnie leku do terapii, gdańszczanka może przegrać najważniejszą walkę.

- Guza piersi odkryłam sama, na początku tego roku - opowiada pani Wioleta. - Nowotwór rozwijał się bardzo szybko. Kiedy kolejne chemioterapie nie dały efektu, lekarze zadecydowali o amputacji piersi. Zabieg przeprowadzono 16 lipca. Okazało się, że rak jest wyjątkowo agresywny i jedyną szansą na jego pokonanie, jest włączenie oprócz chemio i radioterapii tekże herceptyny. Leczenie będzie skuteczne, jeśli otrzymam przeciwciała najlepiej do 6 tygodni po operacji.

Dr Ewa Szutowicz- Zielińska, onkolog, potwierdza: - Herceptyna to bardzo skuteczny lek. Znacznie zwiększa szansę przeżycia u chorej. Problem w tym, że herceptyna jest refundowana przez NFZ pod warunkiem, że u pacjenta nie stwierdzono więcej, niż 9 zajętych przez nowotwór węzłów chłonnych. U pani Wioletty rak zaatakował 19 węzłów.

- Ograniczenie stosowania leku u chorych, którym jest on najbardziej potrzebny, to rzadki absurd - dodaje dr Szutowicz- Zielińska.

Onkolodzy wysłali więc do pomorskiego NFZ wniosek o sfinansowanie "terapii niestandardowej". W opinii dołączone do wniosku konsultant wojewódzki ds. onkologii klinicznej dr hab. Marzena Wełnicka- Jaśkiewicz napisała, że "chora ma bezwględne wskazania do leczenia herceptyną".

Odpowiedź negatywna nadeszła 19 sierpnia. W uzasadnieniu, podpisanym przez dr farm. Joannę Erecińską, naczelnika wydziału gospodarki lekami czytamy, że zgodnie z zarządzeniem prezesa, fundusz nie może w ramach terapii niestadardowej płacić za lek, który znajduje się w wykazie terapeutycznych programów zdrowotnych.

- Refundacja leczenia herceptyną może odbywać się tylko w ramach terapeutycznego programu zdrowotnego po spełnieniu wszystkich kryteriów włączenia do programu leczenie raka piersi zgodnie z zarządzeniem 16/2009/DGL - tłumaczy Monika Kierat z NFZ.
- Niezrozumiała decyzja!- mówi dr Joanna Pikiel, kierownik oddziału chemioterapii Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku. - Polskie kryteria to wyjątek na tle praktyki stosowanej prze inne kraje. Poza tym w niektórych ośrodkach do badania pobiera się np. 10 węzłów ( z tego badania pokazują, że 9 zaatakował rak), a w Gdańsku badają kilkanaście takich węzłów. I wyniki mogą być gorsze. Nie zastosowanie leku u tej pacjentki może poważnie wpłynąć na efekt leczenia.
Żeby było jeszcze dziwniej, pacjentka nie może nawet szukać pieniędzy (zresztą sporych) na zakup leku, bo... onkolodzy z państwowej przychodni mogą podawać tylko specyfiki kupione przez fundusz. I kółko się zamyka.

- Liczy się każdy dzień - załamuje ręce pani Wioletta. - Wysłałam wczoraj list do minister Ewy Kopacz i przezesa NFZ. Proszę o pomoc, bo herceptyna jest jedynym lekiem pozwalającym mi żywić nadzieję na dalsze życie.

O dramacie gdańszczanki poinformowaliśmy także podlegające bezpośrednio premierowi RP Biuro Rzecznika Praw Pacjenta.

We wtorek do redakcji dotarło pismo, w którym Krystyna Barbara Kozłowska, kierująca pracami biura obiecała podjęcie błyskawicznej interwencji w NFZ. Oby zdążyła. Inaczej chora przegra z czasem. I z zarządzeniem 16/2009/DGL przezesa NFZ.

Przeciwciała walczą z rakiem

Trastuzumab, czyli herceptyna to pierwsze wprowadzone do użytku przeciwciało monoklonalne służące do terapii celowanej raka. W USA podawane jest od 11 lat, w UE od 9 lat. Stosuje się je u ok. 20 - 30 proc. pacjentek chorujących na wyjątkowo agresywny nowotwór określany jako HER2 dodatni. Preparat wydłuża życie chorych bez względu na stopień zaawansowania złośliwego guza. Roczna kuracja herceptyną kosztuje około 100 tys. złotych.

Czytaj także komentarz: Wyrok urzędowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki