Nasza Loteria

Gdańsk: Centrum Medycyny Inwazyjnej będzie miało nowoczesny sprzęt

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
7 października tego roku medyczna uczelnia zainauguruje w CMI nowy rok akademicki
7 października tego roku medyczna uczelnia zainauguruje w CMI nowy rok akademicki
Rozstrzygnięto największy w Polsce i prawdopodobnie w Europie jednorazowy przetarg na medyczną aparaturę. Za blisko 87 mln zł (dokładnie 86,9 mln zł) konsorcjum Siemens - Draeger oraz jego podwykonawcy wyposaży w nią nowy budynek zabiegowej części uniwersyteckiego szpitala, czyli Centrum Medycyny Inwazyjnej w Gdańsku.

Różnego rodzaju urządzenia diagnostyczne - m.in. rezonans magnetyczny, aparaty rentgenowskie, angiografy, ultrasonografy, lampy operacyjne i zabiegowe, kolumny anestezjologiczne - zostaną dostarczone do CMI niebawem. Uczelnia zapłaci za nie w ramach tzw. odroczonej płatności, dopiero w 2012 roku. Wszystkie te urządzenia objęte są trzyletnią gwarancją. Oferta austriackiej firmy Vamed została odrzucona ze względów formalnych.

Nowy sprzęt medyczny dla Wojewódzkiej Stacji Krwiodawstwa w Gdańsku

- Tak skomplikowanego przedsięwzięcia organizacyjnego i finansowego jeszcze w Polsce nie było - przyznaje Daniela Grych, dyrektor sprzedaży regionu północnego firmy Siemens. Jak zdradza Marek Langowski, kanclerz GUMed - sama oferta na dostawy sprzętowe liczyła 3 tysiące stron.

- Na tym nie koniec - zastrzega kanclerz. - Przed nami kolejne przetargi, m.in. na tzw. neuronawigację dla potrzeb neurochirurgii, mammografy itd. Koszt pełnego wyposażenia Centrum Medycyny Inwazyjnej przekroczy 170 mln zł.

Jedno jest pewne - będzie to aparatura z najwyższej półki.

- Takiego 1,5-teslowego rezonansu magnetycznego, jaki stanie w CMI, jeszcze w Polsce nie ma - zapewnia dyrektor Grych. Podobnie jak aparatury do znieczulenia firmy Draeger. - W Polsce podobnych nie ma, ich obsługi personel będzie musiał się uczyć za granicą - dodaje prof. Janusz Moryś, rektor GUMed.

Słupsk: Budowa szpitala trwa, a sprzęt stoi i traci gwarancję

Sercem szpitala będzie blok operacyjny z 15 salami. Główny wykonawca CMI - Erbud SA - zlecił jego realizację niemieckiej firmie Hospital Technic.

- Ściany sal operacyjnych wykonane będą w technologii szklanej, łatwiej ją dezynfekować, bo są idealnie gładkie - tłumaczy Marek Langowski. - Stawiamy na technologie, które maksymalnie zabezpieczą pacjentów przed powikłaniami. Jedna z sal zarezerwowana jest dla robota Da Vinci, który częściowo wyręcza chirurga.

Kamień węgielny pod budowę CMI wmurowano w czerwcu 2008 roku, w listopadzie 2011 szpital przyjmie pierwszych pacjentów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki