Nasza Loteria

Gdańsk będzie gospodarzem dwóch ćwierćfinałów i półfinału mistrzostw świata w piłce ręcznej w styczniu 2023 roku

Rafał Rusiecki
Rafał Rusiecki
Henryk Szczepański, prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce (z lewej) i Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu
Henryk Szczepański, prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce (z lewej) i Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu Przemysław Świderski
Mistrzostwa świata w piłce ręcznej 2023. Najpierw faza eliminacyjna i główna w Katowicach, następnie tzw. Puchar Prezydenta w Płocku, a na deser ćwierćfinały i półfinał w Gdańsku - tak wygląda najważniejsza część turnieju, który nasz kraj zorganizuje wspólnie ze Szwedami. - Tutaj jest nam dobrze. Ludzie tutaj są wspaniali - podkreśla Henryk Szczepański, prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce.

Mistrzostwa świata w piłce ręcznej 2023 Polska i Szwecja

Hala Ergo Arena, leżąca na granicy Gdańska i Sopotu, dołączyła do obiektów, które będą gościć najlepszych piłkarzy ręcznych świata w styczniu 2023 roku. Turniej mistrzostw globu to będzie 112 meczów, z których połowa rozegrana zostanie w Polsce, a druga w Szwecji. W Trójmieście pojawią się ćwierćfinaliści, a następnie półfinaliści tych zawodów.

- Mam pytania, dlaczego oddaliśmy Szwedom mecze finałowe? Przypomnę, że o mistrzostwa świata aplikowaliśmy w 2014 roku, a otrzymaliśmy je w 2015 roku. Kiedy dostaliśmy turniej, mieliśmy zapewnienie władz Warszawy, że powstanie w stolicy hala na 25 tysięcy widzów. Wtedy ze Szwedami mieliśmy dżentelmeńską umowę, że finały zorganizuje ten kraj, którego stolica będzie miała większą halę. Szwedzi mają stadion, który są w stanie przerobić na wielką halę. W Warszawie hali jak nie było, tak nie ma - wyjaśnia Henryk Szczepański, prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce.

- Gdańsk kocha sporty drużynowe, a nasz obiekt Ergo Arena została zbudowana po to, aby cieszyć się wielkimi imprezami, aby oczy kibiców zwrócone były na nasze miasto. Mieliśmy okazję współpracować ze związkiem przy mistrzostwach Europy w 2016 roku. Mistrzostwa świata 2023 również odbędą się w mieście Gdańsku. Cieszę się, że najważniejsze mecze w Polsce odbywają się w naszej hali. Jestem przekonany, że publiczność dopisze i będzie dopingować drużyny, które powalczą o finał - mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Piękna historia piłki ręcznej na Pomorzu nierozerwalnie wiąże się z Gwardią Gdańsk (klubem założonym w 1951 roku), który po sześciu latach zmienił się w Wybrzeże, a następnie świętował 10 tytułów mistrza Polski i 10 srebrnych medali. Wielki wkład w budowę męskiego szczypiorniaka miała także Spójnia Gdańsk, czyli trzykrotny mistrz Polski. Ludzie, którzy odnosili sukcesy z tymi klubami, nadal pracują w Trójmieście i ich doświadczenia przydają się przy organizacji mistrzostw.

- Mistrzostwa świata będą imprezą, którą chcielibyśmy nawiązać do praktyk z 2016 roku. Chcemy wykorzystać te doświadczenia. W Gdańsku, pomimo braku reprezentacji Polski, było duże zainteresowanie tamtą imprezą. Każde zawody powinny posiadać hasło. Wspólnie z partnerami ze Szwecji wybraliśmy je w języku angielskim, który jest łatwiej rozpoznawalny dla wszystkich odbiorców. Stick together to w tłumaczeniu bądźmy razem, trzymajmy się razem. Wiąże się to też ze słowem stick, czyli kleić, a to nieodłączny element piłki ręcznej - tłumaczy Grzegorz Gutkowski, dyrektor turnieju mistrzostw świata 2023.

Hala Ergo Arena to miejsce szczególne dla reprezentacji Polski. To tutaj nasi szczypiorniści w 2014 roku wywalczyli kwalifikacje na mistrzostwa świata w Katarze (2015), które zakończyli zdobyciem brązowych medali. To tutaj w 2016 roku wywalczyli kwalifikację do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro (2016).

- Cieszymy się, że mistrzostwa świata 2023 odbędą się w Gdańsku. Jestem przekonany, że nasza długoletnia współpraca z Gdańskiem zaowocuje i teraz. Tutaj jest nam dobrze, ludzie tutaj są wspaniali. Jestem przekonany, że praca trenera Patryka Rombla przyniesie odpowiednie efekty i powoli zespół Polski będzie odnosił sukcesy na arenie międzynarodowej - dodaje prezes Henryk Szczepański, który urodził się w Gdańsku, mieszka w Sopocie, a w okolice hali Ergo Arena przychodzi często na spacery z psem.

Wspomniany selekcjoner Patryk Rombel od połowy grudnia zabiera reprezentację na zgrupowanie do ośrodka w Cetniewie (Władysławowo), a wróci z nią 28-30 grudnia 2021 roku na turniej "4 Nations Cup" do Ergo Areny. Mecze towarzyskie z Tunezją, Japonią i Holandią będą ważnym etapem przygotowań do mistrzostw Europy, które biało-czerwoni rozpoczną fazą grupową w Bratysławie z Austrią, Białorusią i Niemcami (14-18 stycznia 2022 roku).

od 7 lat
Wideo

Nowe inwestycje w Rypińskim Centrum Sportu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki